Alergia na kota najczęściej objawia się: łzawieniem oczu, kichaniem czy atopowym zapaleniem skóry. W najcięższych przypadkach alergia na kota może doprowadzić nawet do astmy.  Objawy te mogą mieć różne natężenie i jest to uzależnione od indywidualnych skłonności osoby uczulonej. Jeżeli więc ktoś miał styczność z kotem i wystąpiły u niego powyższe objawy najprawdopodobniej jest uczulony na kota.


Co uczula? Wiele ludzi sądzi, że alergenem u kotów jest ich sierść. Nie jest to prawdą. Głównym sprawcą alergii na kota jest białko Fel D1, produkowane przez gruczoły łojowe zawarte w skórze oraz gruczoły ślinowe. Kot liżąc się, a jak wiadomo robi to bardzo często, przenosi alergen na sierść. Natomiast z gruczołów łojowych Fel D1 przenoszony jest przez komórki podstawowe nabłonka i magazynowany na naskórku oraz na sierści kota. W ten to sposób antygen ten gromadzi się na powierzchni kociego włosa. Gruczoły łojowe i gruczoły ślinowe są dwoma niezależnymi źródłami produkcji antygenu. Więcej gruczołów łojowych mają samce, dlatego to kocury są bardziej alergizujące niż kotki. Produkcja łoju i co za tym idzie Fel D1 jest różna w różnych obszarach skóry. Tak na przykład,  w części grzbietowej jest wyraźnie większa niż na skórze w części brzusznej. Cząsteczki naskórka kota są 10 razy mniejsze niż alergeny roztoczy, to też z łatwością unoszą się w powietrzu. Są również bardzo lepkie, dzięki czemu łatwo przenieść je z miejsca na miejsce na ubraniu i obuwiu. Badania dowiodły, że zmniejszenie zarówno ilości łoju jak i Fel D1 na skórze kota można uzyskać dzięki kastracji.

Koty hipoalergiczne? Można spotkać się z opiniami, że są takie rasy kotów, które są hipoalergiczne. Przede wszystkim – ustalmy co znaczy hipoalergiczny. „Hipo ” z greckiego oznacza „mniej „, czyli to że coś jest hipoalergiczne znaczy, że uczula mniej, a nie wcale. A zatem – czy istnieją rasy kotów, które uczulają mniej? Niestety nie jest to takie proste i oczywiste. Żaden odpowiedzialny hodowca nie zagwarantuje, że hodowana przez niego rasa kotów nie uczula. Jest to uzależnione bowiem, od indywidualnego poziomu alergii danego człowieka. Większość lekarzy alergologów bardzo sceptycznie odnosi się do informacji o tym że jakakolwiek rasa kotów jest hipoalergiczna. Mimo to, znaleźliśmy kilka ras kotów, u których badania stwierdziły mniejszą zawartość białka Fel D1 w wydzielinie gruczołów łojowych i ślinie. Spośród kotów mniej alergizujące są te z białą sierścią. Natomiast rasy kotów stosunkowo mało uczulające to: kot syberyjski, comish rex, devon rex, sfinks doński i kanadyjski. 

Wnioski.  Alergia na kota jest zjawiskiem bardzo powszechnym dlatego jeśli zechcesz sprawić sobie kota, sprawdź najpierw swoje skłonności alergiczne. Co najważniejsze nigdy nie ulegaj zapewnieniom, że dana rasa na nie wywołuje alergii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj