Zakupy z psem to jeden z najgorętszych tematów wśród właścicieli czworonogów. Nierzadko zdarza się, że ich opiekunowie nie mają pewności co do tego, czy ich pupile będą mile widziane w galeriach handlowych i sklepach. Niestety, nie powstały jeszcze jednolite regulacje, dlatego warto przyjrzeć się bliżej regulaminom i sprawdzić, jakie warunki powinny spełniać zwierzaki, aby móc towarzyszyć w sklepach swoim właścicielom.


Cztery łapy w sklepie

Choć widok czworonoga w sklepie nie należy już do rzadkich, wiele osób wciąż nie ma pewności co do tego, czy taka wizyta jest zgodna z prawem. Główną tego przyczyną jest brak jednolitej ustawy regulującej tę kwestię i… pozostawienie tej decyzji właścicielowi konkretnego obiektu. Jak zatem upewnić się, że nasz psiak będzie tak samo mile widziany, jak pozostali klienci? Wskazówką mogą okazać się oznaczenia – na przykład tabliczki informacyjne, które wskazują, czy dany obiekt wpisuje się w politykę dog friendly. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie bezpośrednia rozmowa (chociażby z pracownikami sklepu), którzy powinni udzielić wszelkich informacji na ten temat. Nieco odmienna sytuacja dotyczy z kolei psów będących przewodnikami – mogą one towarzyszyć opiekunom w sklepach i supermarketach, ale obsługa obiektu ma prawo poprosić o okazanie certyfikatu i książeczki zdrowia.

Zwierzolubne centra handlowe

Jeszcze do niedawna zakupy z psem w centrum handlowym były surowo zakazane, jednak i na tym polu nad Wisłą nieco się zmieniło. Rosnąca świadomość i dialog społeczny sprawiły, że coraz więcej galerii (np. takich jak https://posnania.eu/sklepy) oferuje właścicielom możliwość przebywania w obiekcie z psiakiem, a także specjalne strefy, w których pupil może napić się wody. Należy jednak podkreślić, że zwierzę musi nie tylko być na smyczy, ale również mieć założony kaganiec. Warto wspomnieć także o tym, że zgoda na wejście z psem do centrum nie równa się zgodzie na przebywanie z nim w poszczególnych sklepach – o tym decydują właściciele konkretnych marek. Prawdziwą rewolucję na tym polu rozpoczęło jedno z wrocławskich centrów handlowych. W Pasażu Wrocławskim już 104 salony sprzedaży zgodziły się na zakupy w towarzystwie psiaków!

Zakupy z psem okiem ekspertów

Mimo że zakupy w towarzystwie czworonogów stają się coraz powszechniejsze, warto kierować się przede wszystkim potrzebami i dobrem zwierzaków. Eksperci podkreślają, że takie wizyty mogą być dla niektórych psiaków bardzo stresujące ze względu na nieznajome twarze, nieznane otoczenie, spory hałas i dużą ilość nowych zapachów. Jeśli więc twój zwierzak stroni od kontaktu z obcymi i niezbyt ufnie spogląda na to, co nieznane oszczędź mu wyjść do galerii handlowych. Jeśli jednak psiak nie ma problemu z socjalizacją, a przebywanie w tłumie nie powoduje u niego lęku czy agresji, możesz zabrać go od czasu do czasu ze sobą na zakupy. Nie ulega jednak wątpliwości, że do każdego wyjścia tego typu należy odpowiednio się przygotować – w torbie powinna zatem znaleźć się podstawowa wyprawka zawierająca miseczkę na wodę, smakołyk, a także woreczki na odchody.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj