Bywa, że właściciele psów czują się przytłoczeni dużą ilością smyczy dla swojego pupila dostępnych na rynku. Z naszego krótkiego poradnika dowiesz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje smyczy dla psów oraz jaki model będzie odpowiedni dla Twojego psa.


Smycz to jeden z elementów wchodzących w skład podstawowego wyposażenia dla naszego psa. Właścicielowi zapewnia kontrolę nad czworonogiem, psu z kolei bezpieczeństwo podczas spacerów. Aby smycz spełniła swoją rolę oraz służyła przez długi czas, warto z namysłem podejść do jej zakupu. Optymalna smycz dla psa powinna być wygodna zarówno dla zwierzaka jak i jego właściciela.

Rodzaje smyczy dla psów

Smycz klasyczna

Jest to smycz jednoczęściowa wykonana ze skóry lub materiałów skóropodobnych, taśmy parcianej bądź metalowego łańcuszka. Nie jest regulowana. Jej długość bywa różna i średnio wynosi ok. 120-150 cm. Ma prostą konstrukcję: z jednej strony zakończona jest karabińczykiem, za pomocą którego przyczepia się ją do obroży bądź szelek, a z drugiej strony ma rączkę służącą do trzymania.
Dla kogo? Smycz klasyczna nadaje się właściwie dla wszystkich ras psów ze względu na dużą rozpiętość szerokości oraz materiałów i jakości wykonania. Idealna do codziennych spacerów. Sprawdza się u osób, które chcą mieć maksymalną kontrolę nad swoim zwierzakiem.

Smycz regulowana

Smycze regulowane są zakończone karabińczykami na obu końcach. Dzięki temu można zmniejszać lub zwiększać ich długość w zależności od sytuacji. Wykonane są najczęściej ze skóry bądź tworzywa imitującego skórę jak również z syntetycznych, mocnych taśm parcianych.
Dla kogo? Smycz regulowana sprawdzi się na spacerach z większością ras psów, zwłaszcza w przypadku właścicieli, którzy czują potrzebę, by dać nieco więcej przestrzeni swoim pupilom np. podczas załatwiania się.

Smycz automatyczna

Użytkując smycz automatyczną mamy wpływ na jej długość podczas spacerowania z psem. Ma ona postać mocnej, syntetycznej linki lub taśmy, która samoistnie zwija się do plastikowej obudowy. W każdej chwili smycz automatyczną można zablokować. Smycze automatyczne są znacznie dłuższe od tych klasycznych i regulowanych, gdyż potrafią mierzyć nawet 8 metrów.
Dla kogo? Raczej dla psów zdyscyplinowanych i przewidywalnych. Nie jest polecana dla szczeniaków oraz dla psów, które dopiero uczą się chodzić na smyczy.

Smycze sportowe

Idealne dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Model joggingowy posiada specjalną rączkę, którą można przełożyć sobie przez ramię, dzięki czemu pies biegnie blisko nas. Mamy pewność, że nie zboczy nagle z trasy. Smycz rowerowa jest natomiast znacznie krótsza i wyposażona dodatkowo w specjalny pałąk, który mocuje się do bagażnika bądź pod siodełkiem. Zapewnia to bezpieczeństwo zarówno psu jak i nam.

Smycz treningowa

Jest bardzo długa, gdyż potrafi mieć ok. 10-15 metrów. Wykorzystuje się ją podczas szkolenia psów. Używana głównie przez treserów.

Dobór optymalnej smyczy dla psa zależy od kilku głównych czynników:

  • jej przeznaczenia (codzienne spacery, uprawianie sportu, szkolenie)
  • wielkości i wagi psa (zwykle: im większy pies, tym szersze paski)
  • temperamentu psa (nie polecamy smyczy automatycznej dla psów agresywnych)
  • siły psa (grubość i “nośność” pasków)
  • indywidualnych upodobań (materiały, rodzaj rączki, design)

Portal Zoologiczny.Sklep.pl wsparł nas merytorycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here