Małe kotki wymagają o wiele większej opieki, niż koty dorosłe. Tylko wtedy wyrosną na w pełni zdrowe i silne zwierzaki. Jednak jak to robić w sposób odpowiedni? Jak dbać o małe kocięta karmiąc je, pielęgnując i lecząc?


Właściwe karmienie

Po urodzeniu małe kotki musi karmić ich własna mama. Człowiek może robić to tylko wtedy, gdy samica padnie lub je odrzuci, bo np. nie ma mleka. Małe kociaki odstawia się od matki dopiero w 8 tyg. życia. Specjaliści radzą jednak, by jeśli to możliwe, zostawić je przy matce nawet do 3 miesiąca życia. Jeśli małego kotka zmuszeni będziemy jednak karmić po urodzeniu samodzielnie, to trzeba to robić co 2 godz., podając mleko z butelki ze smoczkiem. Uwaga jednak, bo nie może to być mleko krowie! Jest ono dla kotów niedobre, bo wywołuje alergię. Koty nie trawią też cukru mlecznego laktozy, co wywołuje biegunki i problemy trawienne. W sklepie zoologicznym trzeba kupić specjalne mleko dla kotów. Po karmieniu każdemu kotkowi należy delikatnie wymasować brzuszek i odbyt zwilżonym wacikiem. Gdy kotki skończą 4 tyg. życia, należy stopniowo przechodzić na pokarm stały, podając im go zależnie najpierw od 6, potem do 3-4 razy dziennie. Gamę żywieniową poszerza się stopniowo. Gdy kociak podrośnie, do jego diety wprowadza się mięso gotowane i surowe – wołowinę, drób, podroby, ryby itp. Można też urozmaicać dietę dodając stopniowo najpierw karmę mokrą z puszki lub saszetki, a potem suchą. Pamiętajmy jednak, że bazą kociego menu ma być mięso i to najlepiej surowe oraz wyłącznie nie zepsute. Dlaczego? Ponieważ gryzienie surowego mięsa usuwa kamień nazębny, a nadpsute jest dla kotów szkodliwe. W odróżnieniu od lubiących padlinę psów, koty są drapieżnikami i wolą tylko świeże mięso. Dorosły kot powinien do tego pić przegotowaną wodę i specjalne mleko dla kotów, które kupimy w sklepie zoologicznym. Pamiętajmy, że mleko krowie jest złe dla kotów, bo może wywoływać biegunki i inne problemy trawienne oraz alergie. Kotu można jednak podawać przetwory mleczne – np. jogurty i twaróg.

Zdrowie i czystość

Koty wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jednak małym kociętom należy poświęcić więcej uwagi w tym względzie. Dbamy przy tym o stan: oczu, uszu, zębów, pazurków i futra. Z kącików oczu usuwamy więc ropki wilgotnym gazikiem. Uszy czyścimy regularnie zakraplając je specjalnym płynem. Raz na jakiś czas można też próbować przetrzeć kotkowi zęby wacikiem zmoczonym wodą utlenioną, by zapobiec osadzaniu kamienia nazębnego. Pazurki zaleca się przycinać tylko tym kotom, które nie wychodzą z domu i nie korzystają z drapaka, w innym wypadku świetnie ścierają je same. Kocie futerko należy regularnie kilka razy w tygodniu czesać, by usuwać martwą, liniejącą sierść, szczególnie w okresie wiosny. Małe kocięta wymagają też częstszego sprzątania legowiska, bo nie umieją jeszcze załatwiać się w kuwecie.


Niezbędne szczepienia i odrobaczanie

Konieczne są też regularne wizyty u weterynarza. Małe kociaki muszą być odrobaczone i zaszczepione przeciw niektórym chorobom. Lekarz weterynarii sprawdzi też prawidłowość ich rozwoju. Odrobaczenie robi się w 4 tyg. życia i powtarza po 10 dniach. Natomiast szczepienie robi się w 8-10 tyg. życia i potem co roku powtarza. Do szczepienia kociak musi być jednak odrobaczony i zdrowy. Szczepi się przeciw wściekliźnie, kociemu katarowi i panleukopenii, a dodatkowo także przeciw białaczce kociej, chlamydiozie oraz zakaźnemu zapaleniu otrzewnej FIP. Warto również co jakiś czas zrobić odpchlenie. Pamiętajmy tylko, że obroże przeciwpchelne są niebezpieczne dla małych kotków.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj