Koty maj opinię zwierząt niezależnych, mówi się o nich, że „chodzą własnymi drogami „. Każdy, kto kiedykolwiek miał kota dobrze wie, że niechętnie słuchają one poleceń i zazwyczaj  po prostu robią to na co mają ochotę. O swoją czystość też dbają same – same się myją, same pielęgnują i „podobno” nie lubią wody i co za tym idzie i kąpieli. Ale czy to znaczy, że kota nie można kąpać? Nie, nie znaczy.


Po pierwsze, nie koniecznie wszystkie koty stronią od wody. Każdy kot ma indywidualne upodobania a są takie rasy, które dość chętnie korzystają z kąpieli (np. Turecki Van czy Sfinks). Generalnie nie należy zbyt często kopać kota, szczególnie takiego, który nie wychodzi na dwór. Prawdą jednak jest, że bywają sytuacje, kiedy musimy wykąpać naszego kota bez względu na to czy sprawi mu to przyjemność czy nie, bo – dość mocno zabrudził futerko ( częste w przypadku kotów wychodzących na zewnątrz) lub złapał jakieś insekty (np. pchły, kleszcze). Jedynym przeciwwskazaniem do kąpieli jest ciąża u kotek i nie kąpiemy też bardzo małych kociąt.  Dla osobników, które nie przepadają za wodą, kąpiel zawsze będzie stresująca, więc warto się do tego przygotować. Do kąpieli kota najbardziej odpowiednie są ciepłe dni, w przeciwnym razie musimy zadbać o to, by po kąpieli nie mógł wyjść na dwór ani nie był narażony na przeciągi chłód bo może się rozchorować.

Przed kąpielą najlepiej przygotować sobie 1 – 2 ręczniki i pousuwać z pobliża miejsca kąpieli wszystkie przedmioty, które mogą zostać zrzucone, gdyby kotu przyszła ochota uciec lub w jakiś sposób nie wyrazić zgody na toaletę. Pod ręka musimy mieć tylko szampon, najlepiej kosmetyk przeznaczony specjalnie dla kotów (w żadnym wypadku nie używamy kosmetyków dla ludzi). Jeżeli nasz pupil ma długą sierść, dobrze użyć  takiego, który zapobiega kołtunieniu się sierści.  W przypadku pierwszej kąpieli lub, kiedy wiemy, że nasz futrzak tego nie znosi dobrze poprosić o pomoc jeszcze jedną osobę.

Kąpać kota możemy w wannie, brodziku lub misce. Dobrze na dno położyć gumową matę zapobiegającą ślizganiu się zwierzaka. Jeżeli kot jest bardzo przestraszony, lepiej nie używać prysznica bo jeszcze bardziej spanikuje. Do polewania i spłukiwania wykorzystajmy wtedy jakiś kubek, dzbanek czy butelką i róbmy to bardzo delikatnie. Woda do kąpieli powinna być letnia i mieć stałą temperaturę podczas całego zabiegu. Po zmoczeniu zdecydowanymi ruchami nakładamy szampon, nie wcieramy za mocno żeby nie skołtunić sierści kota, uważamy również aby kosmetyk nie dostał się do jego oczu i uszu, po czym dokładnie spłukujemy.


Po kąpieli stawiamy kota na ręczniku i owijamy nim całego. Delikatnie wyciskamy futerko ręcznikiem. W przypadku kotów długowłosych jeden ręcznik może nie wystarczyć. Po wytarciu sierść kota jest jeszcze wilgotna, więc jeżeli nasz zwierzak nie boi się suszarki można jej użyć, ale nie jest to konieczne, dość już stresów, wystarczy zostawić teraz kota w spokoju – sam wyschnie. Po wysuszeniu kiedy kot będzie całkowicie spokojny i nie będzie miał nic przeciwko temu, można wyczesać futrzaka, zwłaszcza w przypadku ras długowłosych.

WAŻNE! Każdy właściciel kota, zna swojego pupila najlepiej i powinien sam wypracować taką metodę kąpieli, by przysparzała zwierzęciu jak najmniej stresu a może nawet stała się dla niego przyjemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj