Szczury i myszki to bardzo miłe i popularne zwierzątka domowe. Są małe i łatwe w utrzymaniu, bo nie mają zbyt wygórowanych potrzeb. Co jednak powinniśmy o nich wiedzieć szczególnie? Czy można popełnić błędy w ich hodowli? Jeśli chcesz mieć szczurka – koniecznie przeczytaj nasz poradnik!



Zanim zdecydujesz się kupić swojego pierwszego w życiu szczurka, powinieneś najpierw poznać najważniejsze informacje o tych miłych zwierzątkach. Jeśli już masz szczurka, to nie możesz zostawić go w klatce, dorzucając tylko pożywienie i wodę. Taka hodowla nie jest prawidłowa. Oto właściwe zasady!

Przede wszystkim szczury to zwierzęta stadne

Co to oznacza? Że nie wolno trzymać ich w domu tylko pojedynczo! Jeśli pragniesz posiadać szczurka, to musisz kupić przynajmniej dwa osobniki. W innym wypadku nie kupuj ich wcale! Jeden samotny szczurek będzie się męczył i może długo w związku z tym nie przeżyć. Dlatego dobrze przemyśl zakup lub też przygarnięcie szczurków od kogoś innego. Są to zwierzęta stadne, a więc bezwzględnie potrzebują mieć towarzyszy i to dosłownie przez 24h na dobę. Jeśli mamy w klatce co najmniej dwa szczurki, wtedy mogą się one bawić do woli, wspólnie łuskają ziarna, czyszczą i iskają się wzajemnie oraz śpią wtulone w siebie. My możemy wtedy do woli obserwować bogate życie dwóch szczęśliwych gryzoni. Szczęśliwe szczurki na pewno też lepiej się do nas oswoją. Zwierzątka te potrafią z człowiekiem nawiązywać silną nic porozumienia, przychodzą na zawołanie, łaszą się i tulą.

Dla szczurków wymagana jest duża klatka

biały szczur

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale szczury to stosunkowo duże gryzonie i potrzebują dużej oraz przestronnej i jasnej klatki, aby móc w pełni zdrowo się rozwijać i funkcjonować. Szczur musi mieć możliwość swobodnie stanąć w takiej klatce na tylnych łapkach i móc całkowicie się wyprostować. Tymczasem wiele osób kupuje tańsze i dużo mniejsze klatki dla chomików i myszek, a są one przecież zdecydowanie dla tych gryzoni za małe. Pamiętajmy też, że będziemy hodować przynajmniej dwa szczurki, więc kupmy w dobrym sklepie zoologicznym jak największą klatkę, przeznaczoną dla szczurów i innych zwierząt tej wielkości. Klatka musi być bezpieczna, uwzględniać możliwość spełniania potrzeb gryzoni i uniemożliwiać im niepostrzeżoną ucieczkę.

Żywienie domowego szczurka

Żywienie to musi być bardzo dobre, a szczurek nie może głodować. Zdrowa i zróżnicowana dieta właściwa dla gryzoni, to podstawa w ich hodowli. W naszych lokalnych sklepach zoologicznych i w sprzedaży internetowej można zwykle kupić o najmniej kilka rodzajów karm dla szczurów i myszy domowych. Niestety spotyka się wśród nich pokarmy zawierające ziarna złej jakości, przeterminowane i mające różne dodatki chemiczne. Takie karmy są niepełnowartościowe, a nawet mogą czasem okazać się dla gryzoni w różnym stopniu szkodliwe. Porządna pełnowartościowa i zdrowa karma dla szczurów może nie być wcale tania, ale warto w nią zainwestować. Specjaliści radzą, by swoim pupilom kupić np. pokarm „Versele Laga Rat Complete”, którego cena kształtuje się w granicach 15-20 zł za 500 g. Najtańsze, ale jak już zaznaczyłam zwykle niezbyt dobre pokarmy dla dużych gryzoni domowych kosztują natomiast ok 3-5 zł za tą samą ilość. Na swoich milusińskich absolutnie nie warto jednak oszczędzać.

Zwierzęta prawdopodobnie i tak odmówią konsumpcji niewłaściwej i złej karmy. Wiele osób myśli, że szczury i myszy jedzą wszystko co popadnie, ale tak nie jest. One jednak nie pochłoną wcale wszystkiego, co tylko wrzuci im do klatki właściciel. Nie zjedzą więc karmy złej jakości oraz zanieczyszczonej starymi, niedojedzonymi i popleśniałymi resztkami ziaren zbóż. Dopiero po kilku dniach głodówki szczurek prawdopodobnie wyje wszystko, co znajdzie w swojej miseczce, ale nie nadpsute resztki. Tak źle żywione szczurki nie pożyją nam jednak długo. Nie warto więc oszczędzać w tym względzie. Pamiętajmy też, że szczury nie mogą jeść samej tylko suchej karmy i potrzebują diety zróżnicowanej. Należy więc podawać im również warzywa i owoce oraz uzupełniające białka i witaminy. Owoce i warzywa zawsze znajdziemy jakieś u siebie w lodówce i na kuchennym stole, więc codziennie jakimś dobrym smakołykiem uraczymy gryzonie. Witaminy, minerały i inne suplementy kupimy w sklepie zoologicznym oraz w internetowej sprzedaży wysyłkowej.


Ze szczurkami trzeba też się bawić

Oczywiście fani domowej hodowli tych gryzoni na pewno nie będą mieli nic przeciwko. Pamiętajmy jednak, że pupile będą wymagali bardzo dużo codziennego ruchu. Jeśli więc nie wybiegają się odpowiednio w dzień, wtedy będą rozrabiać i hałasować nam w nocy, a to na pewno nie będzie miłe, bo nie pozwoli nam spać. Dlatego ze swoimi szczurkami trzeba codziennie spędzać na zabawach kilka godzin (minimum jedną). Wspólne zabawy oswajają też szczurki, które wtedy nie uciekają i przybiegają na nasze zawołanie. Tak obłaskawione zwierzaki można wypuszczać do biegania na łóżko i na cały pokój, gdzie najlepiej i bez przeszkód będą mogły się wybawić i wyganiać do woli. Na koniec wystarczy je tylko zawołać i wpuścić do klatki (nie ma problemu z tym, by oswojone wróciły do klatki).

Uwaga!
Szczurki słabo doglądane i rzadko wyjmowane z klatki – niestety dziczeją lub też po prostu nigdy się nie oswoją! Trzeba też wiedzieć, że gdy mamy młode szczurki, to bardziej wolą one w tym wieku biegać i bawić się same, niż być brane przez nas na ręce. Niechętnie więc będą w ogóle chciały przebywać na naszych kolanach i w dłoniach. Młode szczuraski są przy tym bardzo żywiołowe i ruchliwe. Uwaga też, ponieważ są to zwierzaki bardzo ciekawskie, więc wypuszczone luzem będą zaglądały wszędzie, gdzie popadnie i na pewno zechcą wiele rzeczy nam podgryzać! Trzeba zatem ich stale pilnować, by nie zrobiły nam dziury w tapczanie lub nie spruły nowego swetra. Mogą to bardzo szybko uczynić!

Co zrobić z szybkim i łatwym rozmnażaniem szczurów?

Jeśli zostawisz szczury bez kontroli, a masz akurat parkę, samca i samiczkę, to będą one swobodnie się rozmnażać. Wkrótce możesz więc mieć populację nie do opanowania. Jeśli chcesz hodować szczury w sposób kontrolowany, musisz też myśleć o ich dobrostanie. Gdy pragniesz je rozmnażać, to koniecznie zapewnij jak najlepsze warunki dla swojej pary oraz ich kolejnych miotów małych szczurków. Gryzonie te zwykle rodzą od 10 do 12 młodych, które dorastając będą potrzebowały coraz więcej miejsca i odpowiedniego środowiska. Jeśli chcemy zatrzymać potomstwo, musimy mieć wystarczająco dużo miejsca i klatek, zapewnionych jeszcze zanim pomyślimy o procesie rozmnażania. Jeśli zaś mamy dwa szczurki tej samej płci, nie będzie kłopotu z ich niekontrolowanym rozrodem, ale mogą się wtedy agresywnie zachowywać czasem wobec siebie (szczególnie samce). Nie można też umieszczać w jednej klatce młodocianych samców i samic z tego samego miotu, bo doprowadzi to do chowu wsobnego.

Należy też dodać w kwestii rozrodu, że:

  • nie wolno rozmnażać ze sobą osobników spokrewnionych, bo potomstwo może mieć wady genetyczne; urodzone z takich kojarzeń młode mogą też być bardzo chore lub zdeformowane;
  • nie należy też rozmnażać ze sobą szczurów, dopóki nie osiągną dojrzałości płciowej; najlepszy wiek dla większości z nich pod tym względem wynosi od 5 do 7 mies. u samic oraz od 6 do 12 mies. u samców;
  • nie wolno sprzedawać i oddawać j szczurów przed skończeniem przez nie szóstego tygodnia życia;
  • nie wolno sprzedawać i oddawać młodych osobników z rozrodu swojej pary szczurów, niepełnoletnim dzieciom bez wiedzy i zgody ich rodziców;
  • nie należy sprzedawać szczurków w dużych ilościach tylko jednej osobie, bo mogą one być zwykle używane wtedy jako pokarm np. dla gadów;
  • pamiętajmy też, że sklepy zoologiczne rzadko i niechętnie kupują szczury od lokalnych hodowców, więc nie rozmnażajmy ich bez potrzeby!

Twoje szczurki powinny być też zawsze idealnie zdrowe

Osobniki w dobrej kondycji chętnie jedzą, są żywe i ruchliwe, mają zdrową wagę i błyszczącą sierść, zachowują się normalnie. Trzeba też znać ich objawy rujowe, by nie mylić tego z chorobą. Samice szczurów wchodzą w ten okres co 4 do 5 dni. Zazwyczaj przejawiają wtedy pewne zachowanie, co oznacza, że są gotowe do kojarzenia. Zachowania te obejmują drżenie uszu i nadmierne wygięcie kręgosłupa, dzięki czemu widoczne są genitalia samiczki. W razie planowanego rozrodu, do klatki samicy można wtedy wpuścić i zostawić tam samca przez nawet 10 dni. Okres ciąży wynosi zaledwie 21 dni. Gdy samica zaokrągli się, nigdy nie próbujmy sami palcami wyczuć płody w jej brzuchu, bo może to łatwo je zranić, a nawet zabić, ponieważ są delikatne. Jeśli chcemy się upewnić o ciąży samiczki, zabierzmy ją do weterynarza. Podobnie też skonsultujmy z lekarzem wet. wszelkie podejrzenia chorobowe swoich pupili.

Poród szczurzycy

Jeśli odkryjesz, że Twoja szczurzyca jest ciężarna, najlepiej przenieś ją do cichej klatki z dużą ilością miejsca, aby mogła spokojnie przygotować się do porodu. Klatkę należy regularnie czyścić co drugi dzień i podawać samiczce dużo dobrego jedzenia i wody. W okresie ciąży trzeba też starać się jak najmniej jej przeszkadzać i pozwolić, aby rodziła sama w spokoju. Zerkajmy tylko niepostrzeżenie, czy wszystko idzie w porządku, a jeśli tak, to nie interweniujmy. Samica powinna zjeść łożysko po porodzie. Podobnie zje też lub zignoruje ewentualnie urodzone martwe potomstwo. Zachowania te są całkowicie normalne. Jeśli samiczka nie może urodzić w ciągu 2 godz., trzeba wtedy natychmiast poradzić się weterynarza.

46 KOMENTARZE

  1. Witam mam następujący problem.
    Przygarnalem 2 szczurki dumbo (Samce).
    Na początku żyły ze sobą w pokoju bawiły,spały i jadły razem.
    Po kilku miesiącach jeden zacząl być agresywny dla drugiego.
    Tamten musiał uważać na jedzenie.

    Dałem do klatki drugą miseczkę ale i tak ten atakowany czuł się nieswojo przy dawnym koledze więc dałem im osobne klatki.
    Ten który był bity odżył lecz o tym żeby te szczury były razem nie ma mowy jeden atakuje drugiego a tamten ucieka do klatki i tak cały czas więc trzymam je w osobnych pomieszczeniach.

    Ten który bije zaczał gryźć
    trzeba uważać kiedy się go podnosi.
    Kiedy sobie nie życzy żeby go dotykać na początku gryzie leciutko (Ostrzega) dopiero potem jest mocniej.
    Ogółem wejdą na moją rękę, na mnie, jedzą mi z ręki, nie raz przychodzą na zawołanie ale bardziej preferują siedzenie w jednym miejscu każdy z nich ma swoje ulubione miejsce.
    Trochę sobie pobiegają wieczorną pora.

    Wypuszczam je z klatek na cały dzień o 22-23 wsadzam.
    Nie raz muszę je zostawić w klatce na dobę.

    Chciałbym żeby znów żyły ze sobą w zgodzie żeby jeden drugiego nie atakował

    (Kiedy się biją nie leci krew ale jeden piszczy boi się i ucieka odrobina sierści poleci).

  2. Mam dość niecodzienne pytanie (chyba) ale nie mogę na nie nigdzie znaleźć odpowiedzi.
    Moja znajoma trzymała chomika w akwarium dlatego że lubią kopać, dużo siana, trocin i chomik w raju, z myszkami też tak robiła. A szczury? Je też można hodować w odpowiednio przygotowanych akwariach? W sklepach zoologicznych często widzę zwierzęta w takich a’la odpowiednio wentylowanych terrariach, nie wiem czy jest to dobre ale zwierzęta chyba się tam dobrze czują, szczury mają różnego rodzaju hamaki, te terraria są sporych rozmiarów i nie przebywa w nich więcej niż 5 szczurków. Więc zastanawiam się nad podobnym rozwiązaniem tylko nie jestem pewna czy szczur może przebywać w takim akwarium, oczywiscie wszystko odpowiednio zabezpieczone przed ucieczką 🙂

  3. Czy samce bardzo walczą o dominacje? Chce kupić dwa szczury tej samej płci i myślę nad samcami, ale słyszałam, że walczą między sobą a tego sie obawiam. Czy to prawda? Co wtedy zrobić?

    • Przez pewien czas będą próbować ustalić który będzie dominował w stadzie, może to trwać nawet od kilku tygodni do kilku miesięcy, jeśli się to nie uspokoi polecam wykastrować szczury ALE UWAGA! samice też walczą o dominację! Myślę że jak jesteś nastawiona na samca to weźmiesz samiczki, wiele razy się spotkałam z tą pewnoscią że ktoś bierze akurat tą płeć, zdania nie zmienia, a po chwili się przełamuje i bierze szczura płci przeciwnej.

  4. Czy samce bardzo walczą o dominacje? Chce kupić dwa szczury tej samej płci i myślę nad samcami, ale słyszałam, że walczą między sobą a tego sie obawiam. Czy to prawda? Co wtedy zrobić?

  5. Ja mam szczurka dumbo. Jest piękny. Moja córka się z nim bawi. Nawet moj mąż się do niego przekonał, bo na początku nie chciał go na oczy widzieć ?

  6. Co to za bzdura, że trzeba mieć dwa szczury co najmniej? Miałem szczurka Danusie i była przekochana wyjmowana prawie cały czas z klatki i bawiąca się ze mną nie musiała mieć kolegi szczura. Więc pierwsze zdania artykułu są naprawdę bez większych podstaw. Dobra opieka nad tym zwierzęciem i zabawa z nim to jak z psem. Pies będzie się nudził pozostawiony sam sobie tak jak szczur, a jak będziemy go wyprowadzać, bawić się i tak dalej to będzie bardzo towarzyski i nie będzie potrzebował żadnych udziwnień i drugiego psa. Po prostu dla ludzi o małym zasobie czasu szczury są złym pomysłem.

    • Racja. Czytałam o tym na innych stronach i pisało, że może być jeden szczur, ale trzeba go dość często wyjmować z klatki. (Przymierzam się do zakupu szczura)

    • jesli siedzi sie calymi dniami w domu ( np. praca zdalna) i bawi sie ze szczurkiem przez caly czas moze i rzeczywiscie nie trzeba miec drugiego szczurka ale jesli ktos chodzi do pracy/szkoly stacjonarnie potrzebny jest drugi szczurek poniewaz nawet przez te 7/8 godzin w samotnosci szczurek (prawdopodobnie) dostanie depresji i nie bedzie zyl zbyt dlugo

  7. Mam jednego szczura ktory stworzył stado z kotem. Codziennie jest puszczany i je to co sam sb znajdzie jest super szczęśliwy, ruchliwy itd. Jak coś to nie bierzcie do siebie zbytnio tych wpisów.

    • Od podłogi leci zimno, więc wpłynęłoby to niekorzystnie na szczurki (np. mogłyby się przeziębić). Można jednak położyć klatkę na dodatkowym kocyku lub dywaniku, to powinno zapobiec przechodzeniu zimna z podłogi do klatki. Na szafkę dobrze jest postawić klatkę wtedy, gdy będzie ona na tyle szeroka, ze klatka z niej nie spadnie, no i najważniejsze kwestie: klatka nie może stać w pobliżu okna, przeciągów (czyli np. ciągle otwieranych drzwi), kaloryfera, wiatraka itp.

  8. Hej możesz mi powiedzieć jak jest z podróżowaniem ze szczurami? Bardzo myśle nad kupnem ale dość często jeździmy nad namioty latem i nie wiem jak one nr sie odnalazły w nowym otoczeniu ( jasne w nieznanym miejscy raczej byśmy ich nie wypuszczali z klatki żeby nie uciekły 😉 i w czym wogole je przewozić ?

    • Hejka! Poczytaj o wypuszczaniu szczurow i zabieraniu na zewnątrz, jest to dla nich bardzo niebezpieczne i nie powinno się tego robić. Powodzonka. ?

    • Tak a nawet jest to zalecane w szczególności u samiczek by nie miały nowotworów macicy czy gróczołu mlekowego

    • Mam tak samo moja mama w swoim zyciu miala dwa szczurki. Pierwszego w dzieciństwie a drugiego w dorosłości, i oba żyły po 4 lata. (A nie miały towarzystwa w postaci szczurków)

      • A czy zachorowały kiedykolwiek na coś? Ponoć często chorują, a choroby szczurków to jest jak dla mnie jedyny powód do obaw…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj