Gdy żyją na wolności, w dalekiej Afryce, nierozłączki w pełni zasługują na swoją nazwę. Utrata partnera często kończy się dla nich wiecznym wdowieństwem.
Panuje przekonanie, że te małe kolorowe papużki należy hodować wyłącznie parami. Nie jest to prawda. Możesz kupić tylko jedną nierozłączkę. Szybko się oswoi, ale będzie cię traktować jak partnera. Jeśli nie poświęcisz jej dużo czasu, stanie się osowiała, zacznie wyskubywać sobie piórka. Gdy zdecydujesz się na parę ptaków, zajmą się one sobą. Wtedy trudniej je oswoić, ale sama obserwacja ich życia, zabaw i zwyczajów będzie bardzo zajmująca.


Do wyboru jest kilka gatunków i wiele odmian nierozłączek. Najpopularniejsze są czerwononaczelne, czarnogłówki i Fischera. Pytaj o nie w sklepie zoologicznym. Wybieraj ptaki ruchliwe, niezbyt płochliwe, z czystymi, lśniącymi piórami, bez wyłysiałych miejsc na ciele. Po zakupie, w razie wątpliwości co do płci ptaków, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Przygotuj klatkę

Domek dla pojedynczego ptaka lub pary papużek powinien mieć wymiary co najmniej 70 x 50 x 30 cm. Wewnątrz zamocuj 2-3 żerdki o średnicy ok. 3 cm, przycięte z pokrytych korą gałązek bukowych lub wierzbowych. Nie kupuj natomiast żerdek plastikowych, ponieważ ptak może sobie na nich odparzyć podeszwy nóżek. Zawieś poidełko i dwa karmniki – jeden na ziarno, drugi na owoce lub zielonki. Na dno nasyp piasku z wapiennymi dodatkami (do kupienia w sklepie zoologicznym). Możesz też sprawić papugom drewniane drabinki, na które będą się wspinać. Klatkę ustaw w miejscu dobrze oświetlonym, bez przeciągów.

Zaprzyjaźnijcie się

Po kilku dniach, gdy ptaki już przyjrzą się tobie i nowemu otoczeniu, możesz zacząć je oswajać. Powoli wkładaj rękę do klatki, podając smakołyk. Gdy się płoszą, cofnij dłoń. Ponawiaj próby, dopóki ptaki nie zaczną jeść z ręki, a potem na niej siadać. Nierozłączka żyjąca samotnie może bardziej się z tobą zaprzyjaźnić. Będzie towarzyszyć ci w codziennych czynnościach, siedząc na twoim ramieniu.

Papuzie figle i psoty

Nierozłączki nie mogą ciągle przebywać w klatce, muszą się wylatać. Licz się z tym, że są ciekawskie i aktywne. Zanim zaczniesz je wypuszczać, osłoń kable, wynieś trujące rośliny (oleander, diffenbachię i poinsecję), zamknij okna lub zamontuj w nich siatki. Nie zostawiaj ptaków bez opieki. Nierozłączki fruwają szybko i są na tyle małe, że wcisną się w każdy kąt. Lubią też zrzucać przedmioty z półek lub próbują kąpać się np. w wazonie z kwiatami czy w szklance z herbatą, mogą też niszczyć meble. Gdy uznasz, że już koniec spaceru, zwab je do klatki. Przylecą, gdy usłyszą, że sypiesz ziarno do karmnika (nie karm ich poza klatką).


Co jada nierozłączka?

Papugi powinny dostawać mieszankę ziaren prosa, kanaru, owsa i słonecznika (kupisz ją w sklepie z artykułami dla zwierząt). Oprócz tego podawaj ptakom banany, winogrona i jabłka, obrane ze skórki i rozdrobnione. Bardzo wartościowym pokarmem jest też skiełkowane ziarno pszenicy, żyta i słonecznika. Podawaj je, gdy kiełki są ledwo widoczne. Latem papugi chętnie jedzą młode liście mlecza.

Pisklęta własnego chowu

Lęgi mogą odbywać się niemal przez cały rok, ale najlepiej późną wiosną i wczesnym latem. Trzeba zawiesić na zewnątrz klatki budkę lęgową o wymiarach 15 x 15 x 25 cm. Otwór wlotowy o średnicy 6 cm ma się znajdować naprzeciw drzwiczek klatki. Na budowę gniazda w budce dostarcz samicy świeżych gałązek wierzby, topoli lub brzozy.
Samiec w czasie zalotów przymila się partnerce – ćwierka, przynosi jej przysmaki. Samica składa 4-6 jajek, wysiaduje je ok. 23 dni. W tym czasie karmi ją samiec.
Gdy wylęgną się pisklęta, przygotuj mieszankę (gotowane jajko zmieszane z łyżką bułki tartej i 5 kroplami tranu), którą samiec będzie je karmił przez 8 tygodni.

6 KOMENTARZE

  1. Możliwe że ma PAN dwie samice ( tak samice też składają jaj bez samca ) w moim przypadku tak było a kiedy dokupiłem samca odrazu się wykluwały mam nadzieje że pomogłem ( do arturek ) hodowca papug nierozłączek i nimf

  2. Możliwe że ma PAN dwie samice ( tak samice też składają jaj bez samca ) w moim przypadku tak było a kiedy dokupiłem samca odrazu się wykluwały mam nadzieje że pomogłem

  3. Nie piszesz jakiego gatunku te nierozłączki ,a przyczyna albo masz 2 samice lub samiec mieszaniec czerwono czelnych z Fiszerami lub czarnogłówkami a te bywają bezpłodne .

  4. Witam. Posiadam 2 papużki nierozlaczki od pół roku. Od 3 miesięcy papużki znoszą jajka od 4 do 6. Okazuje się że wszystkie jajka są puste i po 2 tygodniach od zniesienia jajek pojawiają się nowe. Proszę o odpowiedź co może być przyczyną że nie pojawiły się dotąd młode?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here