Prawidłowa opieka nad kotem to nie tylko głaskanie, zabawa i pieszczoty, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Koty wymagają racjonalnego karmienia, ale też właściwej pielęgnacji i poświęcania im dużej ilości czasu. Od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad adopcją mruczka? A może chcesz, żeby Twój pupil dobrze czuł się w swoim domu i zawsze radośnie machał ogonkiem? W takim razie koniecznie przeczytaj poniższy tekst! Podpowiadamy w nim, co powinno znaleźć się w kociej wyprawce.


Dobra karma to podstawa!

Wielu właścicieli kotów popełnia kardynalny błąd – kupuje najtańsze karmy z marketów lub karmi zwierzaki resztkami z obiadów. A przecież koty to drapieżniki – nie wolno podawać im produktów roślinnych. Te futrzaki żywią się głównie mięsem – ich dieta powinna być bogata w tłuszcze zwierzęce oraz białko, a także witaminy A (pochodzenia zwierzęcego), kwas arachidonowego i taurynę. Szczególnie ważnym składnikiem jest ta ostatnia. Dlaczego? Ponieważ niedobór tauryny może skutkować problemami z trawieniem i chorobami serca. Jaka karma będzie odpowiednia dla Twojego kota? Przede wszystkim ta z dobrych i sprawdzonych sklepów zoologicznych, takich jak NaszeZoo.pl. Szukaj pokarmów z dużą zawartością bogatego w taurynę mięsa indyczego i rybiego. Ważne jest też urozmaicanie kociego menu – kupuj zarówno karmy suche, jak i te mokre, które są źródłem cennej dla układu moczowego wody.

Nie zapominaj o pielęgnacji!

Równie ważne jak karma, są środki pomagające w pielęgnacji kocich pazurków i sierści. W wyprawce dla Twojego kota nie może zabraknąć drapaka – w przeciwnym razie, jego funkcję zaczną pełnić drewniane drzwi, nogi od stołu lub tapicerka na kanapie. Warto też wyposażyć się w obcinaczkę do pazurków, a w przypadku kota wychodzącego, krem do pielęgnacji łap. Równie istotne są środki do pielęgnacji sierści. Nawet „dachowce” trzeba od czasu do czasu wyczesywać, zwłaszcza w okresach zmiany futra, dlatego grzebień na pewno się przyda. Masz kota długowłosego? Grzebień zamień na szczotkę i kup usuwający kołtuny furminator. Oprócz tego, potrzebny będzie szampon do kąpieli oraz kuweta ze żwirkiem.

Koty lubią zabawki!

Bardzo często słyszy się od właścicieli, że koty nie lubią zabawek, więc nie warto ich kupować. Nic bardziej mylnego! Zdaniem specjalistów, wystarczy nawet kilkanaście minut dziennie wspólnej zabawy, by oduczyć mruczka złego zachowania – drapania, gryzienia, przewracania kwiatów – i nieco bardziej go zdyscyplinować. Jakie zabawki znajdziesz w sklepach? Oprócz piłeczek, gadżetów z kocimiętką, popularnych „wędek”, pluszowych maskotek, rękawiczek z zawieszkami, dostępne są też zabawki interaktywne, które doskonalą kocie zdolności łowieckie. Wspólna zabawa to również dobra okazja do „rozruszania” pupila – wiele kotów domowych mało się rusza i ma tendencję do tycia. Harce pozwolą mruczkowi zadbać o prawidłową wagę.

1 KOMENTARZ

  1. Kto to pisał? Kot radośnie merdający ogonem? Koty machają ogonem tylko gdy są zdenerwowane, totalny brak wiedzy redaktora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here