Taka sytuacja – wychodzisz z psem na spacer, jesteście np. w parku i twój pupil ni stąd ni zowąd zaczyna skubać trawę. Przyglądasz mu się… nie, nie zamienił się w kozę to nadal twój pies… a jednak… w najlepsze zajada to zielsko… . Co jest grane? Spokojnie, psy czasem tak mają. Jedzenie trawy przez psa nie jest żadnym ewenementem, choć nikt tak naprawdę jeszcze nie zbadał tego zjawiska i nie są znane przyczyny takiego zachowania u psów.


W takim razie, co zrobić gdy zauważymy, że nasz ulubieniec je trawę? Przede wszystkim nie wpadamy w panikę i nie karcimy psa. Obserwujemy czy nie przesadza z zielonym „przysmakiem”, w razie potrzeby odwracamy jego uwagę od jedzenia trawy np. zajmujemy psiaka jakąś zabawą. Jeżeli psu zdarzyło się to po raz pierwszy, zaczynamy monitorować sytuację przez jakiś czas. W przypadku gdyby zdarza się to częściej lub ciągle zadajemy sobie kilka istotnych pytań:

  1. Czy pies łapczywie je trawę?
  2. Czy po zjedzeniu trawy pies wymiotuje?
  3. Czy pies je trawę według jakiegoś schematu (np. tylko wtedy gdy nie zjada swojego codziennego posiłku)?

Jeśli pies nie je trawy łapczywie ani też nie wymiotuje po jej zjedzeniu nie specjalnie się tym przejmujemy. Natomiast, gdy na 1) i 2) pytanie odpowiadamy sobie „tak” zaczynamy lustrować zachowanie psa pod kontem pytania trzeciego. Kiedy many już obszerniejsze informacje na temat okoliczności jedzenia trawy przez naszego psa, udajemy się z nim do weterynarza – koniecznie.

Tak więc, wiemy już co robić kiedy nasz pies je trawę i po zastosowaniu się do powyższych wskazówek stwierdzamy, że nic złego z naszym pupilem się nie dzieje, a jednak ciągle nurtuje nas pytanie – właściwie dlaczego on czasami to robi. Tu odpowiadamy: Jak już wcześniej wspomnieliśmy powody są nieznane bo naukowych badań w tym temacie jeszcze nie przeprowadzono a psy niestety nie potrafią mówić. Przypuszczalne wytłumaczenia natomiast, są takie:

  1. Czasem psy jedzą papier, tworzywa sztuczne lub trawę mimo, że nie są to rzeczy potrzebne do ich prawidłowego rozwoju – nazywa się to zapędami behawioralnymi.
  2. Czasem psy są ciekawe różnych rzeczy, smaków i chcą wszystkiego popróbować.
  3. Czasem robią to dla zabawy lub po prostu z nudów.
  4. Niekiedy pomimo otrzymywania odpowiedniego pokarmu pies ma chęć na odmienne przekąski, ponieważ organizm jego daje znać o niedoborze jakiejś substancji odżywczej.
  5. Nieraz też, psy jedzą trawę oby oczyścić organizm. Wiedzę, że coś im zaszkodziło i chcą w ten sposób wywołać wymioty.

Podsumowując – nie róbmy tragedii z powodu jedzenia trawy przez naszego psa ale bądźmy czujni i obserwujmy jego zachowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj