Gekon orzęsiony to gad pochodzący z Nowej Kaledonii, który doskonale przystosował się do domowej hodowli. Ma opinię jaszczurki „łatwej w obsłudze”, która jest odpowiednia dla początkującego terrarysty. Czy rzeczywiście tak jest i czy każdy sobie z nią poradzi? Jak przygotować się zanim wprowadzimy gadziego lokatora do domu?

Dotrzyj do rzetelnych źródeł informacji dotyczących gekona orzęsionego

Warto przejrzeć dostępne w sieci opisy jaszczurki, by poznać jej wymagania i dowiedzieć się więcej na temat trybu życia, zachowań i środowiska naturalnego. Przyswojenie najważniejszych informacji pozwoli zapobiec popełnianiu błędów, które w wielu przypadkach mogą odbijać się negatywnie na zdrowiu gekona orzęsionego. Pamiętajmy, że biorąc na siebie odpowiedzialność za żywe stworzenie, to od nas zależy, w jakiej kondycji zwierzę dorośnie. Gekon orzęsiony w hodowli domowej może dożyć nawet 20 lat, zatem jest to zobowiązanie na długi czas.

Oprócz zapoznania się z opisami gatunkowymi, warto dołączyć do grup na Facebooku i forów zrzeszających posiadaczy gekonów orzęsionych oraz obejrzeć filmy na YouTube, które są przygotowywane przez profesjonalistów, zajmujących się jaszczurkami od wielu lat. Dotarcie do rzetelnych źródeł informacji jeszcze przed zakupem jaszczurki to pierwszy krok, który świadczy o tym, że będziemy odpowiedzialnymi opiekunami dla gada.


Przygotuj odpowiednie terrarium dla gekona orzęsionego

Terrarium pionowe dla gekona orzęsionego. Projekt autorki gadyzbroda.pl

Gekon orzęsiony wymaga terrarium o orientacji pionowej. Jaszczurka posiada na łapach lamele, które umożliwiają jej przemieszczanie się po gładkich powierzchniach w pionie, dlatego im wyższy zbiornik, tym większa przestrzeń życiowa dla gekona. W naturze gekon orzęsiony prowadzi nadrzewny tryb życia. Można go również napotkać na krzewach, szczególnie w porach wieczornych, kiedy wychodzi w poszukiwaniu pożywienia.

Samo terrarium nie musi być dużych rozmiarów – dla jednej jaszczurki wystarczy takie o wymiarach 40x40x50 cm. Oczywiście są to minimalne wymiary, więc jeśli mamy więcej miejsca, to warto je zagospodarować większym terrarium. Najważniejsza jest jednak wysokość zbiornika, zatem im wyższy tym większa frajda dla naszego gekona.

Do wyboru będziemy mieć kilka rodzajów terrariów, spośród których najpopularniejsze są te wykonane ze szkła. Wewnątrz zbiornika musi panować wysoka wilgotność. Szkło w przeciwieństwie do drewna, z którego również wykonuje się zbiorniki dla gekonów, nie pochłania wody. Oczywiście to nie oznacza, że drewniane terrarium nie nadaje się na lokum dla gekona orzęsionego. Jeśli płyty meblowe odpowiednio zabezpieczymy przed wilgocią, np. folią w płynie, zbiornik może nam służyć wiele lat. Niezależnie od rodzaju materiału, z którego będzie wykonane terrarium dla gekona orzęsionego, powinno ono mieć wentylację grawitacyjną.

Terrarium powinno „rosnąć” razem z gekonem. Malucha lepiej trzymać w mniejszym pojemniku, a wraz z jego wzrostem zamieniać zbiornik na coraz większy.

Zadbaj o wystrój zbiornika

Rośliny do terrarium pionowego dla gekona orzęsionego. Projekt autorki gadyzbroda.pl

Jeśli mamy już wybrane terrarium, kolejnym krokiem będzie jego odpowiednie urządzenie. Przede wszystkim musimy zapewnić kryjówki, w których gekon orzęsiony będzie spędzał czas w ciągu dnia. Za kryjówki mogą posłużyć drewniane tuby o odpowiednio dużej średnicy albo podwieszona łupina kokosa z nawierconym wejściem. Nada się też zwykły plastikowy pojemnik o nieprzezroczystych ściankach albo gotowe ozdoby do terrarium, które kupimy w sklepie terrarystycznym. Jeśli stawiamy na terrarium typu naturalnego, możemy w jego wnętrzu umieścić żywe rośliny. Najlepiej sprawdzą się te, które preferują wilgotny klimat np. hoja, epipremnum, bromelia. Rozrastające się pnącza będą dla gekona tworzyć kolejne miejsca do ukrycia się przed niechcianymi spojrzeniami. Oprócz tub możemy też umieścić korzenie lub wykonać ściankę strukturalną, w której samodzielnie wydrążymy jamy.

Dno zbiornika powinno być wysypane torfem, włóknem kokosowym lub mieszanką obydwu podłoży. Zadaniem ściółki będzie pochłanianie nadmiaru wody i zapewnianie odpowiedniej wilgotności. Dla młodego gekona orzęsionego dobrze sprawdzą się również papierowe ręczniki.


Zapewnij odpowiednie warunki w terrarium

Oprócz właściwego karmienia, codzienną rutyną jest spryskiwanie zbiornika wodą, która zapewnia gekonowi właściwą wilgotność, a jednocześnie odżywia zasadzone wewnątrz zbiornika rośliny. Najlepiej spryskiwać zbiornik rano i wieczorem. Gekon będzie chętnie spijał kropelki wody ze ścianek terrarium jak i z liści roślin. Właściwa wartość wilgotności wynosić od 70 do 90%.

Temperatura w terrarium powinna wynosić 20-25°C. W wielu mieszkaniach taka temperatura panuje normalnie, dlatego nie będziemy musieli montować dodatkowego ogrzewania. W nocy temperatura może spadać, jednak nie powinna być niższa niż 18 stopni.

Jeśli temperatura w mieszkaniu lub domu jest raczej niska (niższa niż optymalna dla gekona), to aby zapewnić odpowiednie warunki temperaturowe możemy na zewnątrz terrarium zamontować matę grzewczą. Taka mata powinna być podłączona do regulatora temperatury, na którym ustawimy pożądane wartości.

Gekon orzęsiony nie wymaga promieni UVB, więc nie musimy inwestować pieniędzy w lampy emitujące promieniowanie UV. Możemy zamontować oświetlenie LED, które w ciągu dnia będzie oświetlać wnętrze terrarium.

Dowiedz się, co je gekon orzęsiony

Dieta gekona orzęsionego składa się z owadów karmowych (karaczany, świerszcze, szarańcza odpowiednich rozmiarów) oraz gotowych karm przeznaczonych dla jaszczurek. Tu możemy wyróżnić marki takie jak np. Repashy, Pangea lub Dr. Rhaco. Małe gekony powinny spożywać owady co 2-3 dni. Będą one dostarczać im białko potrzebne szczególnie w okresie wzrostu. W pozostałe dni możemy podawać rozrobioną karmę dla gekonów orzęsionych, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Gekon orzęsiony może również spożywać owoce, jednak nie należy ich postrzegać jako alternatywy dla gotowej, zbilansowanej karmy. Powinniśmy wybierać owoce, które mają korzystny stosunek wapnia do fosforu, takie jak figa lub papaja. Inne owoce, które gekon może jeść raz na kilka tygodni to mango, arbuz, jabłko, morela – te nie mają już korzystnego stosunku wapnia do fosforu, dlatego traktujmy je raczej jako smakołyk. Przed podaniem należy je zmiażdżyć na miazgę lub zetrzeć na tarce na drobnych oczkach.

Oprócz karmienia, należy zadbać o właściwą suplementację. Powinniśmy podawać wapń z witaminą D3 w dni, kiedy podajemy owady. Dodatkowo raz na 2 tygodnie suplementacja powinna obejmować również mieszankę witaminową dla gadów.


Wybierz dobrą hodowlę gekonów orzęsionych

Jeśli znasz już podstawy, ostatnim krokiem będzie kupno gekona orzęsionego. Warto zwrócić uwagę na źródło, z którego pochodzi jaszczurka. Istnieje wiele profesjonalnych hodowli, które zajmują się rozmnażaniem gekonów orzęsionych od wielu lat. W takich miejscach nie tylko będziesz mógł zakupić „pewnego” gekona, ale również uzupełnić swoją wiedzę.

Przy zakupie gekona zwróć uwagę na jego dobrostan, a w szczególności na szczękę i kończyny. Wszelkie skrzywienia szczęki i kończyn mogą wynikać z niewłaściwej suplementacji. W takim przypadku zwierzę nie nadaje się do sprzedaży. Co więcej może to być sygnał o jakości hodowli i poczynionych w niej zaniedbaniach. Dowiedz się, jakie owady jaszczurka jadła, tak by dostarczyć podobny skład karmy w nowym miejscu. Pierwsze tygodnie w nieznanym wcześniej miejscu to okres aklimatyzacji, więc gekon orzęsiony może zachowywać się nietypowo, np. odmawiać przyjmowania pokarmu i ukrywać się – to zupełnie normalne i przy właściwej pielęgnacji powinno minąć.

Artykuł powstał we współpracy z hodowlą Gady z brodą: https://gadyzbroda.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj