Nasz artykuł o pielęgnacji yorkshire terriera zaczniemy od tego, jak dbać o jego sierść. Szata yorkshire terriera jest długa, prosta i jedwabista o strukturze ludzkiego włosa. Na tułowiu włosy są długie rozdzielone przedziałkiem od nosa do końca ogona. pokrywają równomiernie całe ciało spływając po obu stronach. Na głowie tworzą brodę oraz wąsy.


Yorkshire terrier nie linieje a jego włosy rosną przez całe życie i wymagają szczególnie starannej pielęgnacji. Niezbędne są regularne kąpiele co kilka-kilkanaście dni (nie rzadziej niż raz w miesiącu) bo w przeciwnym razie włos staje się przetłuszczony i może dojść do podrażnień skórnych. W przypadku szczeniaków yorków,  można zacząć je kapać po skończeniu 10-go tygodnia życia (ale nie od razu po szczepieniu). Podczas kąpieli yorkshire terriera używamy specjalnie do tego przeznaczonych szamponów a temperatura wody powinna mieć około 37 st. C. Woda nie może dostać się do uszu. Uważamy również na oczy i pyszczek pieska. Po kąpieli leciutko wyciskamy wodę dłońmi, po czym stawiamy yorka na ręczniku, okrywamy nim całego i delikatne wycieramy nie kołtuniąc przy tym jego włosów. Wysuszonego ręcznikiem yorkshire terriera stawiamy w wygodnej do do czesania pozycji i przystępujemy do nałożenia specjalnego balsamu lub płynu ułatwiającego rozczesywanie. Rozczesujemy pieska grzebieniem, na grzbiecie robimy przedziałek i czesząc, łagodnie suszymy suszarką. Do rozczesania włosów pod oczami, na wąsach,uszkach i brodzie używamy specjalnego, małego grzebyczka. Podczas całego tego zabiegu uważamy aby nie szarpać włosów yorkshire terriera i nie zrobić mu krzywdy, ponieważ można zrazić go do kąpieli i czesania.

Wyczesanie yorkshire terriera powinno odbywać się nie tylko po kąpieli ale przynajmniej raz dziennie. Szczotkujemy i wyczesujemy yorka dokładnie, dotąd aby grzebień swobodnie przechodził przez okrywę włosową. Zaniedbanie tych zabiegów może doprowadzić do skołtunienia włosów yorkshire terriera do tego stopnia, że jedynym ratunkiem będzie ich wycięcie. Jeżeli spinamy naszemu pieskowi włosy na głowie w kitkę, nie używamy do tego gumek, tylko frotek lub spinek.

Oczy yorkshire terriera są bardzo wrażliwe, dlatego włosy nad oczami powinny być upięte lub krótko przystrzyżone aby nie ograniczały psu widzenia. Poza tym opadające włosy drażnią jego oczy i mogą powodować zapalenie spojówek i łzawienie.

Stojące uszka yorkshire teriera są otwarte, przez co mają dobrą wentylację i nie powinny sprawiać kłopotu, jednakże raz na jakiś czas należy wytrzeć wewnętrzną cześć małżowiny usznej wacikiem zwilżonym woda lub oliwką. Jeżeli włoski przy uszkach są dłuższe dbamy, by te które wypadną nie dostały się do wnętrza.

U yorkshire terrierów podobnie jak u innych małych piesków występuje skłonność do tworzenia się kamienia nazębnego. Aby temu zapobiec, dajemy psu raz na tydzień specjalną suchą karmę lub kość do obgryzania. Są też w sprzedaży pasty do zębów dla psów, którą możemy regularnie myć zęby yorka. Jeżeli mimo wszystko nasz yorkshire terier dorobił się kamienia nazębnego musimy udać się do dobrego weterynarza, który kamień ten usunie. W przypadku kiedy mamy szczeniaka, w wieku ok. 6-8 miesiąca następuje zmiana zębów. U yorkshire terierów zęby mleczne nie wypadają same, ponieważ mają długie korzenie (dotyczy to głównie kłów i zębów trzonowych) i konieczne jest usunięcie ich chirurgicznie u weterynarza, aby nie dopuścić do zmian zgryzu i bolesnych dla psa komplikacji.

Yorkshire terierowi trzeba również regularnie obcinać paznokcie za pomocą specjalnych cążków (nie używamy do tego nożyczek). Jeżeli york często biega po twardym podłożu, zabiegi te mogą być rzadsze, gdyż pazurki u czworonoga samoistnie się ścierają. Ważne aby nie dopuścić do przerastania pazurków u yorka, bo mogą powodować problemy przy chodzeniu a nawet bolesne wykrzywianie palców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj