Nie od dziś wiadomo, że dieta ma wpływ na zdrowie i samopoczucie. Nie dotyczy to tylko ludzi. Mając w domu kota, trzeba zadbać, by zaserwować mu odpowiednią dawkę składników odżywczych. Czego nie może zabraknąć w karmie dla kotów?


Tak jak ludzie, koty mają swoje żywieniowe upodobania. Jedną karmę będą pochłaniać, a innej nie będą chciały ruszyć. Są wybredne i nieraz negatywnie podchodzą do zmiany jedzenia. Nie zawsze można temu ulec, bo ważne jest nie tylko to, by karma była dla kociaka smaczna. Musi być też zdrowa, a w niektórych sytuacjach, przykładowo, kiedy kot ma zdiagnozowane jakieś dolegliwości, konieczny jest specyficzny skład.

Dopasuj karmę do wieku kota

Wybór karmy dla kotów jest spory i czasem trzeba się dokładnie wczytać etykietę, by ostatecznie sięgnąć po odpowiednie opakowanie. Pierwszym czynnikiem, jaki bierze się pod uwagę, jest wiek kota. Kocięta są w fazie intensywnego wzrostu, więc ich karma zawiera dużo białka, wapnia, magnezu, fosforu, czy żelaza. U dorosłych kotów, najważniejsze jest zachowanie równowagi między białkiem, wodą, witaminami, czy tłuszczami. W przypadku karmy dla dorosłych kotów należy sprawdzić, czy jest to pełnowartościowa porcja, czy uzupełniająca. Najmniej kalorii znajduje się w karmie dla kotów starszych, które więcej odpoczywają, a mniej zużywają energii na bieganie, czy harce. Posiłki starszego kota są lekkostrawne.

Karmy od zadań specjalnych

W wielu przypadkach wystarczy skoncentrować się na wieku kota, by wybrać dla niego takie jedzenie, które będzie wspierać jego zdrowie. Jednak w sprzedaży jest wiele innych karm, które powstały z myślą o specjalnych potrzebach. Na pewno jest szereg opakowań karmy dedykowanej dla kotów rasowych, które często mają wyższe wymagania, jeśli chodzi o pielęgnację i o żywienie. Jeśli kotka jest ciężarna lub karmiąca, jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze rośnie, więc podstawowa karma będzie niewystarczająca. Dlatego też powstały produkty o zwiększonej kaloryczności i zawierające więcej wszystkich substancji, specjalnie dla kotek ciężarnych.

Poza tym może być też potrzebne leczenie weterynaryjne, a z tym zastosowanie odpowiedniego żywienia. Takie wskazania są m.in. dla kotów, które mają nadwagę. Jeszcze inne potrzeby są kotów wrażliwych, które mogą szybko mieć biegunki i wymioty.

Gdzie kupić dobrą karmę dla kota?

Z dostępem karmy dla kotów nie ma problemu. Jest w zasadzie w każdym sklepie zoologicznym, a nawet markecie. Jednak nie zawsze ma się duży wybór. Podstawowe marki faktycznie znajdują się na półkach, ale kiedy szuka się czegoś specjalnego lub karmy określonej firmy, może się okazać, że nie jest ona wszędzie. Zamiast zwiedzać wszystkie sklepy zoologiczne w mieście w poszukiwaniu ulubionych przysmaków kociaka, można odwiedzić stronę sklepu internetowego: https://zooart.com.pl/pol_n_Koty_Karma-dla-kotow-1376.html Są w nim wszystkie produkty, jakie zalecają weterynarze. Nie brakuje też karmy suchej i mokrej dla kotów w każdym wieku, także tych rasowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj