Akita amerykańska to rasa wywodząca się z Japonii. Znana jest również jako „wielki japoński pies”. Pierwotna rasa japońska nosiła nazwę „akita inu”. W przeszłości rasa ta była przeznaczona do polowań na dziki, niedźwiedzie i dzikie ptactwo. Po II wojnie światowej i kapitulacji Japonii żołnierze amerykańscy sprowadzili tę rasę do USA, z której przez różne krzyżówki powstała rasa akita amerykańska.

Akita amerykańska [https://zwierzaki.pl/akita-amerykanska] jako osobna rasa została uznana w 1999 roku. Jest przypisana do 5 grupy FCI — szpice i psy archetypowe oraz do 5 sekcji — szpice azjatyckie. Wzorzec rasy znajduje się pod numerem 344. Według wzorca akita amerykańska posiada od 66 do 71 cm w kłębie dla samców i od 61 do 66 cm dla suk. Akita amerykańska może żyć ok.15 lat.

Akita amerykańska — wygląd

Psy tej rasy mają gęstą sierść, z grubym i miękkim włosem oraz krótkim podszerstkiem. Najdłuższa sierść występuje na ogonie i jest tam również najgrubsza. Kolor sierści jest różnorodny — praktycznie może występować w każdym umaszczeniu, w tym również łaciatym i pręgowanym. Jednak patrząc na wzorzec rasy, kolory powinny się wyraźnie oddzielać od siebie.

Akita amerykańska ma szeroką głowę, głęboką kufę oraz niewielkie oczy.

Sprawdź także: https://zwierzaki.pl

Jaki charakter i usposobienie ma akita amerykańska?

Akita amerykańska jest psem przyjaznym, dostojnym, czujnym, a przede wszystkim posłusznym. Jest bardzo posłuszny i uważany za odważnego i nieustraszonego. Jednak potrafi być też bardzo uparty. Akita amerykańska nie jest chętnie nastawiona do prostych, niewymagających zabaw, takich jak aportowanie czy pokonywanie prostych przeszkód. To bardzo wymagający pies, lubiący wyzwania.

Jednocześnie jest bardzo wrażliwy. Akita amerykańska potrzebuje konsekwentnego i przyjaznego opiekuna, który będzie umiał zapewnić jej odpowiednią rozrywkę. Szkoląc akitę, nie możemy być bardzo natarczywi, ani srodzy, ponieważ potrafi być ona bardzo uparta i takie traktowanie może przynieść odwrotny skutek. Nie nadaje się raczej dla osób, które nie mają doświadczenia ze szkoleniem psa.

Jednak jeśli zaufa człowiekowi, potrafi być bardzo oddana, przyjacielska i chętnie słucha swojego pana. Jeśli wejdzie do stada, gdzie są inne psy, lubi dominować, co może czasem prowadzić do zgrzytów między zwierzakami. Akita woli raczej spokój niż hałas, dlatego jeśli w domu są małe dzieci, które lubią krzyczeć, piszczeć to lepiej wybrać inną rasę, jako psa rodzinnego.


Akita amerykańska — opieka

Akita amerykańska to pies myśliwski, dlatego instynkt łowiecki jest u niej na porządku dziennym. Potrzebuje więc dużo ruchu, jednak wybierając się z nią na spacer lepiej trzymać ją na smyczy. W przeciwnym razie może nam uciec za ptakiem, czy innym małym zwierzęciem (np. kotem). Akita amerykańska idealnie nadaje się do psich sportów — łapanie frisbee, tory przeszkód, agility.

Akita amerykańska lubi sprecyzowane zadania, dlatego można ją wyszkolić w odpowiednim kierunku. Może być więc psem ratownikiem.

Pielęgnacja sierści akity nie jest ciężka i pracochłonna. Od czasu do czasu powinniśmy ją przeczesać. Kąpiel akity też może być raz w miesiącu, a nawet rzadziej. Akita zmienia futro 2 razy do roku i wówczas wymagane jest codzienne szczotkowanie.

Akita amerykańska rzadko choruje. Najczęściej są to alergie lub choroby skóry. Poważniejsze choroby mogą wystąpić w starszym wieku i są one właśnie związane z wiekiem — ból stawów, mięśni, choroby zębów.

Jeśli chodzi o choroby skóry i alergie, często przyczyną jest dieta. Na przykład, jeśli karma zawiera zbyt dużo białka, które znajduje się w wielu tak zwanych „karmach wysokowydajnych”, skóra psa może reagować alergiami. Produkty sojowe i zbożowe mogą również powodować problemy ze skórą i sierścią. Dlatego najlepiej jest zwracać uwagę na dokładne składniki gotowej karmy dla psów i unikać karmy o dużej zawartości soi lub zbóż.

Akita amerykańska — cena

Cena akity amerykańskiej jest dość spora. Musimy się tu liczyć z ceną od 2000 do 6000, w zależności od renomy hodowli, czy rodowodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj