Psia inteligencja to między innymi zdolność do szybkiego uczenia się, rozwiązywania problemów, „myślenia”. Właściciele psów, treserzy a nawet naukowcy nie potrafią jednak zgodzić się ze sobą co do tego, w jaki sposób „mierzyć” inteligencję czy jak kto woli, mądrość naszych pupili. Problemem zasadniczym w tej kwestii jest mylenie inteligencji z genetycznymi zdolnościami rasy i treningiem posłuszeństwa.


Zespół naukowców z uniwersytetu British Columbia pod kierownictwem emerytowanego profesora Stanleya Corena przeprowadził badania ponad 100 ras psów pod kątem łatwości ich szkolenia, w wyniku których dowiedli, że najinteligentniejsze rasy psów to border collie, pudle i owczarki niemieckie. Golden retrievery, w powszechnej opinii postrzegane jako najbardziej inteligentne psy, znalazły się dopiero na czwartym miejscu. Eksperci uważają, że jedną z przyczyn inteligencji u w/w ras psów może być fakt, że są one stosunkowo nowymi rasami i od samego początku ich istnienia ludzie szkolili je, by rozumiały jak najwięcej. Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy wywnioskowali również, że mentalne umiejętności psów kształtują się na poziomie dwuletniego dziecka. Oszacowano, że przeciętny pies jest w stanie nauczyć się 165 słów, w tym różnego rodzaju znaków i gestów. Jedynie wyjątkowo inteligentne psy ( stanowiące ok. 20% swojej populacji) są w stanie nauczyć się około 250 słów czyli – stawia je to na poziomie 2,5 latka.

Znacznie wyżej nasze czworonogi stoją w przypadku matematyki i umiejętności społecznych. Okazuje się, że ich podstawowe umiejętności arytmetyczne stawiają je na równi z 3 czy wręcz 4-letnimi dziećmi. Ponieważ zaś od samego początku swojego życia, psy wychowują się w większych grupach, w których bardzo istotna jest hierarchia społeczna, ich zdolności społeczne odpowiadają poziomowi rozwoju starszych dzieci, a nawet nastolatków. Dla psów kluczowymi są podstawowe relacje zachodzące w grupie (bez względu na to, czy tworzą ją same psy, czy jest to ludzka rodzina, która przygarnia szczeniaka).

Poniżej przedstawiamy 10 najinteligentniejszych ras psów:

Border collie

Autor: Ron Armstrong from Helena, MT, USA (HMKC Spring 2007 Agility Trial) [CC BY 2.0 ], Wikimedia Commons

Pies wyjątkowy, uważany za najinteligentniejszego na świecie. . Bardzo bystry, szybko się uczy, niezwykle posłuszny. Podatny na szkolenie, uwielbia biegać i wykonywać zadania powierzane mu przez przewodnika. Świetny towarzysz dla dzieci, niezwykle ruchliwy o łagodnym usposobieniu. Świetnie radzi sobie w najróżniejszych zadaniach zręcznościowych, w pokonywaniu przeszkód. Dlatego też, doskonale nadaje się do uprawiania wszystkich sportów kynologicznych – np. agility, flyball czy canicross. Właściciel border collie powinien dysponować czasem i być osobą aktywną lecz o spokojnym usposobieniu, który będzie w stanie żyć z nim w harmonii i potrafić się z nim porozumieć. W przeciwnym razie border łatwo wymknie się spod kontroli.


Pudel

Autor: Pleple2000 [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) lub CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], źródło: Wikimedia Commons

Wesoły, żywy, ciekawski pies, uwielbiający człowieka i zabawę. Posłuszny i nietrudny do ułożenia, ale czasami złośliwy. Pies, o którego należy dbać, ale za to odwdzięczy się nam brakiem nieprzyjemnego zapachu i psiej sierści roznoszonej po całym domu. Pies wykorzystywany dawniej do polowań, głównie na ptactwo wodne, dziś pełni przeważnie funkcje reprezentacyjne. Istnieją pudle, które dobrze nadają się do pracy z chorymi i niepełnosprawnymi ludźmi. Fakt ten pozwala je uznać za rasę nie tylko reprezentacyjną, ale i pomocną w terapii chorych.

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras w Polsce, jak i na świecie. W Wielkiej Brytanii pies ten zajmuje 5 miejsce na liście popularności. Wykorzystywany do wielu czynności. Tropi, szuka bomb, narkotyków, pomaga niewidomym, świetny stróż. Pies opiekuńczy i wrażliwy, kiedy trzeba również agresywny i groźny. Jak wszyscy pamiętamy owczarek niemiecki występował w kilku wersjach językowych Komisarza Rexa, Czterech Pancernych czy Przygodach Psa Cywila.

Golden Retriever

Autor: Scott Beckner (Flickr) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons

Psy tej rasy charakteryzują się inteligencją, posłuszeństwem oraz łagodnym charakterem. Golden retrievery są energiczne, wytrzymałe i aktywne. Szybko przywiązują się do właściciela. Przyjacielskie i towarzyskie, potrzebują bliskiego kontaktu z członkami rodziny, dobrze tolerują inne zwierzęta w domostwie. Ze względu na swój karny i łagodny charakter, sprawdzają się jako towarzysze osób starszych i dzieci, wyklucza to jednak ich zastosowanie jako psów stróżujących i obronnych. Nazwa psa nawiązuje do doskonałych umiejętności aportowania: Golden retriever w wolnym tłumaczeniu oznacza „złoty aporter”.


 Doberman

Autor: pato garza (Flickr) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons

Podobnie jak Rottweiler, odpowiednio prowadzony i traktowany jest psem nieagresywnym, radosnym, ufnym i posłusznym, nie sprawiającym kłopotów. Często również służy w policji. Doberman to urodzony stróż. Jest psem o zrównoważonym, silnym charakterze. Mimo swego temperamentu i ruchliwości potrafi zachować spokój. Jest psem przywiązującym się silnie do swojego pana i członków rodziny, jego kontakty z dziećmi powinny być pod nadzorem osób dorosłych. Wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem oraz szkolenia w zakresie posłuszeństwa ogólnego. Pełen temperamentu i energii, wymaga sporej, codziennej porcji ruchu.

Owczarek szetlandzki

Jest psem pracującym przy zaganianiu i pilnowaniu stad. Hodowany także jako pies do towarzystwa. Sprawdza się także jako pies stróżujący, w szkoleniach i psich sportach. Jest wesoły, żywy, energiczny i skory do zabaw. Jest nieufny wobec obcych, oddany wobec właściciela, przy pracy współpracuje z nim. Chętnie i szybko się uczy. Lubi dzieci. Niezwykle inteligentny, sprytny, przywiązujący się, radosny, o dość znacznym temperamencie. Szczególnie towarzyska rasa.

Labrador

Autor: Original author Hand, edit by Pharaoh Hound (Edit of Image:Afra 011.jpg) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) lub CC BY 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], Wikimedia Commons

Występujący w różnych umaszczeniach Labrador podobnie jak Golden Retriever, ze względu na swoje spokojne i łagodne usposobienie doskonale nadaje się na dogo-terapeutę. Często używany również jako pies przewodnik. Pies stonowany, idealny przyjaciel rodziny.


Papillon

Autor: kazu end (Flickr: [1]) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons

Właściwa nazwa to spaniel kontynentalny miniaturowy. Psy tej rasy są wesołe, pełne temperamentu, łatwe do prowadzenia, nie są szczekliwe. Papillon jest inteligentny, przyjacielski i pewny siebie. Bardzo przywiązuje się do właściciela. Wobec obcych jest powściągliwy, czasem bywa nieufny lecz dobra socjalizacja może wykluczyć takie zachowanie. Papillon jest psem do towarzystwa, może pełnić funkcję stróża, dobrze znosi warunki miejskie. Potrafi polować na szczury.

Rottweiler

Autor: Phil Sangwell from United Kingdom („Prince”) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons

Rottweiler z natury jest psem obronnym i agresywnym wobec intruzów. Pewność siebie jest główną cechą charakteru tej rasy, podobnie jak upór, samodzielność czy skłonność do dominacji (ujawnia się to szczególnie u samców). Mimo to jest również jednym z najinteligentniejszych psów. Według wzorca jest to pies o zrównoważonej psychice, wymagający odpowiedniego i konsekwentnego podejścia. Dobrze prowadzony potrafi być niezwykle zdyscyplinowanym i posłusznym. Idealny stróż, broni swoich domowników, z rezerwą traktujący obcych. Gdy trafi w złe ręce może stać się niezwykle niebezpiecznym psem. Rottweiler potrzebuje sporej dawki codziennego ruchu.

Australian cattle dog

Autor: Eva Holderegger Walser [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], źródło: Wikimedia Commons

Australian Cattle Dog jest psem silnym i zwinnym, o masywnej budowie. Jego podstawowymi zaletami są: wytrzymałość i wszechstronność w pracy. Pies pasterski, niezwykle spokojny i zrównoważony, o wysokiej inteligencji. Obdarzony świetnym węchem i słuchem. Jego wyjątkowe poczucie obowiązku sprawiło, że jest jednym z częściej polecanych psów stróżujących. Cechuje się tym, że potrafi samodzielnie podejmować decyzje.

30 KOMENTARZE

  1. Mam wilczarza Irlandzkiego podawanie top.10 swoich ulubionych ras i dodawanie pod nie inteligencji jest głupie jeżeli chcesz inteligętnego psa pojedź na wystawę i zapytaj chodowcy

  2. pudel jest naj sloczy z tych psuw . chcialabym go miec ale nie mam psuw bo mi mama nie pozwoli ich miec. bardzo bym chcaia bym psa. a najbardziej shibe.

    • JAMI MAJAMI JAMES Wiolka CO TO ZA DYSKUSJA? Myślę,że każdy z nas może się pomylić spokojnie ola bielak i pola bielak. ja was mogę obronić przed nią ona nie ma racji kto jest za mną?
      POZDRAWIAM

      • a ja nie wow odpowiadajcie mi ja was nie cierpię ok?
        a wy mnie lubicie?
        he he he ehe ehe ehe ehe to nie jest moja miłość do was tylko nabieranie was wiecie? ja nie mam chłopaka ale zakochałam się w moich obrażalskich tekstach. a więc to tyle na mojej stronie ale nie martwcie się ja do was wrócę

        • MÓJ TO CORGI TAK DLA MNIE TO TE PSY W RANKINGACH ZDOBYWAŁY 1 ALBO 4,5 ALE WIEM,ŻE TO MĄDRE PIESKI. JAK MA SIĘ JE TO SIĘ WIE. MOJA KOLEŻANKA ANGELA MA SZPICA MINIATUROWEGO, MOJA 2 KOLEŻANKA MIAŁA GOLDEN RETRIEVERA I NIE BYŁ ZNOWU TAKI MĄDRY CHODZIŁ DO ZWIERZĘCYCH SZKÓŁ NIC MU TO NIE DAŁO AŻ W KOŃCU ZDECHŁA NIE ŻYŁA DŁUGO MIAŁA DOPIERO 1 ROK KIEDY ZDECHŁA URODZIŁA SIĘ GDZIEŚ TAK LISTOPAD CZY COŚ W TYM STYLU.ZRESZTĄ MOJA KOLEŻANKA MIAŁA DUŻO PSÓW KTÓRE BYŁY GŁUPIE JAK:OWCZAREK,CHIHUAHUA,ROSYJSKI TOY. I NIE ŻYJĄ,MIAŁA TEŻ CORGI ZAGRYZŁ GO WILK WIĘC SMUTNE HISTORIE:(
          MÓJ CORGI JEST MĄDRY CHOĆ 1 ROK TO TYLKO RAZ ZAGINĄŁ A ZNALAZŁ SIĘ W TEN SAM DZIEŃ:)
          POZDRAWIAM ALA 😀 ~:)

  3. najinteligentniejsze rasy psów są na poziomie młodego wilka,więc ja uważam że najinteligentniejsze są te najbardziej podobne do wilka

  4. Mam psy – rodzinkę mieszańce ras w największej części kelpie, trochę koolie i jeszcze czegoś tam. Byłam w szkółce do której chodziły psy dużych ras owczarki niemieckie, goldeny i labradory. Moje psy błyskawicznie uczyły się i nudziły a z nudy ujawniał się problem z którym przyszłam-agresja do innych psów i uciekanie. A owczarki i labradory takie piękne dla oka zwyczajnie nic a nic nie były w stanie się nauczyć,wszystko je rozpraszało. Zmieniłam szkółkę na indywidualne nauczanie. Ja myślę że te rankingi to zwyczajnie zwierciadło mody w społeczeństwie.

  5. Bądźmy szczerzy – w rankingach biorą udział tylko powszechnie znane rasy. Wiele wskazuje na to, że najbardziej inteligentne psy należą do ras niszowych, takich jak Tamaskany lub mieszańce z wilkiem.

    • NIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj