Wybór dobrego weterynarza dla naszego pupila jest równie ważny co wybór lekarza dla Nas samych. Nasz pies/kot jest bowiem członkiem naszej rodziny, a przynajmniej każdy właściciel mówiący o tym, że kocha swojego zwierzaka powinien tak go traktować. Decydując się na posiadanie czworonoga zobowiązujemy się dbać o niego jak najlepiej, lecz czasami do akcji musi wkroczyć specjalista. Skoro nasz czworonożny przyjaciel nie może sam wybrać sobie weterynarza, zróbmy to za niego. Poniżej kilka wskazówek na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.


Pierwsze wrażenie

Jeśli udajemy się do gabinetu weterynaryjnego, którego nie znamy bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Jeśli przy gabinecie jest poczekalnia zobaczmy jak zachowują się klienci będący przed nami. Czy są zrelaksowani i opanowani, czy raczej atmosfera jest pełna napięcia i nerwów? Często jest tak, że pomimo złego samopoczucia czworonogów właściciele są spokojni gdyż wiedzą, że zaraz ich ulubieniec znajdzie się pod dobrą opieką. Czekając w kolejce warto też w sposób nie otwarty wypytać czy klienci są zadowoleni. Jeśli są już któryś raz z kolei i wypowiadają się w samych superlatywach może to być najlepsza rekomendacja.

Tuż przed wizytą zazwyczaj bardzo się denerwujemy. Dobry lekarz potrafi uspokoić pacjenta, ale też jego właściciela. Każda wizyta (nawet tak rutynowa jak szczepienie) potrafi bowiem być stresująca zarówno dla właściciela jak i zwierzęcia. Musimy pamiętać, ze zwierzęta świetnie wyczuwają samopoczucie właściciela. Dobry lekarz sprawi, że zwierze nie będzie się bało. Zminimalizuje strach. Dobry weterynarz będzie traktował naszego ulubieńca tak jakby to był jego własny.

Marketing szeptany

Żyjemy w dobie Internetu i trzeba z niego korzystać. W sieci jest mnóstwo stron oceniających pracę ludzkich lekarzy. Tak samo są specjalne strony na których możemy przeczytać opinie klientów o weterynarzach. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie oceny mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, a niektóre negatywne wpisy mogą wynikać z bólu po stracie czworonożnego przyjaciela. Należy pamiętać, ze nawet najlepszy weterynarz nie jest cudotwórcą i nie zawsze zwierzę mimo dobrych chęci można uratować. Najlepiej odsiać emocjonalne wpisy i skoncentrować się na tych napisanych rzeczowo. Dobrze jest też poczytać opinie z kilku stron, by mieć jeszcze większą pewność, że opinie się potwierdzają. Jeśli większość opinii jest pozytywnych możemy śmiało zaryzykować i umówić się na wizytę.

Warto też sprawdzić stronę internetową gabinetu lub profil na facebooku. W dzisiejszych czasach dobry lekarz stara się być na bieżąco nie tylko w zakresie swojej wiedzy, ale także kontaktu z klientami. Internet to oczywiście nie jedyne wartościowe źródło informacji. Zapewne w naszej rodzinie lub przyjaciół czy znajomych są osoby, które mają zwierzęta i korzystają z usług lecznicy weterynaryjnej. Spytajmy czy są zadowoleni i czy mogą z czystym sumieniem rekomendować nam swojego weterynarza.

Doświadczenie to nie wszystko

Zawód lekarza weterynarii to jeden z tych zawodów, w których cały czas trzeba się dokształcać by móc na dobrym poziomie świadczyć usługi. O ile warto zwrócić uwagę na praktykę lekarską, o tyle nie powinno to być głównym wyznacznikiem naszego wyboru. Bywa, że młodszy stażem lekarz nadrabia zaangażowaniem i brakiem wypalenia zawodowego. Warto zwrócić uwagę na dyplomy i wyróżnienia na ścianie. Dobry lekarz jest dumny z ciągłego pogłębiania wiedzy i ze swoich osiągnięć, zatem na pewno nie schowa do szuflady czegoś czym można się pochwalić.

Pamiętajmy, że wizyta u dobrego specjalisty i zastosowanie skutecznych leków musi kosztować. Jeśli chcemy zaoszczędzić lepiej zróbmy to na czymś innym, gdyż jak mówi powiedzenie: „Zdrowie jest najważniejsze”. To zwierzęce również.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here