Koty to jedne z najpopularniejszych zwierzaków domowych na całym świecie. Potrafią budować z ludźmi wieloletnie więzi, stając się pełnoprawnymi członkami rodziny. Dowiedz się, o co powinieneś zadbać, decydując się na przygarnięcie kota do mieszkania.


Bezpieczeństwo przede wszystkim

Koty mają naturę łowców i nie potrafią spokojnie przejść obok ptaka czy myszy. Jeśli Twoje mieszkanie znajduje się w bloku, koniecznie zadbaj o siatki w oknach. Dzięki temu będziesz mógł wietrzyć pokój bez obaw, że Twój kociak rzuci się w pogoń za ofiarą lub, co gorsza, spanie z wysokości kilku pięter. Lepiej nie polegać jedynie na umiejętności spadania na cztery łapy i uniknąć nieszczęścia.

Codzienne sprzątanie

Wiele zależy od rasy i rodzaju futra, ale większość kotów intensywnie gubi sierść w okresie wiosenno-letnim. Jest to oczywiście spowodowane zmianami temperatury i komfortem zwierzęcia, które w cieplejszych miesiącach musi się schłodzić. Niestety może to być uciążliwe dla domowników. Dobrej jakości odkurzacz rozprawi się z wszędobylskim futrem. Zainwestuj w model, który dodatkowo posiada filtr HEPA, a po każdym sprzątaniu powietrze w Twoim mieszkaniu będzie oczyszczone. Do pozbywania się kocich pozostałości świetnie nada się np. odkurzacz Dyson V8 z elektroszczotką stworzoną do wciągania sierści.

Bezpieczne miejsce

Każdy domownik powinien mieć kąt należący tylko do niego. To samo dotyczy zwierzaków. Koty sypiają w różnych miejscach, ale warto zadbać o to, żeby miały własne legowisko, w którym będą się czuły bezpiecznie. Jest to bardzo przydatne m.in. w trakcie burzy. Wystraszony zwierzak poczuje się lepiej w kojarzącym mu się ze spokojem legowisku

Uwaga na pazury

Wiele osób wstrzymuje się przed przygarnięciem kociaka ze względu na szkody, jakie może wyrządzić. Rzeczywiście ostre pazurki potrafią zostawić ślady na kanapie czy fotelu. W łatwy sposób można rozwiązać ten problem, wstawiając do mieszkania drapak. Koty intuicyjnie załatwią na nim swoje potrzeby związane z drapaniem, zostawiając w spokoju meble.


Pozycja dla obserwatora

Koty uwielbiają obserwować swoje otoczenie z jak najwyższej perspektywy. W właśnie tym celu skaczą na górę szafy albo wspinają się po zasłonach. Jeśli chcesz sprawić swojemu zwierzakowi przyjemność, zamontuj blisko sufitu kilka półek, po których będzie mógł swobodnie się poruszać. Zobaczysz, że kot będzie Ci bardzo wdzięczny za taką stację obserwacyjną.

Dyskretna toaleta

Brak konieczności wyprowadzania kotów na spacer to ogromna zaleta. Niestety załatwianie się w kuwecie wiąże się z nieprzyjemnym zapachem i roznoszeniem żwirku po całym mieszkaniu. Jeśli chcesz tego uniknąć, zakup kuwetę w postaci domku z ruchomymi drzwiczkami. Możesz do niej dodatkowo dokupić filtry pochłaniające zapach.

Zabawa też jest ważna

Każdy lubi się czasem trochę pobawić. Najlepszą rozrywką dla Twojego kota będą wędki oraz zabawki nasączone zapachem kocimiętki. Nie zapomnij o nich podczas urządzania mieszkania pod nowego członka rodziny!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here