Konie arabskie są niewątpliwie piękne. Zdaniem wielu to zwierzęta najbliższe ideałowi. Mają zgrabną sylwetkę, są szczupłe i bardzo szybkie. Szczególnie pięknie wyglądają w ruchu, kiedy wydają się unosić w powietrzu. Ciekawa jest również ich historia. Otóż ta rasa liczy sobie ponad dwa tysiące lat, co daje koniom arabskim status najstarszej rasy czystej krwi na świecie. Miała ona również znaczący udział w rozwoju wielu innych ras koni.

Obecnie araby czystej krwi hodowane są na północy Afryki, w Azji, w Ameryce Północnej, ale również w Europie. Oprócz polskich stadnin konie arabskie spotyka się w Niemczech, we Francji czy na Wyspach Brytyjskich. Wśród znawców doceniane są przede wszystkim za swoje piękne, szlachetne, ale również unikatowe kształty.

Mają długą szyję, szeroko rozstawione nozdrza oraz oczy o znacznej wielkości. Piękny wygląd łączą z ogromną wytrzymałością. Pod wieloma względami konie arabskie są wyjątkowe i zapewne dlatego należą do najdroższych na świecie. Araby są kojarzone przez laików w dziedzinie hodowli koni właśnie z wysokimi cenami. To na aukcjach koni arabskich padają rekordowe sumy. Opiewają one na miliony złotych. Aukcje w polskich stadninach cieszą się wielką popularnością nabywców z Europy, ale również spoza kontynentu.

Konie hodowane nad Wisłą sprzedawane są za wielkie pieniądze, ostatnio padł nawet niemal półtoramilionowy rekord. Mowa jednak nie o złotówkach, ale euro. Czy taką cenę za konia można zrozumieć i racjonalnie wytłumaczyć? Miłośnicy koni arabskich nie są zdziwieni. Jest to bowiem rasa czystej krwi. Rasa, którą udało się utrzymać przez tysiące lat. A to już coś. Poza swoją długą historią, konie arabskie mają również unikatowy wygląd. Oceniany jest na podstawie tak zwanego bukietu arabskiego, czyli kategorii stworzonej wyłącznie dla tej rasy koni. Odnosi się ona do wyjątkowej prezencji arabów oraz gracji, z jaką się poruszają.

Nic dziwnego, że hodowcy są w stanie zapłacić za konie arabskie ogromne kwoty. Ich posiadanie to gratka dla miłośników tych zwierząt, ale również zyskowna inwestycja. Konie arabskie bynajmniej nie ograniczają się do pięknej prezencji i zachwycania swoim urokiem. Jako bardzo szybka i wytrzymała rasa często biorą udział w wyścigach. Poza tym oceniane są jako niezwykle inteligentne, dzięki czemu łatwo się uczą. Angażowane są zatem do kolejnych dyscyplin sportowych i różnego rodzaju rywalizacji.

Dawniej z uwagi na swoją szybkość wykorzystywane były między innymi na polach bitew. Jako rasa wytrzymała sprawdzały się jednak także jako konie pomagające w transporcie i przy różnego rodzaju zadaniach, wymagających siły. Obecnie są zbyt cenne, aby je narażać czy wykorzystywać. Sprawdzają się natomiast chociażby we wspomnianych wyścigach. W ruchu pięknie prezentują się natomiast na aukcjach. Na wysokie cenny składa się niewątpliwie również tradycja tej rasy. Konie te od wieków łączono w duchu utrzymania czystej krwi, co do dzisiaj wpływa na ich unikatowość. Nieustannie wzrasta również zainteresowanie nimi, przekładające się bezpośrednio na ich wartość.

Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji Koński.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here