Golden retriever jest idealnym przykładem dobrego i wszechstronnego psa rodzinnego. Może wydawać się zadziwiające, że nieraz to właśnie duże psy są bardziej uczuciowe i mniej agresywne niż większość małych ras, dlatego też świetnie się spisują w roli zwierząt domowych. Jest tylko jeden warunek – trzeba zapewnić im wystarczająco dużo przestrzeni i ruchu. Poza tym, szybko przywiązują się do właściciela, są przyjacielskie i towarzyskie, potrzebują bliskiego kontaktu z członkami rodziny, dobrze tolerują inne zwierzęta w domostwie.


Retriever złoty zajmuje pierwsze miejsce na liście dziesięciu ras psów najbardziej przyjaznych człowiekowi.

Autor: MichaelMcPhee [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], źródło: Wikimedia Commons

Ma proporcjonalnie i silnie zbudowane ciało oraz gęstą niekiedy falistą szatę maści złocistej lub kremowej. Jego spokojna i cierpliwa natura czyni zeń doskonałego towarzysza  i opiekuna, natomiast zrównoważone usposobienie i bezgraniczne oddanie właścicielowi, sprawiają że jest także niezłym stróżem. Ponieważ instynkty przodków zanikają powoli, golden retriever wciąż zaliczany jest do jednej z najlepszych ras aportujących, niegdyś szkolonej do aportowania ptactwa wodnego. Już sama nazwa tego psa nawiązuje do doskonałych umiejętności aportowania: golden retriever w wolnym tłumaczeniu oznacza „złoty aporter”.

Autor: Ron Armstrong from Helena, MT, USA [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons

Pies rasy Retriever złoty ma silną szczękę, jest ruchliwy i bardzo aktywny oraz posiada świetnie rozwinięty zmysł węchu. Cechuje się też posłuszeństwem oraz łagodnym charakterem. Dzięki wrodzonej inteligencji daje się łatwo układać i zawsze robi wszystko, aby sprawić satysfakcję swojemu panu. Z uwagi na te wszystkie zalety retriever złoty często szkolony jest do roli przewodnika niewidomych czy też towarzysza dla osób niepełnosprawnych. Łagodny i karny charakter golden retrievera sprawia, że doskonale sprawdza się jako druh – pomocnik dla osób starszych oraz kompan do zabaw i opiekun dzieci. W takich przypadkach wyklucza to jednak zastosowanie goldena jako psa stróżującego i obronnego.

Spis treści

Golden retriever – pies rodzinny
Golden retriever – dobry wybór

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here