Koty zazwyczaj same dbają o pielęgnację i czystość swojej sierści, ale czasami pojawiają się sytuacje, kiedy ich kąpiel jest konieczna. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. W artykule podpowiadamy, jak bezpiecznie wykąpać kota, by nie było to dla niego zbyt traumatyczne przeżycie. Zapraszamy do lektury!


Kiedy kąpać kota?

Koty naprawdę nie lubią wody, dlatego kąp je tylko wtedy, gdy jest to konieczne! Po pierwsze, jeśli Twój zwierzak cierpi na choroby skórne lub zaatakowały go pasożyty – wtedy kąpiel pełni funkcję jednej z form leczenia. Po drugie, gdy Twój kot ma skołtunioną i poplątaną sierść. Po trzecie, kiedy Twój kot jest wychodzący i po jednym z takich „spacerów” jego sierść jest pokryta czymś, czego on sam nie może lizać, np. proszkiem, chemikaliami czy olejem. W przypadku takich mruczków jest to szczególnie ważne – w końcu wnosi on ten brud do Twojego domu. Nigdy nie myj ciężarnych kotek i bardzo małych kociąt. Zrezygnuj też, jeśli Twój kot jest przewlekle chory – kąpiel jest dla niego ogromnym stresem, a często to on w dużej mierze wpływa na rozwój schorzenia. Na czas „wielkiego mycia” wybieraj ciepłe dni i nie wypuszczaj kota na dwór, ani nie narażaj go na przeciągi.

Jaki szampon do kociej kąpieli?

Pamiętaj, że kotów nie wolno kąpać w szamponach dla ludzi ani dla psów – ich skóra ma inne PH, dlatego stworzone dla nich zostały specjalne kocie szampony i specyfiki do pielęgnacji dostępne np. w sklepie zoologicznym https://www.naszezoo.pl/. Na rynku istnieją różne rodzaje takich produktów: szampony do pielęgnacji, ułatwiające rozczesywanie, łagodzące podrażnienia czy w formie pianki. Jeżeli chcesz tylko odświeżyć kota, np. przed jakaś wystawą, możesz skorzystać z tzw. „suchych” szamponów lub chusteczek do kociej higieny. Preparaty znajdziesz zarówno w sklepach zoologicznych,

Przygotowanie i kąpiel

Przed każdą kąpielą obetnij kotu pazurki –jest szansa, że nie podrapie Cię zbyt mocno! Jako, że obcinanie też bardzo stresuje zwierzaki, nie rób tego bezpośrednio przed kąpielą, ale kilka dni przed. Wyczesz też pupilowi sierść – martwe włosy spowalniają wysychanie! Przed rozpoczęciem mycia warto znaleźć sobie asystenta, który pomoże przytrzymać kota lub rozprowadzić szampon (będzie przede wszystkim szybciej, czyli mniej stresująco dla futrzaka). Zanim okręcisz wodę – zamknij drzwi łazienki, a w wannie/brodziku/misce umieść matę antypoślizgową. Woda powinna tylko zakrywać dno. Nie polewaj kota słuchawką prysznicową – zawsze używaj kubeczka lub gąbki. Nakładając szampon unikaj kocich uszu, oczu oraz pyszczka, a preparat dokładnie zmyj, żeby kot potem go nie zlizał. Po kąpieli dokładnie wytrzyj pupila ręcznikiem, aż sierść będzie wilgotna. Nigdy nie susz go za pomocą suszarki!Jak widać kocia kąpiel to nieco skomplikowana czynność, ale gdy dobrze poznasz swojego kota, proces ten bez problemu dostosujesz pod jego potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj