Karma podawana szczeniakowi ma istotny wpływ na jego wzrost, zdrowie, samopoczucie oraz wygląd. Musi to być dobrze zbilansowana, wysokiej jakości karma, zapewniająca zwierzakowi wszystko to, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju na tym etapie życia. Wybór karm jest duży, a zdecydować się na jedną jest dość trudno. Podpowiadamy, jak przebrnąć przez ten proces.


Najlepsza karma dla szczeniaka – czym kierować się przy jej wyborze?

Szczeniaki od pierwszych dni swojego życia żywią się mlekiem matki. Jest dla nich najbardziej wartościowe, gdyż zawiera składniki odżywcze, których najbardziej potrzebują. Posiłki stałe można dopiero wprowadzać po upływie pierwszego miesiąca. Dla wygody właściciele decydują się na gotowe karmy. Okazuje się tylko, że ich wybór nie jest wcale taki prosty i oczywisty. Sam wybór jest skomplikowanym procesem, a nierzadko również długotrwałym. Poniższe wskazówki i informacje powinny go nieco uprościć.

Jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza?

Najlepsza karma dla szczeniaka to ta, która ma odpowiednio zbilansowany skład. Pies w tym wieku potrzebuje dobrej jakości białek i ziaren. Trzeba dostarczać mu odpowiednie ilości węglowodanów, witamin oraz minerałów. Karma przeznaczona dla szczeniaków jest zwykle w małych kawałkach. Dzięki temu pies może je bez problemu pogryźć.

Karma dla szczeniaka musi być lekkostrawna. To bardzo ważne, ponieważ układ pokarmowy tego zwierzaka jest wyjątkowo wrażliwy. W związku z tym na przykład podawanie mu karmy dla dorosłych psów mogłoby po prostu zaszkodzić. Należy mieć na uwadze to, że jeżeli na przykład jelita albo żołądek zostanie przeciążony, to pies zacznie wymiotować. Zapewne będą męczyły go również biegunki. Tak więc lekkostrawna karma jest tu konieczna. Podawać ją psu powinno się 4 razy dziennie. Z biegiem czasu tę częstotliwość można już zmniejszyć, na przykład do 3 razy, a po upływie 5 czy 6 miesiąca życia zwierzaka, do 2 razy dziennie.

Ponadto najlepsza karma dla szczeniaka to ta, która jest miękka i drobna. Czasem szczeniaki nie radzą sobie z gryzieniem dużych kawałków, więc lepiej im to ułatwić. Tak więc odpowiednie dla nich chrupki to te niewielkich wymiarów. W dodatku muszą być namoczone, choć nie za bardzo. Dzięki suchej karmie można zadbać o uzębienie małych czworonogów, zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, a także chorób przydziąsłowych.

Równie ważne jest to, aby karma ta była jednocześnie dostosowana do rasy oraz wielkości psa. Są przecież szczeniaki ras dużych i małych. Trzeba mieć na uwadze to, że na przykład owczarek niemiecki i labrador różnią się wielkością i potrzebami. Także rozwijają się w innym tempie, niż chociażby mały york. Stąd mają zapotrzebowanie na bardziej zróżnicowane pożywienie.

W związku z tym jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza? Przede wszystkim dostosowana do potrzeb konkretnego szczeniaka. Szukając karmy, nie można zapomnieć o jej składzie, a w zasadzie o analizie danego składu.


Tania karma dla szczeniaka a skład

Niektórzy twierdzą, że tania karma dla szczeniaka jest nieodpowiednia i trzeba rozejrzeć się za czymś droższym. Tak naprawdę to nie ceną należy się kierować, ale jakością produktu i przede wszystkim składem. Jakie składniki odżywcze muszą znajdować się w danym produkcie żywieniowym? Dobrej jakości białko, ale w rozsądnej ilości. Poza tym ważne są także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3. Tak samo w składzie nie powinno brakować witaminy C i E, a także prebiotyków. Dzięki takim składnikom pies już w dorosłym życiu nie będzie chorował. Szukając karmy, trzeba sprawdzić, czy w składzie znajduje się wapń, fosfor, miedź oraz cynk. Tego też potrzebuje każdy szczeniak.

Karma sucha czy mokra?

Wybierając karmę dla psa, należy ustalić, czy ma to być karma sucha czy mokra. Sucha jest bardziej treściwa, więc częstotliwość podawania jej zwierzakowi będzie zdecydowanie mniejsza. Mokrą karmę trzeba podawać kilka razy dziennie – częściej. W każdym razie można karmić szczeniaka karmą suchą lub mokrą, a nawet jedną i drugą naprzemiennie.

A co z przekąskami?

Psy tak jak ludzie, lubią czasem zjeść jakąś przekąskę. Nawet jedząc cztery posiłki dziennie mogą czuć potrzebę zjedzenia czegoś jeszcze. W tym przypadku jednak zdecydowanie lepiej ich unikać. Przede wszystkim trzeba wykluczyć z diety te niezdrowe i zawierające cukier. Nie można doprowadzić do nadwagi szczeniaka.

Jeśli natomiast ktoś uprze się przy tym, by nagradzać szczeniaka w ten właśnie sposób, powinien ograniczyć przekąski do minimum. Nie powinny przekraczać 15% dziennego zapotrzebowania na karmę. Tak więc najlepiej rozejrzeć się za zdrowszym sposobem nagradzania swojego małego czworonoga, aby radość ta nie przerodziła się w problemy zdrowotne.

W razie problemów z wyborem dobrego produktu żywieniowego można poradzić się sprzedawcy, a jeszcze lepiej weterynarza. Podpowie, jaka karma będzie odpowiednia dla konkretnego psa w określonym wieku. Tak będzie nie tylko bezpieczniej, ale i taniej. Zresztą eksperymenty w tym przypadku mogą okazać się niebezpieczne, więc lepiej zbyt często tej karmy nie zmieniać, chcąc w końcu znaleźć odpowiednią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj