Choć okres wakacyjny to na ogół dobry czas na przeprowadzanie treningów jeździeckich, miłośnicy koni powinni jednak pamiętać o dobrostanie zwierząt. Podobnie jak w przypadku ludzi upały mogą powodować dyskomfort, prowadzić do odwodnienia, a niekiedy nawet do śmierci zwierzęcia. Jak dbać o konia w czasie letnich upałów?


Zasady

Żeby uniknąć przegrzewania konia, warto planować swoje treningi z uwzględnieniem prognoz pogody. Jeśli przewiduje się falę upałów, optymalnym rozwiązaniem będzie takie organizowanie dnia, by jazdy odbywać rano lub wieczorem. Ważny jest też wybór miejsca – koń powinien mieć zapewniony stały dostęp do zimnej wody, a część padoku powinna być ocieniona. Wysokie temperatury powodują też, że koń szybciej się męczy – warto zrezygnować z intensywnych treningów i skrócić czas jazdy. Trzeba także pamiętać o ochronie skóry i sierści konia. Pomocne będą letnie derki, które odbijają promienie słoneczne. Zwróć jednak uwagę, że kiedy temperatura przekracza 30°C, tego rodzaju ochrona może być dodatkowym obciążeniem i powodować jeszcze większe przegrzewanie konia. Alternatywą jest stosowanie kremów z wysokim filtrem, by uniknąć poparzenia słonecznego. Dotyczy to zwłaszcza koni o jasnym umaszczeniu, które w czasie wakacyjnych upałów wymagają szczególnej opieki.

Jak rozpoznać, że sytuacja staje się poważna?

Wiele początkujących osób może mieć problem, by rozpoznać, że koń jest bliski odwodnienia i jego zdrowiu grozi niebezpieczeństwo. Twoją czujność powinien wzbudzić fakt, że koń przestaje się pocić, choć jego skóra jest gorąca, kiedy jej dotykasz. Zwróć uwagę na błony śluzowe – ich ciemny kolor może wskazywać na wyczerpanie cieplne. Zmienia się też sposób oddychania zwierzęcia. Oddechy są płytsze i szybkie, mogą być chrapliwe.

Jak reagować?

W takiej sytuacji zaprowadź konia w ocienione miejsce. Zdejmij z niego siodło i dostarcz mu zimnej wody. Niech pije tyle, ile potrzebuje, by uzupełnić utracone płyny. Dobrym pomysłem będzie też powolne spacerowanie z koniem, by zachować dobre krążenie i przyspieszyć proces wychładzania. Jeśli temperatura zwierzęcia przekracza 39°C, konia trzeba schłodzić zimnymi okładami, a najlepiej polewając go wodą. Tutaj warto wybierać przede wszystkim duże partie mięśniowe, np. zad. Dzięki temu nie spowodujesz urazów u Twojego podopiecznego.

Zadbaj także o swój komfort!

Żeby właściwie zadbać o konia, musisz również zatroszczyć się o własny komfort. Twoja odzież powinna być lekka i przewiewna. Warto zwrócić też uwagę na konstrukcję kasku. Upewnij się, że ma on odpowiednią wentylację i wydajnie odprowadza ciepło. Nie wolno też zapominać o profesjonalnym obuwiu. Sztyblety jeździeckie od Horseway zapewnią odpowiedni komfort Twoim stopom. W sklepie znajdziesz zarówno uniwersalne modele całoroczne, jak i krótkie sztyblety odpowiednie do jazdy w czasie cieplejszych miesięcy. Ponieważ jest to obuwie profesjonalne, nie ma obaw o wyślizgiwanie się butów ze strzemion.

Jak widać, upały mogą dać się we znaki nie tylko ludziom. Jeśli planujesz trening podczas wakacji, pamiętaj, by zapewnić swojemu podopiecznemu odpowiedni komfort.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj