Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego psa, to jak najszybciej powinniśmy udać się po profesjonalną poradę do weterynarza. Co powinno zwrócić naszą szczególną uwagę?


Choroby, na które zapadają nasze czworonogi mogą być naprawdę różne. Różnorodne i niejednoznaczne są również pierwsze objawy psich chorób. Niestety, nie zawsze są one łatwe do zaobserwowania i odnotowania przez właściciela.

Gdy nasz pies nie chce jeść

Często zauważamy, że nasz pies jest jakiś „inny”. Nie ma tyle energii co zawsze, jest ospały, ma mniejszy apetyt. Takie nieswoiste objawy również powinny zwrócić naszą uwagę. Pozornie błahy objaw (np. pogorszony apetyt) może być związany z początkiem poważnej choroby. Zmniejszony apetyt może wystąpić w niewydolności nerek lub wątroby oraz przy różnego rodzaju zatruciach, a także, gdy nasz pupil narażony był na duży stres. Jeśli nasz pies odmawia przyjmowania pokarmu przez dwa, trzy dni, to jest to wskazanie do wizyty u weterynarza i wykonania badań diagnostycznych.

Gdy nasz pies ciągle pije

Zwiększone pragnienie również może być objawem choroby psów. Ciągłe podwyższone pragnienie może być pierwszym symptomem między innymi cukrzycy, niewydolności wątroby lub zaburzeń funkcji podwzgórza. Jeśli towarzyszy temu wielomocz, czyli nadmierna ilość wydalanego moczu, to tym bardziej powinniśmy jak najszybciej odwiedzić weterynarza.

Skąpomocz u psa

Gdy nasz pies oddaje małą ilość moczu powinniśmy pomyśleć o takiej jednostce chorobowej jak niewydolność nerek. Skąpomocz towarzyszy również zatruciom pokarmowym przebiegającym z biegunkami. Jest to mechanizm ochronny związany z zapobieganiem odwodnieniu organizmu. Pamiętajmy, że również odwodnienie może doprowadzić do ostrej przednerkowej niewydolności nerek.

Wymioty – częsty i niejednoznaczny objaw chorobowy

Mimo pierwszego skojarzenia z układem pokarmowym, wymioty mogą być również manifestacją chorób związanych z innymi układami organizmu.

Wymioty to bardzo mało swoisty objaw. Ich przyczyną mogą być m.in. choroby neurologiczne, takie jak padaczka, wodogłowie, zapalenie opon mózgowych i mózgu, czy podwyższone ciśnienie śródczaszkowe oraz zaburzenia metaboliczne (niewydolność nerek) lub zatrucia (toksynami, lekami). Są to poważne schorzenia, dlatego tym bardziej wymioty jako objaw powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u weterynarza.

Objawy z przewodu pokarmowego wymagają dokładnej diagnostyki weterynaryjnej. Po dokładnym badaniu przedmiotowym pomocne może być tutaj badanie usg. Jest to tanie i w pełni bezpieczne badanie, które jest bardzo przydatne w diagnostyce weterynaryjnej*.


Suchy i ciepły nos u psa

Warto pamiętać, że suchy i ciepły nos nie zawsze związany jest z chorobą psa. To mit, w który wierzy wielu właścicieli. Są takie rasy psów, które mają na stałe suchy nos i jest to związane z ich budową anatomiczną (na przykład buldog, mops). Tak samo wilgotny nos nie zawsze będzie gwarantem zdrowia.

Choroby psów i ich objawy są naprawdę różnorodne. W wątpliwych sytuacjach zgłaszajmy się do swoich weterynarzy, to najbezpieczniejsze i najpewniejsze rozwiązanie.

*Artykuł powstał we współpracy z firmą Norax Medical – http://noraxmedical.pl/ – specjalizującej się w sprzedaży nowoczesnych ultrasonografów weterynaryjnych używanych w diagnostyce chorób zwierząt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj