W ostatnim czasie Twój psiak przytył i stał się przez to bardziej ociężały? A może już kilka wizyt temu weterynarz wspominał, że dobrze by było, gdyby Twój pupil pozbył się zbędnych kilogramów? Wszystko wskazuje na to, że musisz odchudzić ukochanego psa! Poniżej 5 rad, które musisz wziąć sobie do serca, jeśli chcesz, żeby redukcja była skuteczna.

Pełnowartościowa karma

Najczęstszą przyczyną otyłości u psów, podobnie jak u ludzi, jest nieprawidłowe odżywianie. Karmisz psa karmą z supermarketu? To niekoniecznie dobre rozwiązanie! Dlaczego? Tego typu produkty pozbawione są wartościowych dla psa witamin i mikroelementów i podobnie jak fast foody w przypadku ludzi stanowią puste kalorie. W walce z nadprogramowymi kilogramami przyda się wysokiej jakości karma, np. https://www.naszezoo.pl/pl/c/Acana/75, która nie zawiera konserwantów i bogata jest w składniki usprawniające metabolizm.

Małe porcje

Niestety, ale nawet najlepsza karma nie pomoże, gdy porcje są zbyt duże. Według przyjętych standardów pies nie powinien jeść więcej niż 3-4 porcji karmy dziennie. Ich wielkość powinna być ustalana na podstawie informacji zamieszczonych na opakowaniu producenta. Niewskazane jest też dokarmianie psa „ludzkimi” przysmakami – nie dość, że to dodatkowe kalorie, to jeszcze większość tego typu produktów (np. pieczywo) psy po prostu nie trawią.

Więcej spacerów

Dobrej jakości karma i odpowiednie porcje to tylko pierwsze kroki w skutecznym odchudzaniu zwierzaka. Podobnie jak w przypadku ludzi kluczowe znaczenie ma aktywność fizyczna. Chcesz, żeby pies zaczął gubić kilogramy? Bez względu na porę roku zabieraj go na dłuższe spacery – samo przejście się wokół bloku nie wystarczy. Wykorzystaj znajdujące się w pobliżu miejsca zamieszkania: parki, skwerki, lasy, a w okresie urlopowym zabieraj psiaka na wakacje. Im więcej ruchu, tym lepiej!

Sporty kynologiczne

Jeśli pies jest stosunkowo młody i zdrowy, to rozwiązaniem problemów z psią wagą może być uprawianie sportów kynologicznych. Do najpopularniejszych należy agility, czyli zabawy na torze przeszkód. W dużych miastach jest ich coraz więcej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby we własnym ogródku, z desek i dawnych akcesoriów domowych, wybudować tor. Mieszkasz w bloku? Kup frisbee – biegać będzie nie tylko Twój pies, ale także Ty!

Aktywny czas w domu

Co zrobić, gdy pies jest już wiekowy? Albo gdy pogoda nie pozwala na długie spacery? Czas w domu też można spędzić aktywnie! Wystarczy kupno odpowiednich zabawek, np. piłek, gumowych gadżetów, wędek. Nawet 30 minut dziennie poświęcone zwierzakowi z zachowaniem rygoru odnośnie karmienia pozwoli uzyskać zadowalające efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj