Jakie zwierzęta są najpiękniejsze na świecie? Czy w ogóle można jednoznacznie stwierdzić, że to czy tamto zwierze jest najpiękniejsze? Przecież każdemu człowiekowi może podobać się inny zwierzak. Ale z pewnością zobaczywszy jakiekolwiek zwierzę o białym ubarwieniu, wyróżniające się spośród innych z jego gatunku lub rasy myślimy sobie ” jakie niespotykanie”, ” jakie wspaniałe”, „jakie piękne”.


Dlaczego tak się dzieje, że jakieś zwierzę rodzi się białe choć nie jest to ubarwienie typowe dla jego gatunku. Tak to albinizm, choroba nazywana bielactwem wrodzonym.

Albinizm  – to dziedziczne zaburzenia genetyczne związane z brakiem enzymu tyrozynazy odpowiedzialnego za przekształcenie prekursorów melaminy w barwnik melaninę. Jest on warunkowany przez gen recesywny. Choroba ta ma najczęściej charakter stały.

Albinizm u zwierząt (podobnie jak u ludzi) objawia się brakiem pigmentu w skórze, naskórku i jego wytworach oraz włosach. Zwierzęta – albinosy nie posiadają melaniny, która stanowi tarczę ochroną skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV, dlatego wykazują nadwrażliwość na światło słoneczne i bardziej narażone są na różne choroby skóry. Osobniki albinotyczne zazwyczaj są słabsze a ich szanse na przeżycie są mniejsze niż pozostałych w miocie (szczególnie wśród zwierząt wolno żyjących,) mają też większe predyspozycje do chorób wewnętrznych.
W przypadku niektórych gatunków zwierząt hodowanych przez człowieka, albinizm został wykorzystany do wyodrębnienia popularnych odmian  jak np. białych myszy, szczurów (Szczur Wistar), królików, papug, węży czy świnek morskich.   Albinos to nie zawsze zwierzę całkowicie białe z czerwonymi oczami. Tu przykładem mogą być koty syjamskie (po lewej), które mają niebieskie oczy oraz koty burmskie (po prawej) o oczach zielono-żółtych i właśnie dzięki tej mutacji posiadają swój charakterystyczny kolor okrywy włosowej. U psów natomiast nie obserwuje się odbarwień tęczówki, przyjmuje ona kolor błękitny.A oto inne przypadki albinizmu u zwierząt. Czyż nie są piękne? 

Autor: Brocken Inaglory (I created this work entirely by myself.) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) lub GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], Wikimedia Commons
Autor: DMLapato [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], źródło: Wikimedia Commons
źródło: Wikimedia Commons, [CC BY-SA 2.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/de/deed.en)]
Autor: BrianAdler [Public domain], źródło: Wikimedia Commons
źródło: Wikimedia Commons, [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj