Decydując się na zakup psa, wbrew pozorom rzadko kiedy myślimy o jego późniejszym utrzymaniu. A to duży błąd, ponieważ każdy pies – niezależnie od rasy – będzie nas sporo kosztował, jeżeli chcemy by był zadbany i zdrowy. Zobaczcie kalkulację wszystkich kosztów utrzymania psów dorosłych z dużych ras.


Wydatki na wyżywienie psa obejmują nie tylko karmy, ale także przysmaki. Poniżej przykładowe zestawienie kosztów na zakup karm i przysmaków ze sklepu Wszystkodlazwierzat.pl oferującego wysokiej jakości produkty dla psów.

Do wyliczenia podstawą jest zakup karmy suchej i mokrej. Karma sucha sprzedawana jest w paczkach po 12 kg, a jej koszt zaczyna się od 189 zł. Za karmę specjalistyczną (dla psów np. nietolerujących glutenu) zapłacimy już 256 zł. Porcja 12 kg wystarcza na około miesiąc. Karma mokra natomiast dostępna jest w puszkach po 400 g i cenach od 10 do 20 zł. Na jedną taką puszkę przypadają średnio 2 posiłki, co zależy od aktywności psa. Zalecane jest podawanie karmy mokrej raz dziennie. Zatem miesięczny koszt zakupu karmy mokrej dla dużego psa wyniesie nas od 150 do 300 zł. Poza karmami musimy pamiętać także o przysmakach, na które średnio trzeba przeznaczyć 100 zł miesięcznie. Oczywiście jest to uzależnione od tego, czy kupimy je na wagę, czy gotowe w paczkach.

Średni koszt karmienia przez około miesiąc: 400-600 zł.

Jeżeli nasz pies ma niedobory witamin i minerałów, musimy także pamiętać o odpowiedniej suplementacji. W podanym powyżej sklepie preparat poprawiający ogólną witalność organizmu kosztuje 16 zł (90 tabletek w opakowaniu).

Ile kosztuje pielęgnacja sierści psa?

Podstawą pielęgnacji psa są preparaty przeciw kleszczom i pchłom. Możemy zastosować tutaj obrożę przeciw pchłom, jednak nie jest ona zbyt komfortowa. Niektórzy podają swoim psom tabletki za około 20 zł miesięcznie.

Kolejny punkt – to pielęgnacja sierści. Duży pies wymaga wyczesywania, a do tego musimy wyposażyć się w specjalne szczotki. Te kupimy już od 11 zł, do nawet 60 zł.

Do pielęgnacji konieczne są szampony i odżywki dostosowane do sierści i skóry psa. Ceny szamponów zaczynają się od 20 zł za butelkę 250 ml, co z powodzeniem wystarczy na miesiąc pielęgnacji. Podobną sumę wydamy na odżywkę ułatwiającą rozczesywanie. Jeżeli natomiast niewystarczająca jest dla naszego psa wyłącznie pielęgnacja szamponami i odżywkami, warto zainwestować w maski wzmacniające skórę i sierść oraz oleje naturalne. Takie preparaty stosuje się nie przy każdym myciu, dlatego duże opakowanie wystarczy nawet na rok. Przykładowy koszt maski w opakowaniu jednolitrowym (które z pewnością wystarczy na kilkanaście miesięcy) to 130 zł, czyli miesięcznie będzie to koszt zaledwie 10-15 zł.

Średni koszt pielęgnacji sierści w ciągu miesiąca: 80-130 zł


Ile kosztuje pielęgnacja oczu, uszu i jamy ustnej?

Do pielęgnacji oczu stosuje się preparaty delikatne i naturalne. Średni koszt butelki 250 ml to 45 zł. Z kolei do pielęgnacji uszu dostępne są płyny czyszczące o pojemności 100 ml i w cenach 11-90 zł, w zależności od składu i marki. Do pielęgnacji jamy ustnej stosuje się natomiast pasty, płyny i odświeżacze. W sklepie Wszystkodlazwierzat.pl sprzedawane są pasty do zębów o smaku kurczaka (20,5 zł za 70 g), dzięki czemu z łatwością przekonamy naszego pupila do takiej higieny. Ceny płynów odświeżających to około 50 zł za półlitrową butelkę. Odświeżacze to koszt rzędu 30 zł. Średni koszt pielęgnacji oczu, uszu i jamy ustnej w ciągu miesiąca: 60-70 zł

Ile kosztuje pielęgnacja i wyżywienie psa na miesiąc?

Reasumując wszystkie miesięczne koszty na wyżywienie i pielęgnację dorosłego psa z dużej rasy, musimy liczyć się z wydatkami rzędu 500-800 zł. Najdroższe jest oczywiście żywienie. Szczególnie jeżeli pies jest aktywny, potrzebuje większej ilości porcji oraz produktów wysokokalorycznych, które są droższe.

Do powyższych sum należy dodać także zakup sprzętów, takich jak trymery, czy maszynki do strzyżenia. Jeżeli sami nie zamierzamy się nimi posługiwać, trzeba w zamian za to doliczyć koszt wizyty u specjalisty, który dokona takiej pielęgnacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj