Karmienie ptaków zimą może być niezwykle satysfakcjonujące. Jest to też czynność, którą powinien wykonywać każdy z nas, ponieważ ptaki są nieodłączną częścią zimowego krajobrazu w Polsce. Jednak jak się do tego zabrać, by nie zaszkodzić zwierzętom i nie stracić niepotrzebnie pieniędzy? Jaki karmnik wybrać i który rodzaj karmy dla ptaków jest najlepszy?


Najlepsze karmniki dla ptaków

Aby przyciągnąć jak największą liczbę gatunków ptaków w okresie zimowym, ważne jest, aby odpowiednio dopasować do nich karmniki. Podczas gdy proste modele, takie jak leje i platformy, są zawsze popularne, karmniki używane podczas zimy powinny mieć kilka cech wspólnych:

1. Ochrona nasion przed wilgocią

Karmniki będą najbardziej przydatne w zimie, jeśli mogą zabezpieczyć nasiona podczas opadów śniegu lub deszczu. Warto wybierać więc te modele, które mają zainstalowane podajniki lub grube zasłony.

2. Wybór odpowiedniego miejsca

Najlepiej umieszczać karmniki dla ptaków zimowych w miejscach osłoniętych przed najsilniejszymi wiatrami. Można więc zawiesić je koło domu, dzięki czemu zostaną zabezpieczone, a my dodatkowo będziemy mieć lepszy punkt widokowy do obserwowania ptaków. Należy zadbać również o to, aby zapewnić ptakom bezpieczeństwo przed drapieżnikami.

3. Większa pojemność

Dla wygody ptaków, podajniki o dużej pojemności są preferowane do karmienia zimowego, ponieważ nie muszą być uzupełniane tak często. Jest to jednak wykonalne tylko wtedy, gdy nasiona są chronione przed wilgocią, w przeciwnym razie pleśń lub grzyby zanieczyszczą pożywienie.

4. Czystość

Karmniki zimą muszą być regularnie czyszczone i sterylizowane, ponieważ odwiedza je bardzo wiele ptaków. Właściwe czyszczenie zminimalizuje ryzyko pojawienia się pleśni i przenoszenia różnych chorób.

Sprawdź ofertę karmników dla ptaków dostępnych w Rolmarket :https://rolmarket.pl/pol_m_Pozostale-produkty_Karmy-i-karmniki-dla-ptakow-643.html


Rodzaje karm dla ptaków

Większość ptaków, które odwiedzają podwórza w śnieżnej scenerii, rozwija się na nasionach, ponieważ owady i owoce są trudniejsze do znalezienia w naturalny sposób w okresie zimowym. Najlepsze pokarmy dla ptaków w chłodniejsze dni mają wysoką zawartość tłuszczu lub oleju, które dostarczają niezbędnej energii dla przetrwania zimy. Pożywne karmy dla ptaków składają się w części lub w całości z:

  • nasion słonecznika,
  • łuskanych lub całych orzeszków ziemnych
  • nasion ostu,
  • suszonych owoców i warzyw,
  • masła orzechowego,
  • nasion białego prosa.

Wybierając karmę dla ptaków należy wziąć pod uwagę, które gatunki ptaków występują zimą w danym rejonie i jakie składniki są przez nie preferowane. W innym wypadku możemy spodziewać się zmarnowanego jedzenia, które niestety posłuży jako pożywka dla pleśni i grzybów. Można również skorzystać z gotowych mieszanek, które są dostępne chociażby w internetowych sklepach ogrodniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj