Relacje pomiędzy ludźmi i wilkami to historia eksterminacji gatunku, którego nie lubiliśmy i którego baliśmy się, a tak na prawdę to człowiek jest zagrożeniem dla wilków.


W miarę rozwoju cywilizacji ludzie zaczęli systematycznie tępić te zwierzęta. W Europie, gdy pierwsi rolnicy wycieli lasy, wilki zasmakowały w mięsie zwierząt gospodarskich. Niewinne jagniątko i dziki wilk stały się symbolami, za pomocą których Kościół starał się zobrazować istnienie szatana, dlatego na wilki polowano bez litości. To wspaniałe, a nawet czczone niegdyś zwierzę, zostało powszechnie uznane za szkodnika. W ten sposób wilk, wytrawny łowca, sam stał się ofiarą ludzi. W końcu wilki zostały przetrzebione i wypędzone z wielu europejskich lasów, a irracjonalny lęk przed nimi i tak pozostał.

Opinia, że wilki są  istotami złymi i okrutnymi jest tylko bajką, ale niestety, na trwałe utrzymuje się w naszych głowach i świadomości. I choć nie jest prawdą, że zły wilk czyha na małe dziewczynki i pożera ich babcie to ciągle w literaturze dziecięcej nie cieszy się dobrą sławą. Prawdą natomiast jest, że poluje na inne zwierzęta, ale tylko wtedy gdy jest głodny i nigdy nie wynika to z jego woli. Wilki, jak wszystkie drapieżniki, stanowią ogniwo ważne dla zachowania naturalnej równowagi w przyrodzie. Stanowią klucz do zrozumienia funkcjonowania całego ekosystemu.

Wilki nie są niepospolicie odważnymi, krwiożerczymi zwierzętami, jak się je przedstawia, lecz są istotami bardzo płochliwymi, bojaźliwymi i zwykle unikają ludzi. To inteligentne drapieżniki, które nie podejmują zbędnego ryzyka. Zwykle polują na zwierzęta słabe lub chore i nic w tym dziwnego ponieważ wilka może zabić jedno celne kopnięcie jelenia. Wilki należą do rodziny psowatych. Jak wszystkie drapieżniki są mięsożerne, to też wilk, który rozrywa owcę, nie jest zły, ale podąża za naturalnym popędem. Naturalnie poluje w lesie i jeżeli pożywienia szuka cywilizowanym świecie, w zagrodach i gospodarstwach człowieka, to tylko wtedy, gdy ma do nich niczym nie utrudniony dostęp.  Dlatego zadaniem nas ludzi jest , by odstraszyć wilki w taki sposób, aby te zostały w lesie. Musimy jednak pamiętać, że w lasach zwierzęta mogą przeżyć tylko wtedy, kiedy człowiek przestanie niszczyć resztki ich naturalnego środowiska.

Co Ty możesz zrobić dla polskich wilków? 

  • Możesz podarować 1 % podatku na rzecz ochrony wilków w Polsce. Aby dokonać wpłaty należy: 1/ Wypełnić odpowiedni formularz PIT (PIT-36, PIT- 37, PIT 28) i ustalić wysokość należnego podatku za rok poprzedni. 2/ Obliczyć ile wynosi 1%  należnego podatku i wpisać tę kwotę w jedną z ostatnich rubryk zeznania podatkowego. 3/ W odpowiednich rubrykach należy wpisać naszą nazwę (Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”) numer KRS (0000118275).
  • Możesz adoptować wilka : http://wilk.wwf.pl/?gclid=CNSIkYGhm8oCFaoIwwodLxEL6g

1 KOMENTARZ

  1. wilki to piękne i dzikie zwierzęta ale trzeba zauwarzyć że wilki są miłe bo psy to wilki i choć dzikie to je ratujmy prosze was o to nie zabijajcie ich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj