Choć pies jest jednym z ulubionych zwierząt wielu ludzi, nie każdy kontakt z nim może się kończyć w przyjemny sposób. Pamiętajmy, że pogryzienie przez psa jest problemem, na który narażony jest każdy z nas. Spotkania z bezpańskimi psami lub kontakty z nieznanymi nam jeszcze pupilami naszych przyjaciół, mogą się przecież skończyć w mało przyjemny dla nas sposób. Jak postępować z psem, by nie narażać się na pogryzienie? Co zrobić w chwili, gdy obcy pies jednak zdecyduje się nas zaatakować?


Pamiętajmy, że spotkanie z bezpańskim psem to spore zagrożenie – szczególnie dla naszych dzieci. Są one zbyt ufne, a każdy pies staje się dla nich idealnym towarzyszem zabaw. Niestety, nie zawsze pies odwzajemnia uczucia malucha. Są przecież zwierzęta dość dzikie, a nawet te łagodne psy nie zawsze są w stanie zaakceptować wszystkie zachowania ze strony człowieka. Suka, która opiekuje się małymi, pies, który właśnie bawi się swą ulubioną zabawką lub je – to tylko wybrane sytuacje, w których lepiej zostawić psa w spokoju. Koniecznie trzeba też uważać na bezpańskie psy – nawet na te, które zachowują się dość przyjacielsko. Pamiętajmy, że wścieklizna to podstępna choroba, a pies chory na nią nie zawsze zachowuje się agresywnie. Pogryzienie często jest zaskoczeniem dla człowieka, który w dobrej wierze zaczyna bawić się z obcym i pozornie przyjacielskim psem. Niestety – konsekwencje takiej zabawy mogą się okazać bardzo poważne.

W chwili, gdy atakuje nas pies, musimy zachować spokój. Zbyt gwałtowne ruchy oraz ucieczka to niezbyt dobre rozwiązania. Warto zachować spokój i skupić się na zasłonięciu gardła oraz twarzy, które mogą zostać zaatakowane przez psa w pierwszej kolejności. Pogryzienie przez psa, nawet te najlżejsze, wymaga też szybkiej pomocy ze strony lekarza najlepiej w szpitalu posiadającym oddział zakaźny. Ważne jest podjęcie kroków mających chronić przed rozwojem tak poważnej choroby, jaką jest wścieklizna, oraz dokładne oczyszczenie rany. O pogryzieniu należy też poinformować odpowiednie służby, które ustalą, kto za psa odpowiada oraz ocenią stan jego zdrowia. W przypadku jeżeli nam się to nie uda konieczne jest otrzymanie serii szczepionek przeciw wściekliźnie. Pamiętajmy wścieklizna to choroba nieuleczalna i w każdym przypadku śmiertelna. Dlatego nigdy nie bagatelizujmy nawet najmniejszego ugryzienia jeżeli nie mamy pewności czy zwierze było szczepione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj