BARF to sposób żywienia psów i kotów opracowany przez australijskiego lekarza weterynarii Iana Billinghursta. Polega na podawaniu zwierzętom surowych produktów, głównie mięsa, podrobów i kości oraz, w mniejszym stopniu, jajek, warzyw i owoców. Do mieszanek BARF dodaje się również specjalne suplementy witaminowo-mineralne. W ostatnim czasie dieta ta znajduje coraz więcej zwolenników wśród opiekunów psów. Czy słusznie wybierają oni BARF dla psa? Jakie zagrożenia niesie ze sobą „surowa dieta”? Jaki sposób odżywiania jest dla psa najlepszy?


Co to jest dieta BARF dla psa?

BARF to skrót od angielskiego wyrażenia Biologically Appropriate Raw Food, czyli w tłumaczeniu na język polski – biologicznie odpowiedni surowy pokarm. Jest to dieta, która opiera się wyłącznie na surowych produktach (głównie mięsie i podrobach), które podaje się w odpowiednich proporcjach, z dodatkiem suplementów diety. Większość ekspertów nie zgadza się z założeniami BARF dla psa i nie zaleca takiego sposobu żywienia czworonogów, ze względu na liczne zagrożenia, jakie ze sobą niesie spożywanie przez psa surowego mięsa oraz innych produktów niepoddanych obróbce termicznej.

Szkodliwość surowego mięsa dla psa – BARF a zagrożenie mikrobiologiczne

Zwolennicy tego sposobu karmienia zwierząt przekonują, że żywienie psa powinno być jak najbardziej zbliżone do diety wilków, co jednak nie zostało potwierdzone rzetelnymi badaniami naukowymi. Udomowione czworonogi są przyzwyczajone do zupełnie innego trybu życia niż ich dziko żyjący przodkowie, z którymi mają już niewiele wspólnego. Podczas ewolucji psy z bezwzględnych mięsożerców, stały się względnymi mięsożercami. Oznacza to, że są dobrze przystosowane do spożywania nie tylko mięsa, ale też warzyw, owoców i zbóż. W diecie BARF dla psa jadłospis opiera się głównie na mięsie, co wiąże się z ryzykiem niedoborów pokarmowych, ponieważ mięso nie jest pokarmem kompletnym i zbilansowanym, m.in. zawiera niewłaściwe proporcje wapnia do fosforu.

Jednak największą wadą BARF dla psa jest zagrożenie mikrobiologiczne, jakie niesie dla zwierzęcia, ale też dla opiekuna. Pies, który zje mięso zanieczyszczone bakteriami, niekoniecznie sam zachoruje, ale może stać się nosicielem groźnych zarazków i zanieczyszczać nimi swoje otoczenie. Osoby o obniżonej odporności (dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i chore), przebywające w towarzystwie psa karmionego surowym mięsem, mogą łatwo zakazić się chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Pojawia się zatem pytanie: co gotować psu? I czy w ogóle gotować psu? Obróbka termiczna dezaktywuje bakterie, wirusy i pasożyty znajdujące się w surowym mięsie. Czy zatem karmienie psa gotowanym mięsem jest rozwiązaniem? Nie, ponieważ mięso poddane obróbce termicznej nadal jest dla psa pokarmem niedoborowym.

Dieta BARF czy gotowa karma dla psa – jak karmić psa, żeby był zdrowy?

BARF dla psa spotkał się z krytycznym stanowiskiem wielu ekspertów, m.in. Światowej Organizacji Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt WSAVA (z ang. World Small Animal Veterinary Association). Liczne organizacje dogoterapeutyczne nie dopuszczają do pracy zwierząt żywionych surowym mięsem. To tylko potwierdza, że dieta BARF nie jest najlepszym sposobem żywienia psów. Aby zapewnić pupilowi kompletną i zbilansowaną dietę, powinniśmy wybierać dla niego dobrej jakości pełnoporcjową karmę gotową, która zawiera niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Taki sposób odżywiania zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia i przede wszystkim jest dla niego bezpieczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj