Faktem jest że właściciele psów i kotów coraz poważniej traktują swoją odpowiedzialność za przygarnięte do domu zwierzę. Dziś liczy się nie tylko odpowiednia opieka medyczna ale i pełna kontrola nad pupilem. Zatem gdy ten postanowi udać się na samodzielną wycieczkę, my pragniemy wiedzieć gdzie dokładnie jest. A jeśli sami uwalniamy zwierzaka ze smyczy podczas spacerów po łąkach czy terenach leśnych, dążymy do zapewnienia mu bezpieczeństwa. Niestety przyzwolenie na beztroskie harce i chwilę wolności niejednemu z nas przyprawiło kilka siwych włosów.

Gdy spuszczony ze smyczy towarzysz, szybkimi susami oddala się, nie zważając na nasze komendy, ulgą okazuje się założony zwierzęciu chip, a zbawieniem lokalizator. Najlepiej jednak gdy te 2 urządzenia współdziałają ze sobą.


Czym jest microchip

Chip to nośnik danych o wielkości ziarnka ryżu. Można w nim zapisać najważniejsze informacje, takie jak np. adres i numer kontaktowy do właściciela. Umieszcza się go pod skórą, w okolicy szyi. W razie ucieczki czworonoga, chip daje szansę każdemu właścicielowi na odnalezienie uciekiniera oraz na nawiązanie kontaktu ze strony znalazcy – jeśli tylko ten zabierze zgubę do weterynarza lub schroniska. Weterynarza z łatwością zlokalizuje ręką wszczepiony nośnik informacji, a dzięki zeskanowaniu go szybko odczyta zapisane na nim dane. Microchip jest więc taką nowoczesną “obrożą”. Absolutnie nie można za jego pomocą śledzić lokalizacji pupila ale i tak warto go założyć ponieważ daje szansę na powrót zwierzaka do domu. Dodatkowo, microchip pozwoli Nam zabrać pupila na zagraniczne wakacje. Obecnie, wszczepienie chipa jest warunkiem absolutnie koniecznym i wymagany przed uzyskaniem paszportu dla zwierzęcia.

Lokalizator GPS czy Bluetooth?

Urządzeniem umożliwiającym śledzenie zwierzaka jest natomiast lokalizator albo jak jak kto woli tracker lokalizacji. Obecnie dwoma najbardziej rozpowszechnionymi technologiami są zarówno lokalizator GPS jak i lokalizator Bluetooth.

Tracker GPS
Zalety Wady
duża dokładność lokalizacji działanie uzależnione od sygnału GPS
nielimitowany/globalny zasięg śledzenia wymaga karty SIM
odświeżanie lokalizacji co 2-3 sekund koszty, najczęściej miesięczny abonament
2-5 dni działania na baterii  
wodoodporność  
bieżące monitorowanie aktywności  
   
Tracker Bluetooth
Zalety Wady
niska cena bezpośrednie śledzenie możliwe tylko w odległości do 10m od twojego telefonu. Jednak niektórzy producenci deklarują zasięg do 20m
  śledzenie w odległości powyżej 10m wymaga znajdowania się w zasięgu Bluetooth sieci innych użytkowników.
   

Spośród lokalizatorów Bluetooth w Polsce najpopularniejszym jest notiOne można go kupić tutaj. Współpracuje on z siecią yanosik.pl, dzięki czemu znacząco zwiększa liczbę użytkowników, umożliwiających namierzenie naszego zwierzaka.

Co zatem wybrać?

Jeśli rozpatrujemy zakup lokalizatora, to warto jest przyjrzeć się bliżej i zainwestować w lokalizator GPS. Daje on możliwość aktywnego śledzenia zwierzęcia. Dzięki temu mamy natychmiastową (sekunda po sekundzie) informację, w którym kierunku podąża nasz zbieg. Technologia ta jest oparta o sygnał GPS, który jak wiemy jest dziś dostępny praktycznie wszędzie, zatem nic nie blokuje naszych poszukiwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj