Jak często zdarza ci się dzielić jedzeniem ze swoim psem? Dbasz o niego i jego zdrowie, kupujesz mu najlepszą karmę, ale czasem pozwalasz mu podjadać “ludzkie” smakołyki? Dokarmiając zwierzaka produktami, które nie są dla niego przeznaczone możesz zrobić mu krzywdę. Zwłaszcza tych 14 produktów, które wymieniamy poniżej, psu nie wolno jeść. Sprawdź, jakich!


Psy uwielbiają smakołyki, nawet jak są najedzone, nie przeszkadza im to prosić o coś do jedzenia. Nie zapominajmy o tym, że psy mogą gorzej trawić to co my jemy, czego następstwem mogą być problemy żołądkowe. Dlatego właśnie karma dla psów powstaje z odpowiednio wyselekcjonowanych składników, które naszemu pupilowi na pewno nie zaszkodzą. Dbając o odpowiednią dietę psa, pamiętaj że powinien on jeść 1-2 razy w ciągu dnia i o stałych porach. Każdorazowe podawanie mu czegoś do jedzenia poza ustalonymi porami posiłków, może prowadzić do rozregulowania jego metabolizmu, wypróżnień, a w dłuższej perspektywie do nadwagi

Które produkty są szkodliwe dla psa?

Oto lista produktów, która szczególnie może zaszkodzić twojemu pupilowi. Powinieneś poznać je wszystkie i pilnować by pies nigdy ich nie jadł.

Czekolada i kakao – czekolada może doprowadzić do zatrucia pokarmowego u psów. Nie należy jej podawać nawet w niewielkich ilościach. Zatrucie czekoladą u psa może prowadzić do wystąpienia biegunki, wymiotów, pojawienia się drgawek i zaburzeń oddychania. w najgorszych przypadkach może nastąpić uszkodzenie nerek, śpiączka, a nawet śmierć.

Winogrona i rodzynki – zatrucie winogronami i rodzynkami może się objawiać poprzez wymioty, biegunkę i ból brzucha (brzuch jest wrażliwy na dotyk), może nastąpić niewydolność nerek. Pies staje się ospały i apatyczny.

Cebula (również szczypiorek, czosnek) – cebula w każdej postaci (zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej) jest szkodliwa dla psów. Jej zjedzenie w pierwszej kolejności prowadzi do pojawienia się wymiotów i biegunki, a następnie do osłabienia i apatii, anemii czy uszkodzenia wątroby.

Nabiał – psy nie powinny jeść ani mleka, ani produktów mlecznych. Zatrucie objawia się biegunką i bólem brzucha. Spożywanie nabiału przez psa prowadzi do problemów trawiennych i powstania alergii. Nabiał jest kaloryczny więc jego spożywanie może prowadzić również do nadwagi

Drożdże i ciasto drożdżowe – są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia psów. Drożdże po zjedzeniu mogą pęcznieć w żołądku psa, co w ostateczności może doprowadzić nawet do jego pęknięcia. Występują problemy z oddychaniem, niedotlenienie lub śpiączka.

Warzywa strączkowe – podobnie jak u ludzi, również u psów zjedzenie warzyw strączkowych powoduje wzdęcia. U zwierząt jest to jednak bardziej niebezpieczne, może doprowadzić do skrętu żołądka.

Surowe jajka – ich spożycie przez psa jest tak samo niebezpieczne jak w przypadku ludzi. Pies może zatruć się salmonellą. Pierwszymi objawami są biegunka i wymioty prowadzące do odwodnienia. Może pojawić się gorączka.

Pestki jabłek (oraz moreli i brzoskwini)– choć zjedzenie samego jabłka psu nie zaszkodzi, to nie powinniśmy mu dawać ogryzka. W pestkach jabłek zawarte są substancje toksyczne, które uszkadzają układ trawienny. U psa pojawia się ślinotok i wymioty, a z pyska czuć zapach migdałów. Zjedzenie dużej ilości pestek jabłek przez psa może się skończyć utratą przytomności, a nawet śmiercią.

Grzyby – są ciężkostrawne i mogą być dla psa trujące. Powodują zaburzenia w procesach trawienia. Pies po zatruciu bardzo się ślini, wymiotuje. Występuje ból brzucha, drgawki i utrata apetytu. Zatrucie grzybami jest niebezpieczne i może doprowadzić do śmierci.

Awokado – persin, czyli trująca substancja zawarta w awokado jest przyczyną pojawienia się wymiotów i biegunki i psa. Powoduje problemy z sercem, oddychaniem i krążeniem. Obserwując psa, charakterystycznym objawem zatrucia jest ospałość, apatia i utrata apetytu.

Orzechy macadamia – zawierają silne toksyny, dlatego nigdy nie podawaj psu do jedzenia. W wyniku zatrucia orzechami macadamia pojawiają się wymioty, pies staje się osłabiony i może mieć problem z poruszaniem się.

Surowe ziemniaki i obierki ziemniaków – kiełkujące ziemniaki, obierki czy zielone części pomidorów zawierają szkodliwą dla psów substancję, solaninę, która jest bardzo trująca. W wyniku zatrucia pojawia się biegunka, wymioty i ślinotok, a nawet drgawki.

Przyprawy, sól, pieprz, soda, proszek do pieczenia – przyprawy nie są wskazane w diecie psa. Mogą podrażniać śluzówkę oczu, nosa i gardła, wpływać niekorzystnie na trawienie i zatrzymują wodę w organizmie.

Alkohol i kawa – bardzo niebezpieczne dla psa. W wyniku zatrucia występują wymioty, biegunka, problemy z utrzymaniem równowagi czy oddychaniem, a w ostateczności śmierć. Nawet niewielkie ilości alkoholu i kofeiny spożyte przez psa mogą mieć tragiczny skutek.

Zadbaj o to, by twój pies miał odpowiednio zbilansowaną dietę. Podawaj mu tylko najlepszej jakości wysokomięsną karmę dla psa i unikaj dokarmiania zwłaszcza wymienionymi wyżej szkodliwymi produktami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj