Chociaż niemożliwe jest przewidzenie, która rasa psa będzie żyła najdłużej lub będzie najzdrowsza, to jednak istnieją pewne rasy, które żyją dłużej i wydają się mieć mniej przypadków chorób genetycznych, urazów kości, chorób stawów, stanów zapalnych, czy innych problemów. Przyjrzyjmy się uważnie, które rasy są uważane za jedne z długowiecznych i najzdrowszych na świecie. Dlaczego tak jest? Co o tym decyduje? Czy my jako właściciele psów, mamy na to wpływ?


Australijski pies pasterski i owczarek australijski

Autor: Eva Holderegger Walser [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], źródło: Wikimedia Commons

Te dwie podobne rasy to kochające przygody i bardzo żywotne, dobrze zbudowane psy, zazwyczaj pozbawione wielu dziedzicznych problemów, na które narażone są inne rasy. Jak dotąd, najdłużej żyjącym psem na świecie był właśnie australijski pies pasterski o imieniu Bluey, który dożył aż 29 lat! Australijskie psy pasterskie i owczarki australijskie to silne, aktywne, doskonałe psy rodzinne. Chociaż nie ma sposobu na udowodnienie, która rasa jest najzdrowsza, niektóre rasy pracujące, w tym obie wymienione rasy australijskie pasterskie, należą do grupy długowiecznej i o najmniejszej liczbie problemów zdrowotnych. Specjaliści uważają, że psy hodowane do pracy fizycznej są najzdrowsze (np. psy myśliwskie, pasterskie). Australijskie psy pasterskie są tradycyjnie wykorzystywane do hodowli bydła i pozostają popularnymi psami pracującymi ze względu na dużą inteligencję i umiejętności rozwiązywania problemów. Wymagają też regularnych ćwiczeń i stymulacji psychicznej. Dożywają średnio 10 do 13 lat lub więcej. Jako psy do towarzystwa, obie rasy są doskonałymi towarzyszami dla rodzin będących w ciągłym ruchu i lubiących spędzać czas aktywnie na świeżym powietrzu. Ich pewne rzadkie problemy zdrowotne obejmują czasem dysplazję stawu biodrowego, dysplazję łokcia, niedoczynność tarczycy, problemy z oczami i głuchotę.


Shiba inu

Yozakura [Public domain], źródło: Wikimedia Commons

Wytrzymałe, małe psy azjatyckie podobne nieco do lisa, ale przy tym dość mocne. Rasa z grupy szpiców, zaliczana do jednej z najstarszych na świecie. Szacuje się, że są pochodzenia japońskiego, chociaż niektórzy twierdzą, że pochodzą z Chin lub Korei. Mają zwarte i mocne ciało, z krótkim, ale obfitym futrem. Shiba Inu nie są duże, ale są za to silne i mają dużo hartu ducha, dzięki czemu mogą sprostać wyzwaniom życia w naturze i zimnie. Zdarzają się u nich jednak dysplazje stawów biodrowych i niedoczynność tarczycy. Średnia długość ich życia jest zbliżona do 15-18 lat. Znany jest też pewien osobnik tej rasy o imieniu Pusuke, który dożył 26 lat i 9 miesięcy. Jest to jeden z najstarszych znanych psów na świecie.


Foxhound angielski

Flickr user Thowra_uk [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons

Rasa psa należąca do grupy psów gończych i posokowców, zaklasyfikowana do sekcji dużych psów gończych. Inna podobna i również długowieczna rasa myśliwska psów gończych to znacznie mniejsze od Foxhounda Beagle. Ze względu na geny psa myśliwskiego, są ogólnie zdrowsze niż inne rasy. Kiedy hodowcy skupiają się na funkcjonowaniu zamiast na dobrym wyglądzie, naturalnie eliminują wtedy psy, u których rozwijają się wyniszczające choroby, urazy, słabowitość. Obie rasy to doskonały wybór dla rodzin żyjących na obszarach wiejskich, w gospodarstwach rolnych, na farmach lub na przedmieściach miast. Wymagają umiarkowanych codziennych ćwiczeń w formie chodzenia lub biegania i minimalnej pielęgnacji, sporadycznego szczotkowania. Ich średnia długość życia wynosi zwykle ok. 12-15 lat.


Border collie

Bardzo aktywny pies, kolejna wysokoenergetyczna rasa znana ze swojej zręczności, inteligencji i posłuszeństwa (psy uważane za najinteligentniejsze na swiecie), uważana też za jedną z najzdrowszych. Są aktywnymi i wiernymi psami o ogromnej zdolności uczenia się i niezwykłej zwinności. Przy długości życia od 14 do 17 lat, Border Collies czasem bywają jednak podatne na pewne problemy zdrowotne, w tym niedoczynność tarczycy, dysplazja stawów biodrowych, padaczka, problemy z oczami. Rasa ta wymaga ponadto wiele codziennych ćwiczeń, jak również regularnego dostępu do wybiegu na zewnątrz, choć w domu w bloku tez może mieszkać, trzeba jednak wtedy częściej wychodzić z takim psem na spacery. Muszą być też odpowiednio stymulowane fizycznie i psychicznie, dlatego potrzebują odpowiednio aktywnego właściciela. Więcej pod adresem o border collie https://www.zwierzosfera.pl/878/border-collie-pies-pasterski-dla-aktywnych/


Angielski springer spaniel

Derzno [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) lub CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], źródło: Wikimedia Commons

Należą do grupy psów aportujących, płochaczy i psów dowodnych, przy czym zaklasyfikowano je do sekcji płochaczy. Z wyglądu sa pośrednie między spanielem a wyżłem długowłosym. Uważa się, że te kochające i słodko wyglądające pieski myśliwskie rzadko są dotknięte problemami zdrowotnymi, które przeważnie obejmują głównie schorzenia oczu. Psy spokojne, miłe, wesołe i bardzo towarzyskie, skore do wspólnych zabaw psy rodzinne. Długość życia ok. 12 do 14 lat.


Basenji

IIbethagreatone [CC0], źródło: Wikimedia Commons

Jedna z najstarszych ras pierwotnych psów na świecie. Basenji są bardzo ciche i w ogóle nie szczekają, to więc doskonały pies dla lubiących cisze i spokój. Są bardzo silne fizycznie. W czasach starożytnych przetrwać mogły tylko najsilniejsze zwierzęta, najlepiej przystosowane do trudów losu, a jako najstarsza rasa psów, Basenji tak właśnie przetrwał. Uważa się, że ten pies pochodzi z Afryki, gdzie używano go do tropienia i polowań. Chociaż nie szczekają, Basenji nie są jednak całkowicie ciche i wydają osobliwy dźwięk podobny do jęku jodłowania. Długość życia u tej rasy wynosi od 12 do 14 lat. Wśród rzadko spotykanych u tych psów chorób są problemy z nerkami (zespół Falconiego) i postępująca atrofia siatkówki, mogącą prowadzić do ślepoty.


Owczarek belgijski malinois

© caronna (via Wikimedia-Commons), 2008 /

Rasa owczarków rzadko potrzebująca weterynarza, w przeciwieństwie do owczarków niemieckich. Malinois są zdrowe, aktywne i brakuje im typowych dolegliwości występujących u wielu innych pracujących ras psów. Przy tworzeniu tej rasy, bardziej ceniono zdolności poznawcze, niż wygląd. Mają więc szczególnie niskie predyspozycje do chorób dziedzicznych i zwyrodnieniowych. Jedyne spotykane u nich choroby o umiarkowanym nasileniu, to dysplazje bioder, postępująca atrofia siatkówki i dystrofia rogówki oka. Psy te potrzebują jednak dużo aktywności fizycznej, aby mogły pozostać silne i zdrowe. Są też trudne w prowadzeniu dla osób niedoświadczonych i mogą wykazywać wtedy nadmierną agresję. Niezbędny jest więc doświadczony właściciel, dobre szkolenie i wczesna socjalizacja.


Syberyjski husky (siberian husky)

Original photo taken by Flickr user Sue and Marty. Edited by User:Pharaoh Hound [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) lub CC BY 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], Wikimedia Commons

Stosunkowo duża i zdrowa rasa psów, wymagająca jednak bardzo wiele ruchu na świeżym powietrzu i raczej chłodniejszego klimatu, gdyż husky mają bardzo gęstą i puchatą sierść. To pracujące psy północy, znane ze swoich predyspozycji do psich zaprzęgów i wyścigów terenowych. W porównaniu do ras psów o podobnej wielkości i kształcie, husky wykazują też pewne małe predyspozycje do chorób zwyrodnieniowych, dysplazji stawu biodrowego oraz problemów okulistycznych, takich jak zaćma, postępująca atrofia siatkówki i dystrofia rogówki. Mogą też mieć niedoczynność tarczycy oraz nieco większe ryzyko zachorowania na raka. Długość życia u tej rasy wynosi od 10 do 13 lat. Jako domowi pupile nadają się dla aktywnych rodzin i tych, którzy kochają przebywanie na łonie natury i dużo pieszych wędrówek.


Chihuahua

Rasa znana z tego, że jest najmniejsza na świecie. Poza tym to psy lojalne, inteligentne i jedne z najzdrowszych. Średnia długość ich życia wynosi od 14 do 18 lat. Chihuahua rzadko cierpi jednak na pewne schorzenia, w tym hipoglikemię, zwichnięcie rzepki, zwężenie płuc, zaburzenie zastawki serca. Pieski te wymagają tylko krótkich spacerów, a odmiany długowłose trzeba też szczotkować 2 do 3 razy w tygodniu.


Kundelki (psy nierasowe)

Elf [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], źródło: Wikimedia Commons

Ze względu na najniższy poziom chowu wsobnego i unikalność genetyczną powodowaną nieograniczonym krzyżowaniem się par rodzicielskich, kundelki stanowią doskonałe zwierzę dla tych, którzy chcą mieć psa długowiecznego i o zdecydowanie niewielkich problemach zdrowotnych. Mieszańcowe psy nie są poddawane intensywnym selektywnym krzyżom, jak psy rasowe. Badania naukowe dowiodły, że kundelki są przez to dużo zdrowsze, niż jakiekolwiek psy rasowe, nie są też obciążane problemami genetycznymi. Gdzie możesz znaleźć takiego przyjaciela? Na przykład w schroniskach dla bezdomnych zwierząt! Jednak nie należy wierzyć w fałszywe mity na temat psów. Kundelki nie są więc superbohaterami i potrzebują takiej samej opieki i miłości z naszej strony, jak każdy inny pies, bez względu czy jest on rasowy, czy nie. Ukochany i dobrze pielęgnowany pies ma znacznie większą szansę na bycie zdrowym i dłużej żyjącym psem. Zdrowie i życie Twojego psa zależy od Twojego zaangażowania w jego dobrostan.

Wśród najzdrowszych i długowiecznych ras psów wymienia się też m.in.: wyżły niemieckie krótko- i szorstkowłose (rasa myśliwska, psy bardzo ruchliwe, silne i wytrzymałe), szpice, jak np. szpic fiński (pierwotne rasy psów, odporne na choroby i zimno, wytrzymałe, choć niektóre mogą być nieco bardziej podatne na rozwój cukrzycy, a rzadko u starszych psów mogą występować dysplazje stawu biodrowego i zespół Shakera), labradoodle (nowa rasa, krzyżówka Labradora Retrievera z pudlem, względnie mało chorowita i wytrzymała, psy te trzeba jednak myć i regularnie szczotkować, a co najmniej dwa razy w roku przycinać i trymować, czasem mogą też cierpieć na schorzenia powszechnie występujące u ras rodzicielskich, w tym dysplazję stawu biodrowego, chorobę Addisona i zaburzenia oczu, jak postępująca atrofia siatkówki).

24 KOMENTARZE

  1. Ten kto to pisał nie ma pojęcia co napisał. Wymienione rasy psów posiadają wady genetyczne – choroby na które bada się każde pokolenie, a które to występują bardzo często więc pisanie że ten pies jest zdrowy wprowadza w błąd. Autor artykułu kopiuj wklej z innej dennej stronki. Nawet nie sprawdził co przekopiował.

  2. Goldendoodle to nie jest rasa! To kundelek, niezbadana krzyżówka z której nigdy nie wiadomo co wyjdzie. Wstępne badania mowią o niestabilności charakteru u tych psów, problemach z pielęgnacją włosa. Każdy pies z fragmentem 'doodle’ w nazwie jest krzyżówką jakiejś rasy z pudlem. Nigdy nie wiadomo jakie cechy odziedziczy taki pies. Nie wolno promować takich hybryd genetycznych, ludzie czytają w internecie że zdrowy i super a potem okazuje się że sprawia wielkie problemy z wychowaniem. Groomerzy nie chcą tych psów przyjmować w gabinetach bo typ włosa jest niesamowicie trudny w pielęgnacji. Należy sprawdzać informacje przez wpisaniem ich w internet jako pewne źródło bo ktoś nieświadomy może się nim pokierować przy zakupie psa.

  3. A my mamy Labka.Wabi się Mani ,ma 13-ście lat bardzo bolą ja łapki od jakichś 2-ch lat ale robimy wszystko wraz z lekarzami by jej pomóc.Koszty nie grają roli bo to nasza Mani .Będziemy się starać by została z no jak najdłużej bez bólu.

  4. Z tymi kundelkami to nie do końca tak jest, że są długowieczne. Miałam kundelka. Nie chorował całe życie, umarł nagle w 9,5 roku.

    • Ostatnio miałam kundelka, kilka miesięcy, a już problem z nerkami. Miałam w swoim życiu kilka psów rasowych i co? Choroby typowo ludzkie: rak, powiększony mięsień serca. Moim zdaniem w dużym stopniu winna jest karma, żywienie psa. Podobnie jak ludzie. Chorują przez ” śmieciowe jedzenie”.

      • u ludzi bliskospokrewnionych nie wolno zawieraćmał żeństw bo dzieci są chore. U zwierząt jest podobnie. Wskazane jest jak najmniejsze pokrewieństwo a psy rasowe to prawie jak chów wsobny

  5. Jestem właścicielką akita japońskiej – pięknego, kochanego słodkiego pręgusa. To jest mój czwarty pies wcześniej, trzy siberian husky (3 razem :). Moja kochana akitka ma bardzo silną niedoczynność tarczycy a do tego atopowe zapalenie skóry. Myślałam, Że rasy pierwotne to rasy zdrowe, niestety nie. Ta przypadłość jest bardzo częsta u akti. Niestety nie sprawdziłam tego przez zmianą rasy. Teraz wiadomo koszty leczenia bardzo wysokie ale… to mój kochany psiak więc… Kochani pamiętajcie trzeba myśleć przed zakupem psa, żeby później niedaj co nie porzucać takich psiaków. To nie są zabawki. Pozdrawiam serdecznie.

  6. Z kundelkami to nie do końca prawda. Nasz ciężko zachorował na chłoniaka. Mimo ponad 1,5 rocznej walki, leczenia chemią i sterydami nie udało się go uratować.

    • czasem niektóre psy są chorobliwe to nie znaczy że ta rasa jest psem który często choruje to tak samo jak z ludźmi niby mądrzy ale trafi się debil

  7. Mieliśmy Husky samca – był piękny i cudowny, najwspanialszy przyjaciel. Niestety w wieku 4 lat zachorował na padaczkę, bardzo trudną dla psa jak i dla nas. Żadne lekarstwa nie pomagały. Okropnie przykre dośiwadczenie.
    Szkoda, że na takich stronach,jak ta, szczególnie stronach o zdrowiu różnych ras, tak mało jest rzetelnej wiedzy.
    Na forach jest pełno informacji, że między innymi Husky są rasą z DUŻYMI predyspozycjami do padaczki – w moim doświadczeniu padaczki z wieloma przerażającymi atakami w krótkim czasie. Nie życzę nikomu takich przeżyć…

  8. Mam chowchow 14 lat psa nigdy nie mialam problemow zdrowotnych cale zycie tylko jeden alergia na pokarm objawiajaca sie rana na grzbiecie czy innym miejscu i gojaca sie i z powrotem to alergia pokarmowa i tylko to czesanie masakra nie polecam ten pies musi byc regularnie czesany specjalnymi kilkoma szczotami czesanie zajmuje mi z 1.5 godziny pies ten ma przedsierstek i futro ,pelno wlosowmasa pracy , ale zawsze mial alergie na pokarm i przetestowalam mnustwo karm dopiero hills okazal sie trafionym w 10 tke swojego czasu gotowalam dla niego wolowe serca z warzywami kaszai ryzem tez bylo ok.tylko sporo pracy a zwierzat mam duzo dzis je hills senior z witaminami i na stawy a wczesniej hills dd na skore alergiczna tez super dziala ,po niej przestal miec rany to bardzo dobra karma teraz na stare lata oczy zaczely mu ropiec bo ma skore pomarszczona a oczka malutkie taka jego uroda ,ale za to bardzo dobry stan fotro super, nie wyglada na 14 ale jak juz kladzie sie i wstaje ma problemy , mam tez spanielke 10 lat tez nigdy z nia nie mialam problemow ale teraz na stare lata zaczelo sie ma raka sutka jest po 3 operacjach wyciecia goli na wezlach kolo sutka ktore ciagle odrastaja ,wet .powiedzial ze to wina nie wykastrowania i wykastrowalam dopiero teraz ale to zapuzno idzie jutro na kolejna operacje wyciecia 3 goli obok sutka w ciągu pol roku wielkosci jaja prawie , pamietajcie jesli suka lub kotka -nie planujecie potomstwa wykastrujcie suki bo 80 procent ma potem raka sutka ,chow chow pies jest nie wykastrowany zyje obok spanielki cale zycie i nigdy jej nie mial zamiaru zaplodnic ani nawet nie byl zainteresowany traktowal ja jak siostre i rodzine bardzo ciekawe .obydwoje nie byli wykastowani spanielke dopiero teraz przez raka sutka w tamtym roku , ale nigdy z zadnym pieskiem nie mialam powaznych problemow dopiero na stare lata ,zęby polecialy trzeba bylo wyrywac bo miala popsute ale kly zostaly i kilka ma jeszcze i z tylu i z przodu tez , chowchow ma super a ma 14 lat .dla kazdego psa trzeba dobrze dopasowac karme , bo kazdy pies jest inny po kastracji spanielki niesamowicie mi przytyla je obecnie tez hills ale redukcyjna na spalanie kalori i super dziala rewelka ja tylko te karmy daje dziala super od kilku lat na moje psy polecam maja duzy wybor .

  9. Akita inu niby rasa pierwotna zdrowa ale , kolejny mój pies ma atopowe zapalenie skóry tzw. SEBACEOUS ADENITIS / SA co gorsze objawia się po 5,6 roku życia:(

    • i to jest dowód na co? w artykule jest mowa o najzdrowszych rasach, czyli o rasach, gdzie procentowo jest najmniejszy udział chorych psów. To nie znaczy przecież, że 100% psów jest zdrowa…

  10. UUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU BIEDNY PIEEEEEEEEEEEEESEEEEEEEEK PRAWDA? ;(

  11. Moj chihuahua podobno w 1wszej 10tce zdrowych: niedomykalnosc zastawek…zwezenie krtani…wypadajace zeby z powodu kamienia. Ale i tak go kocham i nigdy bym go nie wymienil na zadnego innego. Razem na smierc i zycie. Pozdrawiam

    • JESZCZE CORGI JA MAM PSA CORGI I ON CHOĆ MA DOPIERO 1 ROK I NIGDY NIE BYŁ CHORY CHOCIAŻ JAKBY BYŁ JESZCZE CORGI TO BY BYŁO 11 A NIE 10 NO NIE BO SHIBA INU NIE SĄ ZDROWYMI PSAMI MOJA KOLEŻANKA MA SHIBE I CIĄGLE MÓWI ,ŻE MA PROBLEMY Z OCZAMI I CIĄGLE WYMIOTUJE. JA NIE ODDAŁABYM MOJEGO CORGI MA NA IMIĘ TOFFI JEST ZDROWY,ŚLICZNY I ŁADNIE PACHNIE. JUTRO MA SZCZEPIENIE NA WŚCIEKLIZNĘ. POZDRAWIAM! 🙂 🙂 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj