Każde zwierzątko zasługuje na to, aby mieć swój własny, przytulny kącik. No może z tym kącikiem nie przesadzajmy, żeby nie był zbyt mały, ale niech to będzie miejsce, w którym będzie się żyć w miarę wygodnie. Chomiki to małe zwierzątka, które jednak mają swoje wymagania i trzeba im dobrze przygotować klatkę. Jak powinna wyglądać taka klatka?


Chomiczy raj

Jeśli już mówimy o klatkach, to tym razem pominiemy opisywanie innych miejsc, w których nasz chomik mógłby się znaleźć i skupimy się na samych klatkach. Pod względem wykonania, możemy wyróżnić dwa typy klatek i będą to klatki plastikowe, a także klatki metalowe, z plastikową kuwetą.

Należy pamiętać, że chomiki to gryzonie i już sama nazwa powinna nas nakierować na przemyślenia, że klatka też będzie podskubywana przez te małe łakomczuchy. Dlatego dla bezpieczeństwa naszego malucha, lepiej będzie, jeśli wybierzemy klatkę metalową, ponieważ chomik nie zatruje się żadnymi tworzywami sztucznymi. Wybieramy więc klatkę metalową, jednak co z jej rozmiarami?

Klatka i jej wymiary

Chomiki, choć są bardzo małe, to wręcz uwielbiają ruch. W naturze mają życie nocne, więc to zazwyczaj w nocy można słyszeć, jak tuptają po swojej klatce i biegają w kołowrotku. Dlatego należy im zapewnić odpowiednio dużo miejsca. Klatek nie powinniśmy kupować mniejszych niż o rozmiarze 60cmx40cm. Jest to minimum, które należy zapewnić chomikowi, jednak jeśli tylko nadarzy się okazja kupienia czegoś większego, to dla dobra naszego pupila powinniśmy taką większą klatkę zakupić. Chomiki to także zwierzęta, które w naturze żyją w norkach i tworzą podziemne systemy tuneli, dlatego można zainwestować w głębszą kuwetę, w której będzie można stworzyć odpowiednio grubą warstwę trocin, by chomiki mogły się w niej spokojnie zakopać. W zbyt płytkim terenie mogą źle się czuć.

Co w klatce?

Sama pusta klatka raczej na nic im się nie przyda. Chomiki w pustej klatce czułyby się tak, jak my, gdy weszlibyśmy do pustego mieszkania i ktoś by nas tam zamknął i kazał siedzieć. Raczej nie bylibyśmy z tego powodu szczęśliwi.


Elementy, które warto umieścić w klatce:

  • Domek – może być plastikowy, a może drewniany. Najważniejsze jest, aby chomik miał gdzie się schować, aby coś zastępowało mu norkę i aby miał gdzie przechowywać żywność. Wejście do domku powinno być jednak na tyle szerokie, aby mógł tam zmieścić się z pełnymi jedzenia polikami,
  • Miska i poidełko,
  • Kołowrotek – chomiki potrzebują bardzo dużo ruchu. Odstępy w kołowrotku powinny być dopasowane do wielkości chomika,
  • Półki i przegródki – powiększą powierzchnię, na której będzie mógł biegać i bawić się chomik,
  • Tunele (można kupić plastikowe),
  • Hamak, bujak,
  • Miejsce wolne, na potrzeby fizjologiczne.

Może i lista zrobiła się troszkę długa, lecz to tak naprawdę nie jest dużo. Zadbajmy o naszego zwierzaka i dajmy mu wszystko, by czuł się jak najlepiej. Im lepsze warunki będzie miał nasz chomik, tym dłużej może u nas wytrwać i będzie skłonniejszy do zabaw z nami.

Takie małe zwierzątko w domu daje wiele radości. Niech klatka dla chomika będzie wybrana tak, aby dobrze się w niej odnalazł.

Szeroki wybór klatek dla chomików w sklepie – Glonojad

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj