Polska to jeden z niewielu krajów w Europie, który jest ostoją dla wilków. To stąd wilki migrują na zachód od Odry. Stąd powracają na obszary, z których niegdyś zniknęły. Na terenie naszego kraju żyje na wolności około 1000 wilków. Prawda, że mało? I nie są one wcale zagrożeniem dla człowieka. Wręcz przeciwnie, to człowiek coraz częściej stanowi zagrożenie dla wilków.


Pierwszym zagrożeniem dla wilków jest niszczenie przez ludzi miejsc, w których żyją, a przecież do życia wilki potrzebują rozległych lasów, gdzie mogą upolować jedzenie dla siebie i potomstwa. Człowiek tymczasem zabiera naturalne siedliska wilków na rozbudowę sieci dróg i osiedli. Następnym problemem jest trwający ciągle konflikt hodowców z wilkami, które powodują szkody w niewłaściwie zabezpieczonych stadach zwierząt. Myśliwi natomiast, traktują tego drapieżnika, jako gatunek na, który powinno się znów polować, bo „powoduje szkody w łowisku”. U naszych sąsiadów z południa i wschodu (Słowacja, Białoruś, Litwa i Ukraina) też poluje się na wilka. Ofiarą takich polowań mogą paść osobniki żyjące na terytorium Polski a podejmujące wędrówki poza nasze granice. Wilki giną także z rąk kłusowników lub podczas nielegalnych polowań. Jak widać, wilki mają wiele powodów, aby obawiać się człowieka.  Polska nie powinna w żaden sposób osłabiać statusu ochronnego tego gatunku.                 

Działania ze strony ludzi sprawiają, że wilki wciąż wymagają szczególnej ochrony. Zabiegi w kierunku ochrony wilków w Polsce systematycznie prowadzi WWF Polska. Paweł Średziński z tej fundacji mówi – „WWF Polska od 2007 roku prowadzi działania na rzecz poprawy relacji między wilkiem a człowiekiem, m.in. przekazując hodowcom zestawy pastuchów elektrycznych zasilanych bateriami słonecznymi oraz psy pasterskie, które skutecznie zniechęcają wilki do polowania na zwierzęta hodowlane. Fundacja walczy także o ochronę wschodniej części Karpat, gdzie przetrwały ostatnie fragmenty Puszczy Karpackiej. To jedna z najważniejszych ostoi trzech dużych drapieżników, w tym wilka „.

„Jeśli chcemy, aby wilki przetrwały w naturze, musimy im pomóc ” – apeluje organizacja ekologiczna WWF Polska i zachęca do symbolicznej adopcji wilka. W ramach akcji „Zaadoptuj wilka”, WWF Polska rozpoczęła kampanię telewizyjną, której celem jest upowszechnianie wiedzy na temat tego zwierzęcia, a także uświadomienie, że powinniśmy wspierać jego ochronę. Jedną z form tego wsparcia jest wirtualna adopcja wilka na stronie pomagamwilkom.pl. Zebrane w ten sposób środki posłużą na zakup kolejnych pastuchów elektrycznych dla hodowców oraz na prowadzenie badań i monitoringu wilków, ze szczególnym uwzględnieniem polskich Karpat.

1 KOMENTARZ

  1. Uwielbiam dziką przyrodę a wilki w szczególności. Zaje..łbym tych gnoi, którzy polują na wilki, łapią je w sidła itd. Wilki musza pozostać pod całkowitą ochroną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj