Posiadając kota lub więcej zwierząt chcemy by nasz futrzak był zawsze zdrowy. Niektórych chorób i schorzeń u naszych pupili możemy uniknąć poprzez odpowiednią profilaktykę, opiekę i żywienie.

Niestety nie zawsze mamy możliwość przygotowania samodzielnie posiłku dla kota, wtedy sięgamy po gotowe produkty dostępne w sklepach lub lecznicach weterynaryjnych. Ważne, by nie było to podawanie bez zastanowienia karmy, która pierwsza wpadnie w dłonie podczas zakupów. Wybierając karmę dla kota nie możemy sugerować się słodkim kociakiem na opakowaniu, chwytliwą reklamą w telewizji czy zachęcającymi do zakupu karmy gadżetami, które dostaniemy „gratis”. Wybierając karmę dla kota przede wszystkim powinniśmy kierować się zdrowiem naszego pupila. Dlatego karma, którą będziemy serwować naszemu mruczkowi musi być dobrej jakości!


Podział karm ze względu na jakość

Karma
Photo by wuestenigel on Foter.com / CC BY

Zwyczajowo wyróżnić można cztery kategorie karm w podziale jakościowo-cenowym: karmy ekonomiczne, popularne, premium i superpremium. Podział ten nie podlega regulacją prawnym i jest umowny. Karmy ekonomiczne mają najniższe ceny i najniższą jakość. Są to produkty o prostej recepturze, bez dodatków funkcjonalnych, zapewniające jedynie podstawowe zapotrzebowanie. Nie mają wielu wariantów smakowych. Karmy te charakteryzują się mniejszą strawnością i dostępnością składników odżywczych w porównaniu do innych karm.

Receptura otwarta, co oznacza, że skład może się zmieniać w zależności od cen poszczególnych składników. Za prostotą receptury idzie też prostota opakowania, dzięki temu są najtańszymi karmami. Dostępne są w marketach, często jako marki własne oznaczone nazwą lub logiem sklepu. Długotrwałe podawanie kotu takich karm może prowadzić do niedoborów niektórych składników. W karmach popularnych dodaje się różnego rodzaju dodatki, karmy są smakowite o różnorodnych smakach, a źródło energii pochodzące ze skrobi zastępuje się białkami i tłuszczem, co wpływa na wzrost ceny produktu. Dodawane są barwione granulki, różnorodne kształty krokiecików by zachęcić konsumenta.


Receptura otwarta, a komponenty są o przeciętnej jakości i strawności. Dodatkowo producenci takich karm przeznaczają duże nakłady finansowe na cele marketingowe, karmy te są rozpoznawane i łatwo dostępne w super- i hipermarketach, drogeriach i małych sklepach. Karmy premium uwzględniają etap życia, podział na rasy, zwierzęta aktywne, sterylizowane, w okresie ciąży i laktacji oraz posiadają wiele gramatur. Czynnik cenowy jest drugorzędowy, ważne są wysokiej jakości i przyswajalności składniki pokarmowe. Mają wyższą gęstość odżywczą, więc podawane mogą być w mniejszej ilości. Odchody po tych karmach są zacznie mniejsze.

Receptura karm jest zwykle zamknięta, co gwarantuje stałość składu. Dostępne są głównie w lecznicach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych oraz sporadycznie w niektórych hipermarketach. Różnica pomiędzy karmami superpremium i premium nie jest ściśle określona. Posiada wszystkie cechy karm premium takie jak stały skład- receptura zamknięta, wysoka jakość i przyswajalność składników pokarmowych, dodatki żywieniowe o ukierunkowanym działaniu, opakowanie zróżnicowane pod względem gramatury. Karmy z tego segmentu poddawane są badaniom żywieniowym. Stanowią ofertę do klientów o wysokiej świadomości potrzeb żywieniowych swoich zwierząt.


Co nie powinno znaleźć się w dobrej karmie?

Karma powinna wpływać pozytywnie na zdrowie kota, dlatego należy unikać takich, które zawierają produkty nie zdrowe dla naszego pupila. Przede wszystkim karm posiadających w składzie zboża ( pszenica, żyto, jęczmień, owies, kukurydza, mączki pszenne, płatki owsiane, ryż). Zboża posiadają dużo węglowodanów, które w żywieniu kotów nie są konieczne, w dodatku mogą powodować u nich nadwagę.

Kot to bezwzględny mięsożerca, więc jego posiłek musi opierać się na mięsie. Jest ono niezbędne w żywieniu naszych pupili, ale uwaga na ogólne nazwy, nienazywane konkretnie na etykiecie typu: mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego lub co gorsze produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Takie sformułowania dają możliwość producentowi dodawania do karm odpadów takich jak: skóra, rogi, pióra, dzioby, gałki oczne, jelita, wymiona, produkty pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczone do spożycia dla ludzi, zamiast wartościowego mięsa i podrobów.

W dobrej karmie źródłem białka nie powinna być skrobia, dlatego unikać należy również ziemniaków, roślin strączkowych w tym soi i innych ubocznych produktów pochodzenia roślinnego. Niewskazana jest także obecność pulpy buraczanej, wysłodków czy otrębów, które zawierają za dużo błonnika dla kota. Karma godna polecenia nie może mieć konserwantów chemicznych, przeciwutleniaczy chemicznych, barwników, aromatów, cukru, karmelu i wszelkich substancji słodzących, niezdrowych zagęszczaczy (np. karagen), a także produktów mlecznych.


Co powinno znaleźć się w dobrej karmie?

By karma, nadawała się dla mniejszego kuzyna dzikich kotowatych powinna zawierać co najmniej 50% mięsa. Mięso i podroby podane konkretnie z nazwy, konkretnego gatunku zwierzęcia i ich procentowe ilości. Białko i tłuszcz wyłącznie pochodzenia zwierzęcego. Dobrym składnikiem są także ryby i jaja kurze, przepiórcze lub innego drobiu ( najlepiej samo żółtko). Jeśli dodane są warzywa, to w ilości nie przekraczającej 5%. A ilość węglowodanów w mokrej karmie to max 2%.

W przypadku kotów, bardzo ważny jest dodatek tauryny, aminokwasu egzogennego, czyli takiego którego trzeba dostarczyć z pożywieniem. Minimalna zawartość jaka powinna znaleźć się w karmie wynosi 800-2500mg/kg. Niedobór tego aminokwasu może doprowadzić między innymi do centralnej degeneracji siatkówki, ślepoty, obniżonej przeżywalność kociąt oraz słabszego tempa wzrostu urodzonych kociąt i degeneracji mięśnia sercowego. Karma może być wzbogacona o olej z łososia, jako źródło kwasów omega-3. Należy także zwrócić uwagę na obecność witamin (minimum A, D3, E i witaminy z grupy B), mikroelementów (wapń, fosfor, potas, cynk, mangan, jod, selen) najlepiej w postaci naturalnych suplementów oraz na stosunek wapna do fosforu ( idealny wynosi 1,15:1).


Świadomy wybór

Podawanie kotom gotowego pokarmu jest jednym z najwygodniejszych sposobów żywienia, jednak nie może polegać tylko na kupnie karmy. Opiekun powinien posiadać wiedzę dotyczącą żywienia. Świadomy właściciel chcąc karmić zdrowo zawsze musi sprawdzać skład danej karmy. Należy pamiętać, że cena nie zawsze odzwierciedla jakość produktu. Bywa, że karmy szeroko rozreklamowane mogą przewyższyć ceną karmy o dobrej jakości. Warto tutaj wspomnieć o fakcie, że w przeliczeniu na masę produktu ceny karm z segmentu premium i superpremium wychodzą przeważnie drożej, ale dzienny koszt może być tańszy w porównaniu do kosztów żywienia karmami słabej jakości. Spowodowane jest to faktem, iż niskiej jakości produkt jest mało przyswajalny, stąd kot musi zjeść większe porcje by dostarczyć wszystkich niezbędnych składników.

2 KOMENTARZE

  1. Mam nadzieję, że będzie też artykuł o idealnej karmie dla psów 🙂 muszę zdjęcie zrobić, żeby mieć ściągawkę pod ręką hihi 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj