Królik miniaturowy to gatunek szeroko rozpowszechniony w Polsce. Jego uroczy i słodki wygląd skruszy niejedno serce i sprawi, że rodzina podejmie decyzję o jego zakupie. W jaką karmę należy się wyposażyć, planując zaproszenie futrzastego przyjaciela do swojego domu? Garść najważniejszych informacji znajdziesz w poniższym tekście.

1.Zioła dla królika – po jakie sięgnąć?

Nie każdy opiekun królików zdaje sobie sprawę z tego, że młode osobniki nie mają jeszcze do końca wykształconego układu pokarmowego, przez co niezbyt dobrze radzą sobie z przyswajaniem składników obecnych w świeżych warzywach – marchewce czy jabłku. Dlatego też w początkowym okresie podstawą żywienia malucha powinno być dobrej jakości sianko wzbogacone lucerną. Dostarcza ono niezbędnego do rozwoju wapnia. Poza tym, niezależnie od wieku, królik potrzebuje suszonych ziół, a także niewielkich gałązek do ścierania zębów. Potrzebny będzie również granulat. Siano ma stanowić około 70% całego pokarmu.

2.Co jeszcze może znaleźć się w diecie królika?

Warzywa i owoce powinny stanowić około 10% codziennego jadłospisu zwierzaka. Korzeń marchewki, pietruszki, burak czy papryka – na pewno nie zaszkodzą, a mogą stać się przyjemnym urozmaiceniem posiłku. Jeżeli dotychczas zwierzę nie miało podawanych warzyw i owoców, prowadzaj je do diety stopniowo, aby nie wywołały niekorzystnych objawów ze strony układu pokarmowego. Uważaj też z podawaniem brukselki bądź kapusty, które są znane z właściwości wzdymających. Króliki uwielbiają jarmuż, dlatego warto zdobywać go dla nich regularnie. Można również, od czasu do czasu, pokusić się o podawanie kawałka kalafiora czy kilku liści szpinaku. Owoce to nie lada przysmak dla królika, jednak powinien być włączany do diety z umiarem, gdyż zawierają dużo cukru. Nie warto częstować zwierzaka cytrusami, które mogą mieć niekorzystny wpływ na jego żołądek. Pełnowartościową karmę dla królika oferuje sklep internetowy Max and Mrau: https://www.maxandmrau.pl/pl/menu/karma-dla-krolika-232. Koniecznie zajrzyj do asortymentu poświęconego królikom i wybierz te produkty, które będą odpowiednie dla Twojego pupila!

3.Jakie zioła dla królika będą odpowiednie?

Na liście produktów, jakie królik może jeść codziennie, znajdują się różnego typu zioła. Ważna jest ich jakość oraz to, aby pochodziły ze sprawdzonych, pewnych źródeł. Możesz podawać swojemu pupilowi mniszek lekarski, liście malin, liście brzozy, jak również babkę lancetowatą, melisę czy pięciornik gęsi. Zioła podstawowe dla królika to również krwawnik pospolity, rumianek, skrzyp polny, bazylia, pokrzywa czy mięta.

*Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj