Sokół wędrowny – jest średnim ptakiem drapieżnym (Długość ciała: 36-48 cm.), należy do królestwa zwierząt, gromady ptaków, rodziny sokołowatych. Zasiedla wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. Dorosły sokół ma krępą sylwetkę, silną budowę ciała, ostro zakończone skrzydła i masywną głowę. Samica jest większa od samca natomiast ubarwienie obu płci jest podobne. Dorosłe osobniki mają wierzch stalowoszary z rozjaśnieniem na kuprze, wole kremowe, spód biały z nakrapianiem na piersi w kształcie łez, a poniżej ciemnym poprzecznym prążkowaniem.


Sokół wędrowny już od wieków wykorzystywany jest w sokolnictwie i bardzo przez sokolników ceniony za odwagę i silną pasję łowiecką. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów potrafi upolować zdobycz znacznie większą od siebie. Sokoły wędrowne polują właściwie wyłącznie na ptaki w locie. Ich technika polowania polega na pionowym pikowaniu z dużej wysokości z ogromną prędkością. Uderzenie szponami w wybraną ofiarę jest dzięki temu bardzo silne i kończy się zwykle jej śmiercią. Największa zmierzona prędkość z jaką porusza się sokół wędrowny w trakcie ataku czyli w locie nurkowym wynosi 389 km/godz. Ten właśnie wynik daje sokołowi wędrownemu miano najszybszego zwierzęcia na świecie. Ale czy na pewno tak jest?

Autor: USFWS photo [Public domain], Wikimedia Commons

Otóż… konkurentem do dzierżenia tytułu najszybszego w świecie zwierząt, dla sokoła wędrownego jest inny ptak – JERZYK. Skąd wzięły się te kontrowersje? Stąd mianowicie, że dane w przypadku sokoła wędrownego dotyczą głównie lotu nurkowego kiedy to drapieżnik spada na swoją ofiarę. Jeżeli chodzi o jerzyka, podaną mamy prędkość w locie poziomym i wynosi ona około 170 km/godz.

Popatrzmy zatem, na lot poziomy naszego rekordzisty -sokoła wędrownego, a więc w tym przypadku szybkość wynosi on 105 – 110 km/godz. i w tej  to ” konkurencji ” szybszy od niego jest również ORZEŁ PRZEDNI, który na otwartej przestrzeni może osiągnąć do 130 km/godz. Natomiast podczas lotu nurkowego w kierunku zdobyczy orzeł przedni osiąga tylko trochę mniejsze prędkości od sokoła wędrownego i wynoszą one od 240 – 320 km/godz.

Wobec powyższego, kandydatami do tytułu najszybszego zwierzaka świata, jest kilka zwierząt. Na lądzie rekordzistą w szybkości z całą pewnością będzie gepard. W powietrzu będziemy mieli sokoła wędrownego jako mistrza w locie nurkowym natomiast w locie poziomym najlepszym wynikiem poszczyci się jerzyk. A w wodzie, jakie zwierze będzie czempionem szybkości?

3 KOMENTARZE

  1. Wczoraj ok 1 w nocy, zauważyłam ptaka, jedno co zwruciło moją uwagę to szary kolor i duża rozpiętość skrzydeł, poleciał do ciemniejszej części podwórza. Zastanawiam się czy to mógł być sokół wędrowny, który przyleciał, bo usłyszał pisklę które o tej godzinie drze dzioba. Przesłuchałam nagranie z odgłosu które wydaje sokół i to by się zgadzało bo nigdy wcześniej nie słyszałam takiego głosu Czy jest to możliwe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj