Cmentarz dla zwierząt to wydzielone miejsce pochówku zwierząt domowych. W wielu kulturach pochówki zwierząt praktykowane były już w zamierzchłej przeszłości a obecnie są bardzo popularne.


W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie znajduje się najwięcej cmentarzy dla zwierząt. Opinią jednego z najbardziej luksusowych a działającego od 1896 roku ciszy się cmentarz dla zwierząt niedaleko Nowego Jorku w Hartsdale. Natomiast na wyspie Guam w bazie amerykańskiej marynarki wojennej znajduje się cmentarz psów wojskowych, które oddały życie biorąc udział w walkach o wyzwolenie tej wyspy w 1944 roku. Pierwszym oficjalnie otwartym cmentarzem dla zwierząt w nowożytnej europie jest otwarty w 1881 roku londyński cmentarz na terenie Hyde Parku. We Francji tego typu obiekt założono 1899 roku w Asnièreswe, który istnieje do dziś i pogrzebanych jest na nim ponad 50 tys. zwierząt. Zaś przed I wojną światową otwarto cmentarz dla zwierząt w Berlinie.

Autor: U.S. Navy photo by Petty Officer 2nd Class John F. Looney [Public domain], Wikimedia Commons

Śmierć jest zjawiskiem nierozerwalnie związanym z życiem. Niestety, zwykle zwierzęta żyją krócej niż ich właściciele a śmierć ukochanego zwierzaka zawsze jest dla właściciela ogromnym stresem i strasznym przeżyciem. Niejednokrotnie trudno pogodzić się z odejściem pupila, a na dodatek w tak trudnym momencie trzeba jeszcze pomyśleć co zrobić ze zwłokami. Decyzja o pochówku zwierzęcia jest obowiązkiem właściciela. Jeżeli zwierzę z jakichś powodów musiało być uśpione u weterynarza, istnieje możliwość pozostawienia zwłok w lecznicy, skąd zostaną zabrane do kremacji przez wyspecjalizowane służby. Do lecznicy weterynaryjnej można również zanieść zwierzę, które odeszło w domu śmiercią naturalną lub zginęło w wypadku. Jednak wiele właścicieli psów czy kotów jest zbyt związanych emocjonalnie ze swoimi ulubieńcami, by na to się zgodzić. Można zatem pochować swojego pupila na działce lub w przydomowym ogródku, oczywiście z zachowaniem przepisów sanitarnych by zagrzebać zwłoki na głębokości co najmniej 1 metra. Zabronione jest grzebanie w miejscach publicznych, parkach, na skwerkach itp. Opcją współcześnie bardzo popularną jest wybór cmentarza dla zwierząt na miejsce spoczynku dla swojego ukochanego zwierzęcia. Obecnie funkcjonują firmy będące właścicielami takich cmentarzy, które kompleksowo zajmują się pochówkiem zwierząt. Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą od wagi zwierzęcia oraz indywidualnych życzeń właściciela. Dla właścicieli zwierząt w wielkich miastach jet to właściwie jedyne rozwiązanie, jeżeli nie chcą brać pod uwagę utylizacji w miejskiej spalarni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj