Mamo, kup mi psa! Zapewne nie jeden rodzic usłyszał takie zdanie wypowiadane przez pociechę podekscytowaną wizją zabaw z puchatym towarzyszem. Dzieci jednak nie są świadome tego, że zwierzę to nie tylko wesołe ubarwienie spędzanego czasu, ale również obowiązki. Decydując się na zakup dużego zwierzaka jak pies czy kot musimy być przygotowani na konkretne obciążenia przez długie lata.

Każde zwierzę wymaga opieki i nie może być traktowane jak zabawka, która po tygodniu znudzi się i zostanie rzucona w kąt. Dobrze jest przeprowadzić kilka poważnych rozmów z pociechą tłumacząc na czym będą polegać obowiązki związane z nowym towarzyszem, ile będą zajmować czasu i czego może spodziewać się dziecko podczas oswajania zwierzątka. Zanim pupil przyzwyczai się do nowego środowiska, dziecko może zniechęcić się do dalszej opieki nad zwierzakiem.

Najpopularniejszymi ulubieńcami dzieci są psy i koty. Decydując się na psa trzeba być świadomym konieczności regularnego wyprowadzania na spacery, ponieważ są to zwierzęta, które potrzebują aktywności ruchowej i powierzchnia domu czy mieszkania może okazać się niewystarczająca. Przyjacielskie czworonogi lubią też robić bałagan i nie należy się spodziewać, że od razu będą reagować na określone komendy. Szkolenie psa oraz jego prawidłowe wychowanie wymaga długiej nauki. W przypadku kotów trzeba być przygotowanym na podrapane meble czy ściany, szczególnie gdy zwierzę trafia w nowe otoczenie. Milusińskie mruczki są też typowymi indywidualistami i nie zawsze będą mieć ochotę do zabaw w tej samej chwili co jego opiekunowie.

Warto też pomyśleć nad zwierzątkami mniejszego kalibru. Dużo frajdy może dostarczyć dziecku świnka morska, która jest stworzeniem mało wymagającym, przyjacielskim i względnie łatwo ją oswoić. Większych kłopotów nie sprawi również żółw. Codzienna opieka nad tym milusińskim nie powinna okazać się zbyt męcząca dla naszej pociechy.

Każde zwierzę to obowiązek, jednak to co w zamian otrzymujemy może okazać się nieocenionym wsparciem dla dziecka. Młody człowiek uczy się w ten sposób odpowiedzialności, staje się bardziej wrażliwy na otoczenie i z pewnością lepiej się rozwija. Warto dołożyć starań aby opieka nad pupilkiem nie stała się obowiązkiem wyłącznie rodziców.

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj