Posiadanie psa z kotem w jednym domu nie należy już do rzadkości. Zwierzaki te, wbrew wielu stereotypom, żyją ze sobą w zgodzie. Potrafią wspólnie się bawić, spać na jednym posłaniu, a także jeść z jednej miski. Ale czy wspólne posiłki tej samej karmy jest dobre dla ich zdrowia?


Wiele artykułów zoologicznych i weterynaryjnych jest odpowiednie jednocześnie dla psów i kotów. Począwszy od szczotek, zabawek, mat przez miseczki, przysmaki aż  do suplementów i lekarstw. Bowiem obydwa gatunki mimo wielu różnic w budowie ciała, fizjologii czy behawiorze mają wiele cech wspólnych. Zarówno pies i kot należą do grupy zwierząt mięsożernych. Skład komponentowy karm komercyjnych dla psów i kotów jest zbliżony. Czy więc konieczne jest zakupienie każdemu zwierzakowi karmy przeznaczonej dla jego gatunku? Dla nie jednego właściciela wygodniej byłoby kupić tylko jeden rodzaj karmy i podawać obydwóm pupilom. Szczególnie, gdy nasze futrzaki bardziej interesują się zawartością miseczki tego drugiego.

Kot to nie mały pies, a pies to nie duży kot

Pomimo, że nasze zwierzaki pochodzą od wspólnych mięsożernych przodków i jedzą podobne pokarmy, nie możemy traktować je jak jeden gatunek i karmić tą samą karmą. Psy i koty wytworzyły odmienne mechanizmy fizjologiczne, które wpływają na ich sposób odżywiania. Warto wiedzieć, że jeśli nasz kot spróbuje karmę psa i odwrotnie, możemy spać spokojnie, nie są one trujące. Jednak długotrwałe karmienie kota psią karmą lub psa kocią odbije się negatywnie na zdrowiu naszego futrzaka.

Dlaczego żywimy inaczej?

Różnice międzygatunkowe w szczegółowej anatomii, fizjologii czy metabolizmie wpływają na zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dieta kota bezwzględnego mięsożercy musi opierać się przede wszystkim na białku pochodzenia zwierzęcego, natomiast pies – względny mięsożerca potrafi efektywnie korzystać ze źródeł białka zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Pies może skorzystać z pokarmu pochodzenia roślinnego między innymi przez posiadanie zębów przedtrzonowych i trzonowych, które służą do rozcierania pożywienia. Koty natomiast mają mniej zębów, są one ostre i nieprzystosowane do rozcierania czy żucia pokarmu.


Zapotrzebowanie na białko

Koty wykazują wyższe zapotrzebowanie na białko w porównaniu do psów. Dlatego, że białko stanowi źródło energii w żywieniu kotów. Zapotrzebowanie na nie u kota wynosi minimum 25% na 100g suchej masy, natomiast u psa minimum 18% na 100g suchej masy. Białko składa się z 23 aminokwasów, część z nich jest wytwarzana w organizmie (aminokwasy endogenne), a część musi być dostarczona z pożywieniem (aminokwasy egzogenne). Pies potrafi syntezować 12 z nich, kot 11. Dlatego w karmach komercyjnych przeznaczonych dla kotów dodawana jest tauryna, której dodatków nie trzeba stosować w karmach dla psów. Poza wyższym zapotrzebowaniem na taurynę, koty mają większą wrażliwość na niedobór argininy oraz nie przekształcają tryptofanu w niacynę. Podawanie mruczkom karmy dla psa doprowadzić może do dużych niedoborów tauryny. Niedobór tego aminokwasu u kotów powodować może między innymi centralną degenerację siatkówki, ślepotę, zmniejszenie zdolności rozrodczych kotek, obniżoną przeżywalność kociąt oraz słabsze tempo wzrostu urodzonych kociąt, degenerację mięśnia sercowego i kardiomiopatię rozstrzeniową.

Zapotrzebowanie na tłuszcz

Tłuszcze są najlepszym źródłem energii dla obydwu gatunków. Psy naturalnie preferują karmę bogatą w tłuszcze, które są także nośnikiem smaku. Jednak podobnie jak w  przypadku białka, to karmy dla kotów mają wyższą zawartość tłuszczu w porównaniu do karm psich. Minimalne zapotrzebowanie u kotów wynosi 9% na 100g suchej masy, a u dorosłych psów tylko 5,5% na 100g suchej masy. Dlatego obserwujemy, że to psy częściej wyjadają karmę kotom. Częste podjadanie takiej karmy może przyczynić się do nadmiernej ilości spożywanych tłuszczów oraz energii powodując nadwagę u psa. W konsekwencji obciąża to serce i cały układ krwionośny, a także może powodować problemy ze stawami. Zbyt tłusty i bogaty pokarm może także doprowadzić u psa do problemów żołądkowo-jelitowych, objawiającymi się biegunką lub zaparciem.


Zapotrzebowanie na węglowodany

Węglowodany stanowią dużą grupę substancji, w większości pochodzenia roślinnego. Przyswajalne węglowodany stanowią szybkie źródło energii, która organizm przetwarza w glukozę we krwi. Nieprzyswajalne węglowodany stanowią błonnik, który sprzyja perystaltyce jelit. Duże ilości węglowodanów nie są konieczne z metabolicznego punktu widzenia szczególnie u kotów, które nie przekształcają ich w źródło energii jak psy.

Zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne

Również zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy różni się. Koty potrzebują większych ilości na witaminy A, B6 oraz. choliny.

Z powodu różnego zapotrzebowania na składniki odżywcze, aminokwasy oraz witaminy i minerały, zwierzakom zawsze podajemy karmę przeznaczoną dla ich gatunku. Kot nie może jeść karmy dla psów i pies nie powinien jeść karmy dla kotów. Unikniemy wtedy niedoborów lub nadmiarów niektórych składników wraz z ich negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia naszych milusińskich.

2 KOMENTARZE

  1. nie wiem czy to normalne ale mam psa Sandrę i kota Disa znajom się od urodzenia czyli około 7 lat i kot Dis jest wpatrzony w Sandrę I zachowuje się jak pies np ostatnio dawałam Sandrze resztki z objadu jakieś kości to dis zabral Sandrze z pyska i uciekł nie wiem co się dzieje z moim kotem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj