Królestwo zwierząt dzieli się na dwie grupy: kręgowce i bezkręgowce. Kręgowce zaś dzielimy na gromady: ryby, płazy,  gady, ptaki i ssaki. Każda era miała swego olbrzyma. W czasach obecnych również możemy pochwalić się kilkoma ogromnymi zwierzętami -rekordzistami. Pewnie nieraz zastanawialiście się nad tym jakie zwierzę jest największe na świecie. W tym artykule przedstawimy Wam  największego przedstawiciela każdej gromady kręgowców.


Ryby – Rekin wielorybi

By Zac Wolf [CC BY-SA 2.5], from Wikimedia Commons

Największą znaną rybą współczesnego świata jest rekin wielorybi. Osobnik tego gatunku o maksymalnych rozmiarach (wiarygodnie zmierzony) miał 18,8 m. długości i ważył 13.6 tony. Ryby tego gatunku dożywają nawet 70 lat. Wbrew opiniom o rekinach jest on niegroźny dla człowieka, żywi się głównie planktonem  ale jego pożywieniem są również małe ryby, skorupiaki, czasem mątwy lub tuńczyki. Rekin wielorybi ma charakterystyczną budowę – opływowy kształt, spłaszczona głowa i szeroka szczeka; oraz zachwycające ubarwienie – piękne cętki bardzo systematycznie ułożone w rzędy. Jest gatunkiem kosmopolitycznym gdyż występuje we wszystkich wodach tropikalnych i subtropikalnych całego świata. Ciekawostką jest, że z wszystkich zwierząt rekin wielorybi ma najgrubszą skórę, która może mieć nawet 10 cm grubości.

Płazy – Salamandra olbrzymia chińska

By J. Patrick Fischer [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Największym przedstawicielem gromady płazów jest  salamandra olbrzymia chińska, która jest płazem ogoniastym i osiąga długość do 1,8 m. Ma krępą budowę ciała o barwie ciemnobrązowej, czarnej lub zielonkawej z nierówno rozmieszczonymi ciemniejszymi plamami. Żyje w Rzekach Chin. Jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wpisanym do chińskiej Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Drastyczny spadek liczebności populacji spowodowany jest utratą siedlisk, zanieczyszczeniami wód oraz polowaniami.

Gady – Krokodyl różańcowy

By Obtained from Molly Ebersold of the St. Augustine Alligator Farm (http://www.fhwa.dot.gov/byways/photos/53733) [Public domain], via Wikimedia Commons

Największym i najcięższym gadem żyjącym współcześnie na ziemi jest krokodyl różańcowy, które osiągają do 7 m. długości a jego waga może dochodzić do 2 ton. Zamieszkuje wschodnie wybrzeża Indii, większość krajów Azji  Południowo – Wschodniej aż do północnej Australii, wschodnie wybrzeża Afryki oraz wody przybrzeżne Japonii. Osobniki ostro rywalizują między sobą o terytoria. Dorosły krokodyl na szerokie masywne ciało, bardzo dużą głowę, szeroki pysk i długą paszczę, co odróżnia go od innych przedstawicieli tego rodzaju.  Odkryto, że mimo mózgu stanowiącego mniej niż 0,05% masy ciała krokodyle te są inteligentnymi zwierzętami, potrafią bowiem uczyć się szybciej niż szczury.


Ptaki – Struś afrykański (czerwonoskóry)

By Yathin S Krishnappa [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

W gromadzie ptaków rekordy wielkości bije strusie a wśród nich największy jest struś afrykański (czerwonoskóry). Te ptaki osiągają 274 cm wysokości i 156 kg wagi (samiec jest wyższy od samicy). Żyją w małych stadach na pustyniach i sawannach. Występują w  Afryce, na terenie południowej Sahary do Sudanu i Etiopii, w Somalii po Kenię, od południowej Kenii do Tanzanii i w Afryce Południowej.  Mają bardzo dobry wzrok. Ich oczy są największe z wszystkich kręgowców lądowych (5 cm średnicy).  Głowa oraz  2/3 długiej szyi są prawie nie opierzone. Struś mimo że jest ptakiem nie lata, jest natomiast rekordzistą w bieganie (72-96 km/godz.).  Jajo strusia waży około 1,5 kg.

Ssaki lądowe – Słoń afrykański

By Charlesjsharp [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

Wszyscy wiedzą że największym żyjącym współcześnie ssakiem lądowym jest słoń afrykański. Zamieszkuje afrykańską sawannę. Osiągają do 4,2 m. wysokości, 7,5 m długości i 6000 kg. wagi (samce, samice są o wiele mniejsze). Żyją w stadach liczących nawet do 50 sztuk. Potrafią porozumiewać się między sobą dźwiękami niesłyszalnymi dla człowieka. Lubią miejc=sca porośnięte drzewami, blisko wody. Najbardziej charakterystyczną cechą w wyglądzie słonia jest trąba stanowiąca narząd węchu i dotyku. Słonie żyją około 70 lat.

Ssaki morskie – Płetwal błękitny

By NOAA Photo Library (anim1754) [Public domain], via Wikimedia Commons

Wbrew pozorom słoń nie jest jednak największym ssakiem żyjącym za ziemi. Największe zwierze świata żyje w głębinach oceanów i jest nim ssak morski –  płetwal błękitny. Długość jego ciała dochodzi do 33 metrów, a masa ciała do 190 ton. Sam jego język waży ok. 3000 kg, a serce 600-700 kg. Płetwal błękitny ma dwa otwory nosowe, małą płetwę grzbietową w tylnej części ciała i dużą płetwę ogonową z wyraźnym wcięciem pośrodku. Wody wszystkich oceanów, u wybrzeży widywany sporadycznie. Odbywa wędrówki sezonowe, w okresie letnim przemieszcza się w ślad za topniejącym lodem. Jego pożywieniem jest plankton, którego dziennie połyka około 4 tony. Ciekawostką jest to że Płetwal Błękitny jest nie tylko największym żyjącym obecnie zwierzęciem, ale jest prawdopodobnie największym jakie żyło kiedykolwiek na świecie.

Płetwal błękitny jest nie tylko największym, ale też najgłośniejszym zwierzęciem na Ziemi. Potrafi wydawać dźwięki o natężeniu 190 decybeli. Teraz już wiadomo że olbrzymem naszych czasów jest ssak żyjący w morzu – Płetwal Błękitny, który z powodu swoich rozmiarów był głównym celem wielorybników. Cenny był szczególnie tłuszcz – tran oraz fiszbiny, z których robiono gorsety. Do połowy XX wieku łącznie zabito około 300 000 tych zwierząt. W 1966 r objęto je ścisłą ochroną. W tym czasie gatunek był już niemal całkowicie wytępiony. Obecnie jednak liczba płetwali błękitnych powoli wzrasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj