Decydując się na przygarnięcie zwierzaka musimy pamiętać, że to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki. Biorąc pod swój dach psa zdajemy sobie sprawę, że należy zadbać o odpowiednie wyżywienie i opiekę zdrowotną dla niego. Ale czy pamiętamy o obowiązku zapłacenia podatku za naszego nowego pupila?


Ile wynosi podatek od psa?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ kwestią regulowania wysokości podatku zajmują się konkretne gminy. Ministerstwo Finansów określa jedynie jakiej kwoty gminom nie wolno przekroczyć i na rok 2017 limit wynosi 118,97zł na rok za jednego psa. Od 2007 roku wysokość maksymalna tegoż podatku wzrasta sukcesywnie. Na początku było to jedynie 40zł. O karach oraz terminach uiszczania opłaty również decydują gminy, a całość zebranych w ten sposób funduszy jest przeznaczana właśnie do ich budżetu. Także decydując się na zapłacenie tej niewielkiej w skali roku kwoty nie wspieramy państwowej kasy, ale podtrzymujemy lokalny patriotyzm. Pieniądze te zasilają budżety gmin, w których mieszkamy, a więc tym samym możemy mieć pozytywny wpływ na kształt tego właśnie miejsca.

Nie w każdej gminie podatek od psa osiąga maksymalną wysokość. W niektórych jest on wyjątkowo niski, a wiele gmin zdecydowało się nawet na nie pobieranie takiej opłaty. Po powitaniu nowego pupila w domu należy pamiętać o konieczności zgłoszenia go w odpowiednim urzędzie. Psy adoptowane często zwolnione są z ciążącego na nich podatku. To niejako nagroda za dobre serca właściciela i chęć stworzenia psiakowi nowego domu.

We Wrocławiu i Warszawie nie istnieje obowiązek rejestrowania czworonoga i te miasta zdecydowały się na nie pobieranie podatku od psa. Właściciele mogą dobrowolnie zdecydować się na uiszczenia opłaty na rzecz własnej gminy. Dodatkowo w Warszawie takie opłaty ustalane są przez urzędy właściwe danej dzielnicy. Brak opłaty i obowiązku rejestracji nie jest jednak powodem by o swojego psiaka nie dbać. Jak w całej Polsce każdy właściciel ma za zadanie pilnować regularnym terminów szczepień zwierzaka, tego by zawsze był on prowadzony na smyczy oraz co chyba najważniejsze, dla komfortu wszystkich swoich sąsiadów i swojego własnego musi pamiętać by po swoim pupilu posprzątać. O czym z reszta przypominają regularnie pojawiające się akcje informacyjne.

W Krakowie do pewnego momentu również rezygnowano z pobierania podatku. Jednak obecnie ten obowiązek istnieje, a podatek w wysokości 36zł rocznie wpłaca się na specjalne konto Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, które w imieniu gminy gromadzi te fundusze. Przed opłaceniem podatku należy psa zarejestrować. Można to zrobić osobiście lub mailowo w wyżej wymienionej instytucji. By dokonać rejestracji należy podać informacje z książeczki zdrowia psa oraz dane z dowodu osobistego właściciela.

W Poznaniu opłata jest nieco wyższa, ponieważ wynosi 55zł i jest płatna do 30 kwietnia każdego roku. Jeśli zakupiliśmy psa po tym terminie mamy tylko dwa tygodnie na zarejestrowanie go w urzędzie i odprowadzenie podatku. Wpłaty kierujemy na specjalne konto Urzędu Miasta w Poznaniu. Podatek niezapłacony w terminie będzie skutkował naliczeniem odsetek, a warto uiścić opłatę gdyż fundusze zebrane w ten sposób miasto przeznacza na kosze i pojemniki na psie odchody, oraz specjalne woreczki. Wszystko to by ułatwić sprzątanie po swoim psie.

Więcej o podatku za psa w kolejnych miastach przeczytasz tu: https://www.vivus.pl/moje-finanse/jest-okazja-jest-pozyczka/ile-wynosi-podatek-za-psa/.


Kto nie musi płacić?

Nie każdy zarejestrowany psiak jest automatycznie powodem do odprowadzenia podatku. Istnieją grupy osób, dla których wprowadzono ulgi i zwolnienia z tego obowiązku zależnie od miejsca zamieszkania. Zwolnieni z opłaty za psa są na przykład ci którzy zwierzaka adoptowali. Oczywiście rejestrując swojego pupila należy przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające adopcję.

Za psa nie muszą również płacić osoby niepełnosprawne, nawet jeśli pies nie jest psem pracującym jak to ma miejsce często w przypadku osób niewidomych i słabo widzących. Dla nich jednak zwolnienie dotyczy jednego psa, za każdego kolejnego podatek powinien być zapłacony w terminie. Zwolnione z podatku są również osoby, które ukończyły 65 lat i samotnie prowadza gospodarstwo domowe. Podatku nie płaca również członkowie przedstawicielstw dyplomatycznych i konsulatów, jeśli nie mają obywatelstwa polskiego.

Podatek od psa wydaje się smutną koniecznością, jednak warto pamiętać, ze te pieniądze służyć będą nam i naszym pupilom gdyż najczęściej całość opłaty jest przeznaczana do budżetu naszej gminy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj