Bardzo istotną kwestią przy zakładaniu akwarium jest prawidłowy dobór podłoża. To właśnie od podłoża zależy czy rośliny akwariowe będą w stanie rozwijać się w Waszym akwarium. Podłoże ma również wpływ na estetykę całego zbiornika. Podtrzymuje i umożliwia prawidłowy rozwój roślin akwariowych. Powinniście zatem poświęcić trochę czasu na analizę i wybór optymalnego podłoża do akwarium.


Czym charakteryzuje się podłoże z samego żwiru?

Granulacja podłoża dla roślin akwariowych powinna mieścić się w przedziale 2-6 mm. To sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego. W sytuacji, kiedy będziecie chcieli sadzić rośliny posiadające rozległy system korzeniowy, możecie zastosować podłoże z większych kamyczków. Zbyt drobny piasek wykazuje tendencje do tworzenia zbitych warstw. To z kolei blokuje rozwój korzeni. Co więcej, mogą się w nim tworzyć tzw. strefy beztlenowe, które aktywują procesy gnilne.

Wybierając żwir, musicie zwrócić uwagę nie tylko na granulację, ale także skład podłoża. Bazalt oraz marmur może powodować wzrost twardości wody. Kwarc z kolei nie ma wpływu na odczyn wody. Jeśli opakowanie nie zawiera takich informacji, warto dopytać o to specjalistę ze sklepu akwarystycznego. Dzięki temu unikniecie nieprzyjemnych niespodzianek.

Podłoże z samego żwiru nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku akwarium roślinnego. Dobrze jest wzbogacić żwir niewielką ilością nawozu do podłoża. Najlepiej zrobić to jeszcze przed „uruchomieniem” akwarium. Nawóz powinniście ułożyć w równych odległościach, a następnie przysypać żwirem.

Czym charakteryzuje się podłoże z substratu podżwirowego i żwiru?

Wykorzystując substraty podżwirowe, możecie stworzyć idealne warunki do rozwoju korzeni. Produkty tego typu dodatkowo dają akwaryście swobodę w „aranżacji” górnej warstwy podłoża. Można je pokryć dowolnym rodzajem żwiru. To sprawia, że substancje odżywcze nie rozpuszczą się w wodzie zbyt szybko. Specjaliści zalecają, aby warstwa substratu miała grubość 2-3 cm. Na niej powinna znaleźć się warstwa żwiru o grubości 3-5 cm. To sprawi, że wszystkie minerały trafią bezpośrednio do korzeni.

Jeśli chodzi o podłoża do akwarium, to substraty podżwirowe są rozwiązaniem droższym od samego żwiru. Z drugiej strony pozwalają one na osiągnięcie dużo lepszych efektów.

Czym charakteryzują się gotowe substraty?

Dużym zainteresowaniem wśród akwarystów cieszą się gotowe substraty. Znawcy tematu zachwycają się efektami, jakie można dzięki nim osiągnąć. Gotowe substraty mają mnóstwo zalet. Jedynym minusem jest cena, która znacznie przewyższa opisane powyżej rodzaje podłoża. Gotowe substraty nie są polecane początkującym akwarystom. Wynika to z faktu, że wymagają one szczególnej dbałości o zbiornik. Przede wszystkim w pierwszym okresie po jego zalaniu.

Zaletą gotowych substratów jest:

  • odpowiednia granulacja,
  • stabilizacja pH wody w akwarium,
  • uwalnianie substancji odżywczych,
  • obniżenie twardości wody.

Wydajność gotowego podłoża może sięgać nawet kilkunastu miesięcy. Co ciekawe rekordziści używali jednego podłoża przez 2-3 lata stwierdzając spadek jego wydajności dopiero pod koniec tego okresu. Wszystko tak naprawdę zależy od producenta i jakości produktu.

Planując stworzenie akwarium na wymiar, powinniście zajrzeć na stronę https://amazonia24.pl/akwarium-na-wymiar. Tam też znajdziecie szeroką ofertą różnych rodzajów podłoża. Z pewnością uda Wam się wybrać to, które idealnie sprawdzi się w przypadku Waszego akwarium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj