Border collie – to potomek roboczych colli trzymanych w hrabstwach na pograniczu Anglii i Szkocji. W konkursach uczestniczył od 1881 r., był też eksportowany na wszystkie kontynenty jako pies pracujący. Uznawany za jedną z najbardziej inteligentnych ras psów. Podatny na szkolenie, uważny, oddany swojemu właścicielowi, posłuszny i zrównoważony. Border collie potrzebuje pana o spokojnym usposobieniu ale dysponującego czasem i lubiącego aktywny tryb życia.


Właściciel bordera powinien zdawać sobie sprawę z tego, że ze swym pupilem musi żyć w harmonii i porozumieniu, bo w przeciwnym razie pies wymknie się spod kontroli. Border collie jest jedną z najlepszych ras psów pasterskich zaganiających, cechujących się inteligencją i wysoką etykę pracy. Odznaczają się również oddaniem dla przewodnika i dużą wytrzymałością psychofizyczną. Psy te zostały stworzone w warunkach pracy z owcami, dlatego przystosowały się do współpracy z przewodnikiem, nabyły umiejętności skupiania uwagi i jej podzielności. Musiały też wykazać się wytrwałością w osiąganiu celu i błyskawiczną reakcją na komendy a jednocześnie inicjatywą i posłuszeństwem. To właśnie przy owcach border collie wypracowuje zdolność przedkładania współpracy z człowiekiem nad to, co chce pies.

Borderów, które mogą pracować z owcami jest w Polsce bardzo niewiele.

By C. MacMillan (Original Work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5 ], via Wikimedia Commons

Osoba która chce kupić sobie border collie, musi pamiętać, że nie jest to piesek do towarzystwa, dla dzieci czy  pies rodzinny. Niewykluczone, że akurat jego border może doskonale sprawdzi się w takich okolicznościach, jednak nie są to cechy definiujące tę rasę. Cecha określająca rasę border collie to praca i dlatego pies ten musi być szkolony, musi mieć zadanie do wykonania i dużo ruchu aby dać upust jego potrzebom fizycznym ale i intelektualnym.

Najlepszym właścicielem bordera będzie osoba, która chce pracować z psem oraz uczyć i rozwijać psa i siebie. Właściciel psa tej rasy powinien mieć świadomość, że ile włoży w szkolenie swego pupila tyle dostanie w zamian. Powinien wiedzieć, że pewne potrzeby psychofizyczne trzeba temu psu zapewnić. Ważne, aby w relacji człowiek – pies istniało dostateczne dopasowanie potrzeb i oczekiwań, inaczej oboje męczą się w tej koegzystencji i może to doprowadzić nawet do zaburzeń zachowań psa.

Autor: Flavio Ferrari (Gwen) [CC BY-SA 2.0 ], Wikimedia Commons

Border collie nie jest z natury psem dominującym, nie znaczy to jednak, że będzie on sam z siebie posłuszny. Ważne jest wyraźne nakreślone granic przez przewodnika, aby chęć współpracy psa z człowiekiem była silniejsza niż tysiące fascynujących aspektów otaczającego go świata. Border collie to pies, który potrafi myśleć samodzielnie. Jako pies pasterski pracujący w gospodarstwie musi umieć podejmować decyzje samodzielnie i rozwiązywać problemy. Ale pasterstwo to swoista fuzja posłuszeństwa i samodzielnego myślenia. Więc jeśli ktoś sądzi, że dom z ogrodem wystarczy, żeby pies „się wybiegał” jest w błędzie, bo bordera nie interesuje „wybieganie się” samo w sobie, tym bardziej jeśli ma to robić sam i to bez celu.

Autor: Ron Armstrong from Helena, MT, USA (HMKC Spring 2007 Agility Trial) [CC BY 2.0 ], Wikimedia Commons

Każdy kto chce zostać właścicielem  border collie musi wiedzieć, że jego pupil będzie potrzebował przede wszystkim ścisłej współpracy z człowiekiem. Kiedy już ktoś zdecyduje się na jego kupno, to powinien: po pierwsze – wziąć głęboki oddech, rozluźnić się psychicznie z dobrym nastawieniem skupić się na budowaniu więzi z psem; po drugie – w sposób przyjazny ale konsekwentny wyznaczyć granice – co wolno , czego nie wolno, co nas cieszy a czego nie życzymy sobie. Przede wszystkim zaś, jeśli ten ktoś chce oddanego towarzysza wszelkich wspólnych przedsięwzięć – border collie z oddaniem i entuzjazmem tego zadania się podejmie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here