Sylwester to czas radości i świętowania dla ludzi, ale dla zwierząt domowych z reguły jest to bardzo stresujące doświadczenie. Huki petard i błyski fajerwerków przerażają zwierzęta i sprawiają, że czują się one zagrożone. Opanowujący je lęk może spowodować, że zwierze próbując się schować podejmie próbę ucieczki. Istnieje kilka prostych rad i trików, które pomogą nam uporać się z posylwestrowym stresem u kota i psa.

Skąd wiesz, że to stres?

Najbardziej oczywiste są zmiany w wyglądzie i w zachowaniu. Zestresowane zwierzę często podkula ogon i pokłada uszy. Dodatkowo zwierzak może być bardziej płochliwy i unikać kontaktu z ludźmi. Ta płochliwość ławo przeradza się w agresję. Nie ignoruj więc częstszego niż zwykle miauczenia, szczekania lub warczenia. Twój kot i pies często właśnie tak pokazują Ci swój lęk.

Po drugie – podobnie jak zestresowany człowiek – zwierzę może mieć trudności z zasypianiem, a przez to być bardziej aktywne w nocy. Jeśli zwierzak nie daje Ci spać w noc po sylwestrze nie krzycz na niego i nie karć go. Twoje agresywne zachowanie tylko podwaja jego własny stres. Zamiast go karcić, zbuduj mu bezpieczny azyl, kryjówkę, miejsce gdzie poczuje się na tyle bezpieczny by mógł swobodnie zasnąć. Jeśli nie wpuszczasz go do sypialni, zrób wyjątek i daj mu się do siebie przytulić. Duża szansa, że przy Tobie zaśnie.

Numerem trzy na liście symptomów są problemy z załatwianiem się. Stres u zwierząt prowadzi do problemów z oddawaniem moczu, co szczególnie szybko widać u kotów. Jeśli zwierzak oddaje mocz i kał to zwróć uwagę czy nie zmienił się jego rytm wypróżniania się. Ten sygnał stresu można łatwo przegapić bo naszą uwagę łatwo uśpi jakieś pojedyncze siku w kuwecie czy podczas spaceru.

Listę objawów stresu posylwestrowego zamyka brak apetytu. Zestresowany pupil będzie odmawiał jedzenia lub picia. Nie stresuj go bardziej wmuszając jedzenie. Zamiast tego zorganizuj mu jakiś przysmak. Zostaw pełną miskę wody i po prostu stwórz warunki pełnej dostępności do pokarmu. Nic więcej.

Jak długo po Sylwestrze może trwać lęk?

Okres trwania stresu u zwierząt po Sylwestrze może się różnić w zależności od indywidualnych cech zwierzęcia i jego reakcji na stresujące sytuacje. U niektórych zwierząt stres po Sylwestrze może ustąpić już po kilku dniach. Tak – dniach! Nie godzinach.

Jeśli po kilku dniach od Sylwestra zwierzę nadal odczuwa stres, należy zwrócić się do lekarza weterynarii, który zaproponuje odpowiednie leczenie. Warto pamiętać, że stres u zwierząt może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na objawy stresu i szukać pomocy.

Jak rozładować ten stres?

W kolejnych dniach po Sylwestrze dostarczaj zwierzakowi odpowiedniej ilość ruchu. Zabawa i ruch pomogą kotu/psu rozładować nagromadzony stres i niepokój. Możesz zaoferować kotu zabawki do łapania i drapania, aby mógł się wyżyć. Pies natomiast doceni długie i aktywne spacery.

Pamiętaj! Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli uważasz, że stres u kota jest na tyle duży, że wymaga specjalistycznej pomocy. Lekarz weterynarii może zaproponować leki uspokajające lub inne sposoby leczenia, które pomogą kotu radzić sobie ze stresem po sylwestrze.

Co zrobić by uniknąć podobnych sytuacji?

Działaj i planuj z wyprzedzeniem. Sylwestrowa noc choćby najhuczniej obchodzona nie zaszkodzi Twojemu pupilowi jeśli odpowiednio wcześniej się przygotujesz. Poniżej kilka sprawdzonych rad. Zobacz co możesz zrobić lepiej aby Twój zwierzak był bardziej szczęśliwy w sylwestrową noc:

  1. Zadbaj o bezpieczne miejsce do ukrycia się podczas Sylwestra. Może to być np. łóżko lub pokój z zamkniętymi drzwiami, w którym zwierze będzie mogło się skryć i poczuć bezpiecznie.
  2. Łatwy dostęp do wody i jedzenia, jest bardzo ważny dla czworonoga. Siedząc w swojej kryjówce przez dłuższy czas, nadejdzie moment w którym jego brzuch upomni się o jedzenie czy picie. Zestresowany zwierzak będzie jednak zbyt mocna się bał wychylić nosa z kryjówki. Nie pozwól więc by głód był kolejną przyczyną stresu w tą noc.
  3. Nie wychodź z pupilem na nocny spacer. Już od późno popołudniowych godzin możesz narazić go na odgłosy wystrzałów i huk.
  4. Unikaj „wspólnego oglądania” sztucznych ogni. Rozbłyski i migotanie fajerwerków mogą bardzo przerażać koty i psy. Dodatkowo sprawią, że zwierzęta poczują się zagrożone.
  5. Jeśli masz kota zadbaj aby miał on dostęp do swojego kuwety i sprzątaj ją na bieżąco. Stresujące sytuacje mogą prowadzić do rozwolnienia, przez co zwierzak będzie zdecydowanie częściej musiał kopać w kuwecie. Koty są czystymi zwierzętami więc zabrudzona kuweta w którymś momencie przestanie być zdatna do użytku. Regularnie sprzątając zabezpieczysz się przed podobna sytuacją i nie będziesz zbierać kupy czy siku z podłogi czy z dywanu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj