Poprzez prawidłowe żywienie dostarczamy zwierzakowi niezbędnych składników odżywczych i energii. Zapobiegamy nadwadze i wiążącym się z nią konsekwencjom zdrowotnym. Wpływamy także na prawidłowy rozwój u szczeniąt i kociąt. Najprościej mówiąc dobrym żywieniem sprzyjamy zdrowiu, witalności oraz pięknemu wyglądowi sierści pupila w każdym wieku. By prawidłowo i zdrowo żywić, musimy podawać pokarm zbilansowany i pełnowartościowy. Aby sprostać temu zadaniu często sięgamy po gotowe karmy pełnoporcjowe. Mając do wyboru karmy tzw. suche i mokre dlaczego jednak warto wybrać żywienie karmami mokrymi?


Co to jest karma pełnoporcjowa?

Karma pełnoporcjowa jest to karma kompletna i zbilansowana, czyli taka która zaspokoi zapotrzebowanie na białko, tłuszcz i energię oraz dostarczy do organizmu niezbędne witaminy, mikro- i makroelementy oraz egzogenne aminokwasy w oparciu o nowoczesne normy żywieniowe. Witaminy, które powinny się w niej znaleźć to witamina A, D3, E oraz witaminy z grupy B. Powinna także zawierać w odpowiednim stosunku wapń do fosforu oraz być wzbogacona w potas, cynk, mangan, jod i selen. U kotów dodatkowo konieczne jest by karma dostarczała niezbędnej dla ich zdrowia tauryny.

Zalety karmy mokrej w żywieniu psów i kotów

Zarówno psy jak i koty to mięsożercy, dlatego podstawą ich diety są mięso i podroby. Surowce mięsne wykorzystywane w produkcji karm muszą być wysokiej jakości, dobrane po wieloetapowej selekcji. W karmach klasy premium większość surowców mięsnych spełnia wymagania jakościowe produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi, tak jak to jest w karmach wilgotnych marki Dolina Noteci. Wilgotne karmy charakteryzują się również tym, że surowce są znacznie mniej przetworzone niż w karmach suchych. Dzięki temu, że nie są poddawane tak wysokim temperaturom i ciśnieniu jak karma ekstrudowana, zachowują wysoki poziom wilgotności, a składniki są bardziej wartościowe i o wysokim współczynnikami strawności oraz idealnie dopasowane do wymogów żywieniowych. Wpływa to również na atrakcyjność posiłku pod względem smaku i zapachu.


W karmach marki Dolina Noteci nad recepturą pracują wykwalifikowani technolodzy i specjaliści do spraw żywienia, aby spełnić wymagania najbardziej wybrednych pupili, jednocześnie zapewniając pokrycie zapotrzebowania na składniki odżywcze. Karmy mokre mają też niższą zwartość węglowodanów w porównaniu do karm ekstrudowanych, jest to związane z procesem technologicznym jakim są poddane. Mała ilość węglowodanów to niższe ryzyko otyłości (nadwyżka węglowodanów odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej). Ten fakt szczególnie ważny jest w przypadku kotów, które w przeciwieństwie do psów nie wykorzystują węglowodanów jako źródła energii. Inną zaletą procesu technologicznego jakiemu są poddane, to stosowana sterylizacja karm w hermetycznie pakowanych puszkach lub saszetkach, która pozwala ograniczyć lub nawet wykluczyć użycie substancji chemicznych o charakterze konserwantów i przeciwutleniaczy, a jednocześnie zapobiega zepsuciu się karmy. Ten rodzaj opakowań zapobiega także utlenianiu się tłuszczów i degradacji innych składników pokarmowych.

Pokarm wilgotny dostarcza także na każdym etapie życia pupila odpowiednią ilość wody, jest to bardzo istotne w przypadku kotów, które piją wodę rzadziej niż psy. Dlatego ten rodzaj karm jest najwygodniejszą wśród żywienia pokarmem gotowym formą utrzymania prawidłowego bilansu wodnego. Oprócz wysokiej wilgotności, dostarczającej odpowiednią ilość wody dla zwierzaka, to ich konsystencja zbliżona jest do jedzenia, które jadły w naturze. Miękkie, mięsne kawałeczki ułatwiają konsumpcje młodym osobnikom oraz seniorom, mającym już problemy z uzębieniem. Przygotowywane są dla różnych grup zwierząt, dopasowane do wieku i aktywności dlatego warto nimi żywić naszych pupili.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem zoologicznym Wyspa Pupila

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj