Jak dowiadujemy się z informacji portalu Onet.pl, rzeczywistość rynku karm dla psów i kotów jest w Polsce druzgocąca. Takie wnioski nasuwają się po kontroli Inspekcji Handlowej, która wykazała, że producenci karm ukrywają prawdziwe składy produktów dla zwierząt. Sprawdź poniżej, na co uważać kupując karmę oraz gdzie kupić produkt bezpieczny dla zdrowia psa i kota.


Do największej części rynku karm, należą te dostępne właściwie w większości sieci supermarketów. A w nich, jak czytamy, często spotykany jest niezrozumiały i ogólny skład, który pozwala producentom na ukrywanie niektórych substancji. Dzieje się tak dlatego, że pod względem prawnym, producenci mogą wskazywać w opisach składów nie nazwę konkretnego materiału paszowego, a jedynie jego kategorię. Pełny skład surowcowy znajdziemy przeważnie tylko w przypadku karm weterynaryjnych czy holistycznych – czyli karmach droższych, niedostępnych w supermarketach.

Z czego produkowana jest karma dla psów i kotów?

Z dotychczasowych kontroli wynika, że w produkcji karm mokrych często wykorzystuje się narządy wewnętrzne zwierząt (takie jak nerki czy płuca) i części tusz zwierząt rzeźnych. Takie części nie nadają się do spożywania przez ludzi. W karmach suchych natomiast wykorzystuje się nierzadko kontrowersyjną mączkę mięsno-kostną. Wprowadzanie tego składnika do karmy dla zwierząt domowych jest legalne, jednak warto zauważyć, że karmienie paszą z mączką zwierząt hodowlanych, które mają spożywać ludzie, jest zakazane.

Uwaga na sztuczki producentów karm – jak czytać skład?

Jeżeli karma nie posiada wysokiej zawartości mięsa, producenci starają się stworzyć wrażenie, że jest inaczej. Dlatego na opakowaniach widzimy napisy: „karma z drobiem” czy „karma z wołowiną”. W niektórych tego typu karmach mięsa może być tylko kilka procent. Poniżej znajduje się lista oznaczeń karm przez producentów względem faktycznej zawartości mięsa:

  • karma „o smaku…” – produkt może w ogóle nie zawierać mięsa,
  • karma „z…” – minimum 4 proc. mięsa,
  • karma „bogata w…” – min. 26 proc. mięsa.

Warto jednak pamiętać, że zapis, iż karma posiada przykładowo 20 proc. drobiu, nie zawsze musi zawierać mięso drobiowe – producenci mogą wykorzystywać produkty pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, mięso w karmie zwykle jest wielokrotnie przetwarzane, przez co traci swoje odżywcze właściwości.

Wyniki kontroli karm dla zwierząt przez Inspekcję Handlową

Ostatnia kontrola polskiego rynku karm dała bardzo złe wyniki. Zaledwie 48,8 proc. karm przeszło badania jakościowe pozytywnie. Głównym zarzutem wśród badanych partii, był brak składnika mięsnego w produkcie (np. brak wołowiny w produkcie deklarowanym „z wołowiną”). Innymi zarzutami była niezgodność ilości zawartego białka w karmie lub tłuszczu.


Gdzie kupić dobrą karmę dla psa lub kota?

W odniesieniu do powyższych, niepokojących faktów, należy ze szczególną uwagą dobierać produkty spożywcze dla psów i kotów. Pamiętajmy, że poza mięsem, karma musi być bogata w inne składniki odżywcze, wspomagające rozwój organizmu. Należą do nich przede wszystkim witaminy i minerały: A, B, D, E, kwasy Omega 3 i Omega 6, selen, magnez, wapń czy fosfor. W te składniki bogate są przede wszystkim warzywa i owoce, których nie może zabraknąć w pełnowartościowej karmie. Zwracajmy uwagę, aby na liście składników zboża znajdowały się w najmniejszej ilości, a mięso w największej.

Niestety karmy o takim składzie nie kupimy w supermarkecie, tylko w specjalistycznym sklepie groomerskim. Przykładem może być wprowadzona niedawno na polski rynek hiszpańska karma OptimaNova i AmaNova, która posiada w swoim składzie min. 65 proc. mięsa (lub w wersji wegetariańskiej – łososia). Co ważne, mięso w tej karmie jest obrabiane w bardzo niskiej temperaturze, dlatego zachowuje większość wartości odżywczych. Pozostały skład produktu stanowią warzywa, owoce oraz pełne zboża (do wyboru mamy także karmy bezzbożowe i bezglutenowe).

Gdzie kupić produkt? Karmę dla psa i kota z najwyższą zawartością mięsa kupimy w sklepie Wszystkodlazwierzat.pl. Hurtownia ta jest wyłącznym dystrybutorem karm OptimaNova i AmaNova, które możemy zamówić za pośrednictwem strony internetowej sklepu. Co ważne, producent podaje na opakowaniu pełny skład oraz gwarantuje jego całkowitą naturalność, bez konserwantów czy spulchniaczy, dlatego taki zakup będzie bezpieczny dla czworonoga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj