Często spotykamy się z pytaniami naszych czytelników o najgroźniejszego psa świata. Bądźmy szczerzy i wyjaśnijmy sobie – najgroźniejsi są źli i nieodpowiedzialni właściciele psów.Najgroźniejszy pies świata – co za bzdura. Prawdą jest, że pies może być groźny, niebezpieczny, agresywny i to niezależnie od rasy i wielkości. Jedynym tego powodem jest nieodpowiednie wychowanie i złe szkolenie a za to odpowiedzialny jest tylko i wyłącznie człowiek. Dlatego nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie o najgroźniejszego psa świata. Zatem, skoro nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie, postaramy się przynajmniej przedstawić Wam Polskie przepisy dotyczące ras psów uznanych za najgroźniejsze. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał Rozporządzenie z dnia 28 kwietnia 2003 r.  w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z 2003 r. nr 77, poz. 687). Wykaz ten obejmuje następujące rasy psów:

 1. amerykański pit bull terrier,
 2. pies z Majorki (Perro de presa Mallorquin)
 3. buldog amerykański,
 4. dog argentyński,
 5. pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
 6. tosa inu,
 7. rottweiler,
 8. akbash dog,
 9. anatolian karabash,
 10. moskiewski stróżujący,
 11. owczarek kaukaski.

Problem prowadzenia hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną reguluje Artykuł 10 Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. (z późniejszymi zmianami: Dz. U. z 2013 r. poz. 856, z 2014 r. poz. 1794, z 2015 r. poz. 266). Niestety przepisy te nie mówią nic o psach nierodowodowych i nieczystych rasach. Natomiast w tym miejscu przytoczę  opinię polskiego Związku Kynologicznego w sprawie powyższej listy oraz wydawania zezwoleń na prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną. W żadnym przypadku nie należy kojarzyć zjawiska agresji z konkretną rasą psów. Bez względu na rasę czy jej brak, psa zmienia w niebezpieczne narzędzie człowiek niewłaściwie nim kierujący… ustawowa banicja dla psów jakiejkolwiek rasy jest w związku z tym niesłuszna, niesprawiedliwa i niegodna cywilizowanego społeczeństwa.” 

Czy dzięki powyższej ustawie i rozporządzeniu wiemy już jaki pies jest najgroźniejszy? Czy wszystkie rasy z powyższego wykazu są groźne, czy może jedna konkretna? W Polsce niektóre z tych ras wcale nie występują zaś inne są bardzo popularne ale bez względu na to czy jakaś rasa została umieszczona na liście groźnych psów czy nie, musimy wiedzieć o tym, że psy nie rodzą się agresywnymi potworami. To człowiek czyni je takimi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj