Biorąc do domu małego pieska, czy to dużej czy też małej rasy, bierzemy na siebie odpowiedzialność za jego wychowanie oraz zdrowy rozwój. Szczeniak odstawiony od mamy nadal się rozwija i to zdecydowanie szybciej niż dziecko, dlatego też jego karma powinna być bogata we wszystkie składniki, których potrzebuje, by kości i zęby były mocne i rosły w odpowiednim tempie. Resztki z obiadu czy karmy dla dorosłych psów absolutnie nie wchodzą w grę. Szczeniak to jeszcze dziecko i wymaga specjalnego traktowania.


Sucha czy mokra karma?

Jeśli zostawimy wybór psiakowi wiadomo, że w pierwszej kolejności wybierze karmę mokrą. Jest ona bardziej aromatyczna, łatwiejsza do pogryzienia, szybciej wypełnia żołądek i generalnie jest bardziej lubiana. Należy jednak pamiętać, że w składzie takich karm może być nawet do 75% wody, a zawartość mięsa bywa nikła. Do tego, jeśli kupujemy tańsze odpowiedniki nie mamy pewności co w ogóle znalazło się w jedzeniu szczeniaka.

Karmy suche za to są łatwiejsze w przechowywaniu, nie tracą aromatu, nie psują się tak szybko, a też stanowią wyzwanie dla rozwijających się zębów. W suchej karmie jest jedynie kilka procent wody, jest więc w pierwszej chwili dla psa mniej sycąca. Jednak kiedy napuchnie w żołądku zdecydowanie dłużej jest trawiona. Do tego w suchych karmach, oprócz dehytratyzowanego mięsa, znajdziemy dodatki w postaci pełnoziarnistych zbóż oraz warzyw, które podnoszą wartość odżywczą karmy. Zboża generalnie nie powinny stanowić większości diety psa, a szczególnie szczeniaka, jednak jeśli tylko nie jest to zwykła pszenica, a zboża w składzie są pełnoziarniste, to jedynie zadziała na plus. Porcja błonnika w diecie tak jak u ludzi pobudzi perystaltykę.

Rozmiar psa a karma

Wszystkie szczeniaczki są urocze i malutkie. Z jednego wyrośnie piękny wilczur, inny zaś nie urośnie prawie wcale i pozostanie kieszonkowym Yorkiem. Dlatego też karmy dzielą się na takie dedykowane dla małych, średnich i dużych psów. Ich potrzeby znacząco różnią się już od samego początku. I nie chodzi tu o wielkość porcji, ale o proporcje składników. Dla przykładu mniejsze rasy potrzebują więcej białka w diecie niż większe. U dużych ras wzrost trwa dłużej i powinien przebiegać etapami by pies równomiernie się rozwijał. Natomiast ile trzeba nasypać pupilowi do miseczki, najlepiej sprawdzić na opakowaniu, jeśli nie ma tam rozpisanej tabelki względem wagi zwierzaka, koniecznie poszukaj informacji na stronie producenta.


Skład ma znaczenie

Kupując produkty dla siebie często kierujemy się opakowaniem. Robiąc zakupy dla pupila również zazwyczaj patrzymy na ładne opakowanie lub przypominamy sobie reklamy. Jednak slogany nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Od ładnego opakowania, którym możemy się pochwalić w domu i będzie cieszyło nasze oko ważniejsze jest to co znajduje się w samej paczce. Zawsze warto zapoznać się ze składem produktu, nawet jeśli jest to wyższa półka, gdyż nie zawsze droższe znaczy lepsze.

Suche karmy są już dość przetworzone. Konieczne jest więc sprawdzenie czy składniki w nich są pełnowartościowe. Jeśli w składzie znajdują się polepszacze, zapychacze czy barwniki to nie jest dobry wybór. W końcu nie chodzi o to żeby jedzenie było kolorowe, ale pełnowartościowe. Najlepiej więc jeśli w karmie dla szczeniąt jest duży udział mięsa oraz tłuszczy zwierzęcych. Kwasy tłuszczowe wspomagają rozwój układu nerwowego i zdrowy wygląd sierści. Często także w karmach dla maluchów znajdują się potrzebne im probiotyki, witaminy oraz dodatkowe składniki mineralne.

Karmy na specjalne potrzeby

Nie wszystkie psy są jednakowe. Oprócz oczywiście wyglądu zewnętrznego różni je także charakter, przyzwyczajenia żywieniowe czy specjalne potrzeby. Tak samo jak u ludzi, u psów występują przeróżne alergie. Może się zdarzyć, że nasz psiak nie reaguje dobrze na karmę, którą mu podajemy. Wtedy konieczne jest poszukanie bezpiecznego rozwiązania. W tym miejscu pewnie myślisz, że domowe obiady będą znacznie lepsze? Błąd, gdyż pies powinien jeść również mięso w postaci surowej, a do tego w odpowiednich proporcjach składników. Jeśli nie masz wykształcenia w tej materii zaufaj dobrym karmom dedykowanym specjalnym potrzebom. Jedną z takich karm jest linia Purina Proplan. Np. jeśli szczeniak cierpi na dolegliwości skórne możesz spróbować podawać mu karmę Pro Plan z formułą Optiderma (więcej szczegółów dostępnych jest na stronie www.optymalnystart.pl). W tej linii można znaleźć także produkty dla większych i mniejszych psów. Dla seniorów i dla pupili, które cierpią z powodu wrażliwego brzuszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj