Czy chcecie dołączyć swojego psiego pupila, ulubionego futrzanego przyjaciela do świątecznej imprezy? W Polsce istnieje wiele tradycyjnych świąt, które są idealne do dzielenia się pokarmem z psiakiem, szczególnie wtedy, gdy zostaje nam dużo resztek, z którymi nie wiadomo potem co zrobić, a szkoda by się zmarnowały w koszu na śmieci. Tak więc, jeśli chcesz stworzyć świąteczny posiłek dla swojego czworonożnego towarzysza – oto kilka bezpiecznych ludzkich pokarmów dla psów, którymi możesz wypełnić miskę świąteczną dla swojego pupila. Sprawdź jednak, czego absolutnie nie wolno psu dawać, boże się to dla niego źle skończyć!


Czy psy mogą jeść świątecznego indyka, kaczkę, kurczaka?

Pieczony kurczak

Nie ma kolacji z okazji jakiegokolwiek święta w Polsce, bez podania na stół pieczonej kaczki, kurczaka, gęsi, czy nawet indyka. Drób jest doskonałym źródłem chudego białka, możesz nawet podać swojemu psu trochę tego pieczonego czy gotowanego lub duszonego drobiu, który postawisz na stole, o ile tylko nie jest zbyt ostry i nie ma dodatku zakazanych niezdrowych dla psów dodatków, jak np. cebula, czosnek, czy grzyby. Mięso drobiu dla psów stanowi świetną alternatywę wobec psiej karmy podawanej im codziennie.Trzeba tylko skarmiać to w małych ilościach, ponieważ łagodne mięso drobiowe samo w sobie nie wywoła żadnych złych efektów u większości psów, ale sam fakt pieczenia i np. obecność jakichś sosów czy tłuszczyku już będzie niezbyt zdrowy lub tuczący dla pupila.

Jeśli zdecydujesz się dać swojemu psu kawałek świątecznego mięsa drobiu, upewnij się też, że wybierzesz białe mięso i usuń z niego duże kawałki tłuszczu oraz skórę. Niska zawartość tłuszczu w codziennej diecie Twojego pupila może pomóc uniknąć rozstroju żołądka, tycia, lub innych, niekiedy poważniejszych problemów, takich jak np. zapalenie trzustki lub problemy z wątrobą u psa. Upewnij się też, że w smakołykach ze świątecznego stołu dla psa nie ma żadnych drobiowych kości, bo są one szkodliwe, ciężkostrawne i mogą nawet przebić jelita. Nie podawaj też psu mięsa zbyt pikantnego, słonego lub usmażonego w głębokim tłuszczu. Takie pokarmy są niezdrowe zarówno dla psów, jak i ludzi!

Czy psy mogą jeść świąteczne owoce?

Owoce

Na pewno nie należy częstować psów cytrusami i winogronami. Warto jednak podać pupilowi pożądaną przez psy dynię! Dynia jest fantastyczna dla układu trawiennego psa. Weterynarze często polecają dynię dla psów, jako sposób na złagodzenie zaparć lub na wzmocnienie stolca, a także jako łagodny, naturalny środek odrobaczający. Pies powinien instynktownie chętnie jeść dynię, ponieważ zwierzęta te wyczuwają, że to dobry środek na pozbycie się pasożytów jelitowych.

Jednak ciasto z dyni nie jest dobrą ucztą dla twojego zwierzaka. Prosta pieczona dynia lub konserwa z dyni są w miarę w porządku, ale najlepsza jest świeża dynia drobno krojona lub mielona. Jeśli pieczesz ciasto dyniowe, możesz odłożyć trochę kawałków dyni i podać zmielone dla pupila.


Czy psy mogą jeść potrawy z jabłkami?

Jabłka

Wiele psów uwielbia słodkie i jednocześnie winne, soczyste jabłka. To dobry dla nich i bardzo zdrowy, okazyjny dodatek spożywczy, gdyż jabłka zawierają dużo zdrowego błonnika i przeciwutleniaczy. Jeśli Twój pies prosi o jabłka, nie broń mu tego przysmaku. Pamiętaj tylko, aby pokroić surowe jabłka na mniejsze kawałki o odpowiedniej dla pupila wielkości. Możesz też dodatkowo posypać je odrobiną cynamonu, który jest bezpieczny i zdrowy dla psów, podawany z umiarem.

Niektóre potrawy z jagodami, dynią i jabłkiem też są kolejną dobrą opcją dla psa – np. sałatka owocowa, pieczone jabłka. Nie mogą jednak zawierać szkodliwych i niezdrowych dodatków, jak np. cukier, nadmiar soli, czy inne niezdrowe dla zwierząt przyprawy, w tym tłuszcze (poza zdrowymi olejami roślinnymi zimno-tłoczonymi, jak np. olej lniany).

Czy psy mogą jeść sosy i desery oraz inne potrawy z żurawiną?

Zurawina

Żurawina jest bezpieczna dla psów i może pomóc w utrzymaniu zdrowia m.in. ich układu moczowego, zawiera też dużo zdrowych przeciwutleniaczy. Jednak surowa żurawina może być trudna do trawienia przez psy. Zamiast tego można więc dać swojemu psu niewielką ilość sosu żurawinowego, który na świątecznych stołach podaje się u nas tradycyjnie, jako dodatek smakowy do mięs. Ponieważ może być bogaty w cukier, upewnij się więc, że podajesz tylko niewielką jego ilość. Sos żurawinowy nie może też zawierać sztucznego ksylitolu (cukier brzozowy, E967), który jest bardzo niebezpieczny i trujący dla psów. Sos żurawinowy można domieszać np. do psiej karmy mięsnej z puszki.

Czy psy mogą jeść potrawy z zieloną fasolkę szparagową?

Fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa serwowana bez wszystkich niezdrowych pułapek, takich jak sól, przyprawy czy masło, jest świetnym świątecznym smakołykiem dla psów. Fasolka szparagowa jest przy tym niskokaloryczną przekąską o dużej zawartości żelaza i kilku innych witamin czy minerałów, których nasze psy akurat potrzebują na co dzień. Fasolkę wyróżnia też wysoka zawartość błonnika, który pomaga wypełnić jelita Twojego pupila i przeczyszcza je z niestrawionych złogów pokarmowych, pomaga też doskonale w zapewnianiu sytości i kontroli wagi. Taki dodatek pokarmowy jest szczególnie wskazany więc dla psów łasuchów.

Psom można jednak podać tylko młode, niesłodowane i dobrze ugotowane zielone lub żółte fasolki szparagowe, także te w puszkach, zamrożone sparzone. Można też na stałe włączyć zieloną fasolę do regularnej diety swojego psa. Będzie ona wtedy pełniła role dodatku warzywnego, najlepiej wraz z innymi zdrowymi warzywami w psiej diecie, jak np. marchew, pietruszka, seler itp.


Czy psy mogą jeść potrawy zawierające marchew?

Marchew

Marchew jest doskonałym źródłem przede wszystkim witaminy A (karoten) i rozpuszczalnego błonnika. Należy wiedzieć, że w rzeczywistości marchew stanowi nawet obowiązkowy składnik wielu dostępnych w handlu gotowych karm dla psów, jak na przykład Purina Bella Natural Bites z prawdziwym kurczakiem i karmą dla psów małych ras z indykiem. Pies może więc dostać np. gotowaną marchewkę lub surówkę marchewkową ze stołu świątecznego. Marchew surową dobrze jest też dawać psu częściej do chrupania, jeśli pupil to lubi, lub tarkowaną mieszać z mięsną karmą dla psów. Uwaga jednak, by warzyw surowych nie dawać do psiej karmy zbyt wiele, bo ich nadmiar działa rozwalniająco i utrudnia trawienie.

Gotowana marchew jest łagodniejsza dla psiego brzucha i można jej dać nieco więcej. Najlepiej podawać wtedy psu marchew gotowaną na parze, bo taka zachowuje witaminy i minerały. Do psiego menu można też używać mrożone marchewki, jeśli akurat nie mamy świeżych. Konserwowane marchewki są również dobre, ale pod warunkiem, że nie są pakowane do puszek lub słoików wraz z dużą ilością soli i cukru.

Czy psy mogą jeść potrawy zawierające ziemniaki?

Ziemniaki

Na świątecznych stołach i podczas przyjęć często goszczą też ziemniaki – np. do wigilijnego śledzika, do drugich dań obiadowych itp. Musimy jednak wiedzieć, że choć nie ma przeszkód, by od czasu do czasu zaserwować swojemu pupilowi odrobinę ziemniaków, to nie powinny stać się one podstawą jego żywienia. Absolutnie nie wolno też karmić psa ziemniakami surowymi i z zieloną skórką, bo pierwsze powodują ciężkie biegunki, a drugie zawierają trującą dla ludzi i zwierząt solaninę.

Psy i szczenięta uwielbiają też słodkie ziemniaki bataty. Choć ten gatunek ziemniaka jest u nas niepopularny, to jednak stanowi dobre źródło m.in. witamin z grupy B, witaminy A i błonnika. W ostatnich latach ziemniaki te zyskały więc popularność w żywieniu psów np. w USA i często są obecnie zawarte jako składnik gotowych karm dla psów, szczególnie tych stosowanych w dietach o ograniczonej zawartości składników. Możesz również pokroić surowe słodkie ziemniaki bataty, ugotować je i podawać tak psu w kostkach. Bardzo dobrze jest je gotować przy tym na parze, by nie tracić witamin i minerałów.


Jakiego jedzenia należy absolutnie unikać w świątecznym i całorocznym żywieniu psa?

Chociaż możemy dzielić się ze swoim pupilem kolacją wigilijną czy wielkanocną, są też jednak niektóre takie przysmaki świąteczne, których psy pod żadnym pozorem nie mogą dostawać do jedzenia! Wszystkie one są szkodliwe dla psiej fizjologii, a niektóre mogą nawet psa uśmiercić. Trzeba więc uważać, by nie podsuwać im pokarmów zawierających te środki spożywcze. Jakie to zakazy? Ano Twój pies absolutnie nie może jeść takich substancji i pokarmów, jak: cukierki i inne słodycze, czekolada i kakao, słodkie desery, winogrona lub rodzynki, orzechy makadamia, grzyby leśne, cebula i czosnek, owoce pestkowe, potrawy słone, produkty o wysokiej zawartości tłuszczu, wszystko co jest kofeinowane (zawiera kawę), każdy przedmiot, który zawierający sztuczny słodzik ksylitol (cukier brzozowy, E967) i oczywiście alkohol w każdej postaci oraz potrawy go zawierające. Wśród wymienionych, trującymi dla psów są przede wszystkim czekolada i kakao oraz słodzik ksylitol. Bardzo niebezpieczne dla psiej fizjologii są również orzechy makadamia, grzyby leśne, cebula i czosnek.

Pilnuj psa i nie pozwól mu zjeść produkty spożywcze zawierające wymienione substancje. Jeśli jednak doszło do tego i obawiasz się, że twoje zwierzę zjadło coś, czego nie powinno, natychmiast (jak najszybciej) skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii! Pies będzie wymagał natychmiastowego płukania żołądka i jelit, podania węgla aktywowanego i innych substancji unieczynniających i usuwających spożytą truciznę oraz leków wzmacniających.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj